|
|
Katalog Małgorzata Żulińska Język polski, Scenariusze "Miłość niejedno ma imię" - scenariusz przedstawienia walentynkowego"Miłość niejedno ma imię" - scenariusz przedstawienia walentynkowegoNarrator 1:Czym właściwie jest miłość? To pytanie stawiają sobie ludzie tak długo jak długo istnieje świat. Miłość, radość a także smutki jakie za sobą niesie, uniesienia i zachwyty, nieporozumienia, z których się składa stanowią wciąż niewyczerpane źródło tematów dla poetów, pisarzy i malarzy. Jest ona siłą i energią, bez której ani człowiek, ani świat nie może się harmonijnie rozwijać, ani zaznać szczęścia. Chłopak: Tego nikt się nie spodziewał, a jednak wraz z "modą na zachód" pojawił się u nas nowy zwyczaj - Dzień Świętego Walentego - Dzień Zakochanych. Dawniej Św. Walenty kojarzył się z..... chorobą św. Wita. Teraz raczej z drgawkami serc. Obyczaj powstał w Anglii- podobno już w XIV w. Tego dnia kawalerowie i panny przysyłali sobie podarki, miłosne liściki. W końcu XVIII w. pojawiły się drukowane "walentynki", czyli krótkie rymowanki, często ozdabiane kwiatami, serduszkami, gołąbkami i amorkami. Święty Walenty sprzyja zakochanym, zwłaszcza tym nieśmiałym, którym brak odwagi by wypowiedzieć swoje uczucia. Piosenka FANATIC "Dziewczyna wymarzona" Narrator: Chłopcy maja ciężki orzech do zgryzienia. Nie tak łatwo sprostać oczekiwaniom i wyobrażeniom dziewczyn, jaki ma być ich wymarzony chłopak. Piosenka TOP ONE "O Tobie mila ciągle marze" Dziewczyna 1: Kto chce, bym go kochała, nie może być nigdy ponury, I musi potrafić mnie unieść na ręku wysoko do góry. Kto chce, bym go kochała, musi umieć siedzieć na ławce I przyglądać się bacznie robakom i każdej najmniejszej trawce. I musi tez umieć ziewać, kiedy pogrzeb przechodzi ulica, Gdy na procesjach tłumy pobożne idą i krzyczą. Lecz musi być za to wzruszony, gdy na przykład kukułka kuka, Lub gdy dzięcioł kuje zawzięcie w srebrzystą powłokę buka. Musi umieć pieska pogłaskać, i mnie musi umieć pieścić, I zmiąć się, i na dnie siebie żyć słodkim snem bez treści I nie wiedzieć nic, jak ja nic nie wiem, i milczeć w rozkosznej ciemności I być daleki od dobra i równie daleki od złości. (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, - "Kto chce bym go kochała") Narrator: Podobno każdy chłopak ma jakieś zalety, my kobiety musimy im je tylko wskazać. Oni wciąż nas krytykują, często się z nas wyśmiewają: Chłopak 1: Kochałbym Cię (psiakrew, cholera!), gdyby nie ta niepewność, gdyby nie to, że serce zżera złość, tęsknota i rzewność. Byłbym wierny jak ten pies Burek, chętnie sypiałbym na słomiance ale Ty masz taka naturę, że nie życzę żadnej kochance. Kochałbym Cię (sto tysięcy diabłów!). Kochałbym (niech nagła krew zaleje!), ale na mnie coś takiego spadło, że już nie wiem, co się ze mną dzieje. Z fotografią, jak głupi, się witam, z fotografią (psiakrew!) się liczę, pójdę spać i nie zasnę przed świtem póki z grzechów się jej nie wyliczę. Cóż mi z tego (psiakrew!), żem wierny, taki, co to "ślady po stopach"? Moja miła, minął październik moja miła (psiakrew!), mija listopad. Moja miła cale życie mija..... Miła! Miła! -powtarzam ze szlochem....... To mi życie daje, to zabija, a ja ciągle (psiakrew!) Ciebie kocham. (Władysław Broniewski- "Ze złości") Piosenka M. GRECHUTY- "Niepewność" Dziewczyna: (podkład muzyczny LOVE STORY) Nie kocham jeszcze, a już mi jest drogi, Nie kocham jeszcze, a już drżę i płonę I duszę pełną o niego mam trwogi I myśli moje już tam, w jego progi Lecą stęsknione.... I ponad dachem jego się trzepocą Miesięczną nocą..... Nie kocham jeszcze, a ranki już moje O snach mych dziwnie wstają zadumane, Już chodzą za mną jakieś niepokoje, Już czegoś pragnę i czegoś się boję W noce niespane.... I już na ustach ślad noszę płomienia Jego imienia. Nie kocham jeszcze, a już mi się zdaje, że mam gdzieś lecieć, rozpłynąć się trzeba, W jakieś czarowne dziedziny i kraje... Już mi się marzą słowicze wyraje Do tego nieba, Które gdzieś czeka aż nas ukołysze W błękitną ciszę. (Maria Konopnicka- "Preludium") Narrator: "Miłość jest pragnieniem, aby cos komuś dawać, a nie otrzymywać" (Bertold Brecht) Dziewczyna i Chłopak: "Co to jest miłość" - Czem jest miłość? Powiedz serce! Czem jest miłość? Szepnij skrycie! - To dwie dusze, a myśl jedna, To w dwóch sercach jedno bicie. - Jak przychodzi do nas miłość? - O, nikt tego nie odgadnie! - Dziś jej nie ma, a jest jutro, - Jako perła w sercu na dnie. - Jakaż miłość jest najczystsza? - Co z cierpienia i łez wskrzesnie, - A najgłębsza miłość? Powiedz! - Jest najcichszą jednocześnie. - A najszczersza? Co o sobie Nie pamięta ani trocha....... A cóż miłość mówi? - Miłość nic nie mówi: Ona - Kocha!........ ("STO PIĘKNYCH wierszy na różne okazje.") Piosenka CHLOPCY Z PLACU BRONI "Miłość od pierwszego wejrzenia" Narrator: "Życie jest jedyną okazją daną nam, abyśmy kochali" (Sara Bronzino) Piosenka M. GRECHUTY "W malinowym chruśniaku" Narrator 1: A przecież miłość lubi długie rozmowy, spacery w blasku księżyca, czułe słówka, pocałunki Dziewczyna i Chłopak: - Powiedz mi, jak mnie kochasz? - Powiem. - Więc? - Kocham cię w słońcu i przy blasku świec. Kocham cię w kapeluszu i w berecie. W wielkim wietrze na szosie i na koncercie. W bzach i brzozach, i w malinach, i w klonach. I gdy śpisz. I gdy pracujesz skupiona. I gdy jajko roztłukujesz ładnie- nawet wtedy, gdy ci łyżka spadnie. W taksówce. I w samochodzie. Bez wyjątku. I na końcu ulicy. I na początku. I gdy włosy grzebieniem rozdzielisz. W niebezpieczeństwie i na karuzeli. W morzu. W górach. W kaloszach i boso. Dzisiaj. Wczoraj. I jutro. Dniem i nocą. I wiosną, gdy jaskółka przylata. - A latem jak mnie kochasz? - Jak treść lata. - A jesienią, gdy chmurki i humorki? - Nawet wtedy, gdy gubisz parasolki. - A gdy zima posrebrzy ramy okien? - Zimą kocham cię jak wesoły ogień. Blisko przy twoim sercu. Koło niego. A za oknami śnieg. Wrony na śniegu. (K. I. Gałczyński - "Rozmowa liryczna") Piosenka M. GRECHUTY "Będziesz moja panią". Dziewczyna: (podkład muzyczny "Love Story") A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź, wiatrem łagodnym włosy jak kwiaty rozwiej, zacałuj, a ty mnie ukołysz i spij, snem muzykalnym zasyp, otumań, we śnie, na wyspach szczęśliwych nie przebudź ze snu. Pokaż mi wody ogromne i wody ciche, rozmowy gwiazd na gałęziach pozwól mi słyszeć zielonych dużo motyli mi pokaż, serca motyli przybliż i przytul, myśli spokojne ponad wodami pochyl miłością. (K. I. Gałczyński: "Prośba o wyspy szczęśliwe") (na podkładzie muzyczno-gitarowym) Piosenka: PERFEKT "Kołysanka dla Nieznajomej" Narrator: Miłość nie czeka na nadzwyczajne okazje, wykorzystuje mało znaczące. Nie trzeba szukać ludzi z latarką w ręku, ale idąc za głosem serca, ponieważ ich serce można otworzyć tylko przez miłość. (Sara Bronzino) Piosenka "Czekasz na tę jedną chwilę." Dziewczyna i chłopak: ONA Gdzie pójdziesz, drogi, pójdę ja? Radosna i wesoła, Chociażby z oczu ciekła łza, A pot z krwawego czoła. Czy słońcem nieba lśnią, Czy w groźnych chmurach stoją, Ja będę zawsze wierną twą Podporą, żoną twoją! ON Gdzie krok obrócisz - tam mój krok Za tobą pójdzie w ślady, Czy wokół noc, czy wokół mrok Przy tobie stanę rady; Obrońca twój, gdy bije grom, Druh w ciszy czas uroczy, - Tam szczęście me, mój świat, mój dom, Gdzie płoną twoje oczy! ONA Ach, poza tobą świat mi nic, Tyś dla mnie wszystkim miły! Ja czerpię światło z twoich lic, A z twego serca -siły! Toć mnie miłości twojej zdrój Ustrzeże od rozbicia, O,przewodniku czujny mój, Na ciężkich drogach życia! ("Sto pięknych wierszy...") Piosenka A. LIPNICKA "Piękna i rycerz" Dziewczyna: Nie obiecuje ci wiele, Bo tyle, co prawie nic, Najwyżej wiosenną zieleń, Najwyżej- pogodne dni. Najwyżej uśmiech na twarzy I dłoń w potrzebie Nie obiecuje ci wiele, Tylko po prostu- siebie. Dziewczyna: Wciąż rozmyślasz. Uparcie i skrycie. Patrzysz w okno i smutek masz oku........ Przecież mnie kochasz nad życie? Sam mówiłeś przeszłego roku...... Śmiejesz się, lecz cos tkwi poza tem, Patrzysz w niebo na rzeźbę obłoków....... Przecież ja jestem niebem i światem? Sam mówiłeś przeszłego roku...... (Maria Pawlikowska- Jasnorzewska: "Miłość") Piosenka STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO "Szczęście" Chłopiec 3: Dziewczyny są kapryśne! Dziewczyna 3: Chłopcy sami nie wiedzą czego chcą! Chłopiec: Precz z moich oczu!..... posłucham od razu Precz z mego serca!..... i serce posłucha, Precz z mej pamięci!... nie.... tego rozkazu Moja i twoja pamięć nie posłucha. Jak cień tym dłuższy, gdy padnie z daleka Tym szerzej kolo żałobne roztoczy..... Tam moja postać, im dalej ucieka, Tym grubszym kirem twa pamięć pomroczy. Na każdym miejscu i o każdej dobie, Gdziem z tobą płakał, gdziem się z tobą bawił Wszędzie i zawsze będę ja przy tobie, Bom wszędzie cząstkę swej duszy zostawił. Gdy zadumana w samotnej komorze Do arfy zbliżysz nieumyślną rękę, Przypomnisz sobie: właśnie o tej porze Śpiewałam jemu te sama piosenkę. Czy grając w szachy, gdy pierwszymi śniegi Smiertelna złowi króla twego matnia, Pomyślisz sobie: tak stały szeregi, Gdy się skończyła nasza gra ostatnia. Czy to na balu w chwilach odpoczynku? Siedzisz, nim muzyk tańce zapowiedział, Obaczysz próżne miejsce przy kominku, Pomyślisz sobie: on tam ze mną siedział. Gdy książkę weźmiesz, gdzie smutnym wyrokiem Stargane ujrzysz kochanków nadzieje, Złożywszy książkę z westchnieniem glebokiem Pomyślisz sobie: ach! To nasze dzieje...... A jeśli autor po zawiłej próbie Parę miłosną na ostatek złączył, Zagasisz świecę i pomyślisz sobie: Czemu nasz romans tak się nie zakończył?....... Wtem błyskawica nocna zamigoce, Sucha w ogrodzie