![]() |
![]() |
Katalog Agnieszka Podlasiak-Makowska Zajęcia przedszkolne, Scenariusze "Zabawy wiatru" - ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem elementów kinezjologii edukacyjnej"Zabawy wiatru" - ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem elementów kinezjologii edukacyjnejScenariusz zajęćCel główny: Rozwijanie sprawności narządów artykulacyjnych Cele operacyjne: - potrafi prawidłowo wykonać demonstrowane ćwiczenia, - potrafi różnicować nasilenie oddychania, - potrafi wydłużyć i skrócić fazę wydechową. Metoda: słowna - rozmowa, instrukcja, czynna - zadań stawianych, Forma: zbiorowa i indywidualna. Pomoce dydaktyczne: okienka z firanką, kubki, woda mineralna, lusterka, woda z płynem, słomki, sylwety chmurek, arkusze papieru z narysowaną scenerią stawu, arkusz z narysowaną leniwa ósemką, magnetofon, kaseta z nagraną melodią do zabawy pt. "Witam Was" oraz z nagranym dźwiękiem wiatru, klej. Przebieg zajęć: 1. Powitanie gości i zaproszenie wszystkich do wspólnej zabawy pt. "Witam Was". 2. Ćwiczenia Paula Dennisona: - picie wody, - pozycja Cook'a - wygodnie leżąc na podłodze krzyżujemy wyciągnięte nogi, przekładając jedna kostkę nad drugą. Następnie krzyżujemy ręce i wkładamy dłonie pod pachy wystawiając kciuk, - ruchy naprzemienne- naprzemienne dotykanie prawym łokciem lewego kolana, następnie lewym łokciem prawego kolana, witanie prawą ręką lewego ucha i odwrotnie, itp...; - kapturek myśliciela - odwijanie uszu z góry do dołu opuszkami palców wskazujących przy kciuku umieszczonym za uchem. 3. Zagadka słuchowa. Nauczycielka prosi dzieci aby usiadły w kole i uważnie posłuchały nagrania z kasety (nauczycielka włącza nagranie z szumiącym wiatrem). Po wysłuchaniu nagrania nauczycielka prosi dzieci aby powiedziały co przypomina im dźwięk, który słyszeli (odpowiedź brzmi: wiatr). Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy w wiatrem ". - ćwiczenia oddechowe: *" Wesoły wietrzy/ć'- dzieci otrzymują okienka z kartonu z umocowaną firanką. Zadanie polega na dmuchaniu w firankę na przemian: raz mocno (silny wiatr), raz słabo (słaby wiatr). Nauczyciel: Z tego wietrzyka to straszny urwis, kiedy skończył bawić się z firanką postanowił pobawić się w... * "Kolorowe bańki" - dzieci otrzymują kubki z wodą i płynem oraz słomki, robienie baniek mydlanych dmuchając słomką do kubka. Ten nasz wietrzyk ma bardzo dużo pomysłów i wiecie co wymyślił tym razem? Zaproszenie dzieci do stolików. * "Chmurki" - dzieci stoją przy stolikach, na których są przygotowane słomki, sylwety chmur i duży arkusz papieru z narysowaną scenerią stawu i łąki. Zadanie polega na przeniesieniu chmurek za pomocą słomki z jednego stolika na drugi, gdzie umieszczona jest sceneria stawu. 4.Ćwiczenia P. Dennisona: - krążenie szyją- przy uniesionych barkach do góry, pochylamy głowę do przodu i łagodnie kołyszemy nią z boku na bok przesuwając ją od jednego ramienia ku drugiemu i z powrotem. Powtarzamy ćwiczenie opuszczając barki. - kołyska - kołyszemy się masując kość ogonowa. W siadzie podpartym, dłonie oparte za sobą na podłodze z nogami zgiętymi przed sobą w kolanach, odchylamy się do tyłu i przenosimy ciężar ciała z boku na bok. 5. "Wiosenne porządki" '- zabawa z lusterkami usprawniająca motorykę artykulatorów. Nauczycielka przedstawia dzieciom krótkie opowiadanie, demonstrując jednocześnie ćwiczenia motoryki. Dzieci otrzymują lusterka i naśladują czynności nauczycielki. Treść opowiadania: Wietrzyk (język) postanowił zrobić wielkie sprzątanie w ogrodzie, którym jest buzia. Otwórzcie szeroko usta i zajrzyjcie do swoich ogródków. Wietrzyk na początek przegonił chmury - dzieci naśladują przesuwanie czubka języka od górnego wałka dziąsłowego przez podniebienie twarde w kierunku podniebienia miękkiego. Teraz wiatr bawi się w koronach drzew - wypychanie czubkiem języka policzków. Sprząta leżące na ziemi liście - krążenie czubkiem języka na dnie jamy ustnej. Następnie wietrzyk maluje płotek - oblizywanie zębów w przedsionku jamy ustnej oraz maluje furtkę - oblizywanie warg. Wietrzyk bardzo się zmęczył robieniem porządków porządków postanowił odpocząć a my wraz z nim. 6. Ćwiczenia P. Dennisona: - picie wody; - leniwe ósemki - kreślenie w powietrzu złączonymi rękami przy splecionych palcach i skierowanych ku górze kciukach. Kreślenie symbolu oo płynnym nieprzerywalnym ruchem, zaczynając od środka w stronę przeciwna do ruchu wskazówek zegara, w lewo - do góry, do środka w dół - w prawo, a następnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara w praw - do góry, do środka w dół - w lewo. Dziecko kreśląc leniwą ósemkę śledzi wzrokiem kciuk. 7. Nauczycielka zaprasza dzieci do stolików, na których leżą arkusze papieru ze scenerią stawu i łąki. Zadaniem dzieci jest przyklejenie wcześniej przeniesionych "chmurek". Umieszczenie gotowych prac na wystawie. 8. Podziękowanie dzieciom za wspólna zabawę.
Opracowanie: mgr Agnieszka Podlasiak-Makowska Wyświetleń: 9476
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |