Katalog

Grażyna Czerny, Alina Micka-Stachura
Edukacja regionalna, Ankiety

Stawiamy na przedsiębiorczość

- n +

Stawiamy na przedsiębiorczość

Młodzież w naszym mieście często zadaje sobie, i nam nauczycielom, pytanie:
co dalej po ukończeniu szkoły, jaką podjąć decyzję?
- jeśli dalsza nauka - to gdzie i jak dokonać wyboru z bogatej oferty edukacyjnej?
- jeśli praca - to jaka?

Jak znaleźć się w tej niełatwej dla wszystkich, ale przede wszystkim dla absolwentów szkół sytuacji społeczno-gospodarczej?

Zadaniem szkoły jest kształtowanie postaw przedsiębiorczych. Oznacza to wyzwolenie kreatywności i stawianie na rozwój własny młodzieży.

Osoby przedsiębiorcze to zarówno ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, jak i ci, którzy pracą na etacie przynoszą korzyści firmie, w której są zatrudnieni.

Działający przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych, Szkolny Klub Pracy w dniu 6 lutego 2004 r. zorganizował dla zaprzyjaźnionych, świętochłowickich szkół debatę na temat:
"Etat czy własna działalność gospodarcza". Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządu lokalnego, urzędu pracy i lokalni przedsiębiorcy:
- A. Kaczmarczyk, doradca zawodowy PUP w Świętochłowicach, odpowiadała na pytania dotyczące struktury i stopy bezrobocia w naszym mieście, kto może liczyć na znalezienie pracy i przedstawiła program "Pierwsza praca",
- E. Urbańska, konsultant CEL, omówiła uczniom rolę wolontariatu i nakreśliła problemy z jakimi może zwrócić się młodzież do ośrodka.
- D. Hamerla, specjalista do spraw promocji miasta Wydziału Rozwoju Rynku Lokalnego i Działalności Gospodarczej. Przedstawił wpływ aktywności i predsię- biorczości społecznej na rynek pracy, omówił także zmiany w rejestracji działalności gospodarczej, obowiązujące od 1 stycznia 2004 r.

W trakcie debaty mgr Grzegorz Wieszała przedstawił prezentację multimedialną o atutach samozatrudnienia, a mgr Grażyna Czerny omówiła wyniki ankiet przeprowadzonych wśród młodzieży klas maturalnych: "Co jest najważniejsze w pracy zawodowej".

Młodzież uczestnicząca w debacie wyrażała swoje opinie, komentowała określone sytuacje w kontekście szans i zagrożeń dla młodych przedsiębiorców. Warto zwrócić uwagę, że uczniowie wyraźnie opowiadają się za pracą na własny rachunek, nie boją się ryzyka, a często bariery traktują jako wyzwanie, z którym chcą się zmierzyć.

Cieszy to nas, organizatorów debaty - Alinę Mićkę Stachura - głównego koordynatora tego przedsięwzięcia, oraz cały zespół nauczycieli ekonomistów, zaangażowanych w działalność SKP: G. Czerny, G. Wieszałę, W. Filipkowska. Debata okazała się dobrą formą realizacji zamierzonych celów SKP, który stawia na wzmocnienie motywacji swoich uczniów i uczy skuteczności działań w duchu człowieka przedsiębiorczego.
 

Opracowanie: Alina Mićka-Stachura
Grażyna Czerny

Wyświetleń: 1293


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.