zaszeleszczy grusza I puszczyk z jękiem w okno zatrzepoce..... Pomyślisz sobie, ze to moja dusza. Tak w każdym miejscu i o każdej porze, Gdziem z tobą płakał, gdziem się z tobą bawił Wszędzie i zawsze będę ja przy tobie, Bom wszędzie cząstkę mej duszy zostawił. (A. Mickiewicz "Do M.") Piosenka STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO "Czarny blues o czwartej nad ranem" Dziewczyna: Kochać i tracić, pragnąć i żałować, Padać boleśnie, i znów się podnosić, Krzyczeć tęsknocie "precz!" i błagać "prowadź!" Oto jest życie: nic, a jakże dosyć..... Zbiegać za jednym klejnotem pustynie, Iść w toń za perłą o cudu urodzie, Ażeby po nas zostały jedynie Ślady na piasku i kręgi na wodzie. (Leopold Staff "Kochać i tracić") Piosenka MANAM "Kocham cię kochanie moje" Narrator 2: Niestety często bywa tak, ze miedzy zakochanymi coś się zmienia, bo należy pamiętać, że od miłości do nienawiści jeden krok. Dziewczyna: Nie widziałam Cię już od miesiąca. I nic. Jestem może bledsza, Trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca. Lecz widać można żyć bez powietrza! Dziewczyna: Gdy się miało szczęście, które się nie trafia: Czyjeś ciało i ziemię całą, A zostanie tylko fotografia, To - to jest bardzo mało Chłopak: Miedzy nami nic nie było! Żadnych zwierzeń, wyznań żadnych, Nic nas z sobą nie łączyło Prócz wiosennych marzeń zdradnych; Prócz tych woni, barw i blasków, Unoszących się w przestrzeni, Prócz szumiących śpiewem lasków I tej świeżej łąk zieleni; Prócz tych kaskad i potoków, Zraszających każdy parów, Prócz girlandy tęcz, obłoków, Prócz natury słodkich czarów; Prócz tych wspólnych, jasnych zdrojów, Z których zachwyt serce piło, Prócz pierwiosnków i powojów Miedzy nami nic nie było! Piosenka STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO "Z nim będziesz szczęśliwsza" Dziewczyna: Jestem Julią Mam lat 23 Dotknęłam kiedyś miłości Miała smak gorzki Jak filiżanka ciemnej kawy Wzmogła Rytm serca Rozdrażniła Mój żywy organizm Rozkołysała zmysły Odeszła Jestem Julią Na wysokim balkonie Zawisła Krzyczę wróć Wołam wróć Plamię Przygryzione wargi Barwą krwi Nie wróciła Jestem Julią Mam lat tysiąc żyje- Piosenka CHŁOPCY Z PLACU BRONI "Kocham Cię" Chłopiec: Wiec można kochać i nie wiedzieć o tem? Po przypadkowym, najkrótszym spotkaniu Dłoń sobie wzajem podąć w pożegnaniu I w dusz spokoju odejść- z bezpowrotem...... Lecz już nazajutrz, ledwo po rozstaniu, W dzień ów zabłądzić pamięci przelotem I stając, jakby przed czemś cudnem, złotem, Uczuć się nagle sercem- na wygnaniu! I odtąd wracać wstecz, wciąż i na próżno, Przesiewać przyszłość wspomnienia przetakiem, By coś w niej znaleźć, co było żywotem! Lecz smęt mży jeno szarym, suchym makiem, Jak proch w klepsydrze, co szemrze: "za późno?" Ach, można kochać i nie wiedzieć o tem! Narrator: Walentynki, Walentynki Tęsknią chłopcy i dziewczynki Każde z nich cichutko marzy Co otrzyma w tym dniu w darze. Dam ci serce swe czerwone, W nim gorąca miłość płonie. Ty mi dasz serduszko swoje I....... Kochajmy się oboje! Walentynki, Walentynki Kochaj chłopców i dziewczynki Piosenka WILKI "Baśka miała......."
Opracowanie: Małgorzata Żulińska Wyświetleń: 9661
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |