Katalog

Agnieszka Jackiewicz, Gabriela Skoracka
Język angielski, Scenariusze

Scenariusz lekcji języka angielskiego z wykorzystaniem technik twórczego myślenia

- n +

Scenariusz lekcji języka angielskiego z wykorzystaniem technik twórczego myślenia

TECHNIKI ROZWIJAJĄCE ZDOLNOŚCI TWÓRCZEGO MYŚLENIA cz. 1: SKOJARZENIA

Data:
20.01.2004

Czas zajęć:
90 min.

Poziom:
klasa IV LO

Forma:
warsztat

Temat zajęć:
Techniki rozwijające zdolności twórczego myślenia: skojarzenia.

CELE:
1. Ogólne:
- rozwijanie zdolności twórczych uczniów, stymulowanie ich kreatywności
- ćwiczenie płynności wyrażania się w języku obcym oraz umiejętności kojarzenia przydatnej w procesie uczenia się
- odkrywanie i uświadamianie uczniom ich własnych uzdolnień w zakresie poznawczych operacji intelektualnych, polepszanie ich samooceny w sferze posługiwania się językiem angielskim
- kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
2. Operacyjne:
A. Zapamiętanie wiadomości
- uczeń zna rodzaje operacji myślowych odpowiedzialnych za twórcze myślenie
- wie, że trenowanie twórczego myślenia jest możliwe, celowe i bardzo potrzebne
- zna typy skojarzeń i ich wartość dla twórczego myślenia
- zna zasady pracy w grupie
B. Zrozumienie wiadomości
- uczeń rozumie znaczenie ćwiczeń werbalnych dla rozwijania twórczego myślenia
- rozumie rolę skojarzeń łańcuchowych w kreatywnym myśleniu
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
- uczeń tworzy długie łańcuchy skojarzeniowe dowolnych, przypadkowo dobranych pojęć
- potrafi pracować, myśleć "zbiorowo" poprzez podchwytywanie i uzupełnianie pomysłów innych członków grupy
- wykorzystuje znane sobie słownictwo w języku angielskim do celów praktycznych
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
- uczeń śmiało generuje i podaje własne pomysły w języku obcym
- uzasadnia zbieżność pozornie odległych obiektów, łącząc je logicznie za pomocą sieci skojarzeń
- docenia wartość intuicji, olśnienia, paradoksu dla koncepcji abstrakcyjnego myślenia

TOK LEKCJI:


1. Powitanie, podanie ogólnego celu zajęć: poznanie różnych technik twórczego myślenia. Trening pierwszej z nich - operacji kojarzenia odległych pojęć, rozwijanie umiejętności leksykalnych uczniów w języku angielskim.

2. Mini-wykład:
This lesson will not be typical. It will employ one of the techniques of creative thinking - associations.
- pytanie: co to jest twórczość, co to znaczy być twórczym?
What is creative thinking?What does it mean to be a creative person?
- analiza operacji umysłowych odpowiedzialnych za twórcze myślenie: dokonywanie skojarzeń, abstrahowanie, analogie, metaforyzowanie, transformowanie, parafraza - ich krótka charakterystyka
Analyse the common processes governing our mind, responsible for creative thinking: metaphors, abstract thinking, analogies, analyses, transformations. Why do we use them?
- dlaczego myślenie twórcze powinno poddawać się treningowi?
Is it possible to train creative thinking?Is it important in our lives?Do you think we can learn to think in a creative way?

3. Podanie "Naszych zasad postępowania" - reguł sprzyjających twórczej pracy w grupie.

4. Ćwiczenie budujące klimat grupowy:
- What kond of smell are you today?
(Jakim zapachem dziś jesteś?) - zapisanie informacji na karteczkach; przypięcie ich na ramieniu
- What thing or notion would you like to be and why?(I would like to be a stone because...) - krótka wypowiedź ustna
- wypowiedź kilkuzdaniowa w języku angielskim o sobie (hobby, zainteresowania, upodobania, aktualny nastrój, marzenia, plany na przyszłość)

5. Rozgrzewka umysłowa:
- Wymieniamy wszystko, co znajduje się w tym pomieszczeniu, a zaczyna się na literę "W" - ćwiczenie w języku polskim. Po kolei każdy uczestnik, siedząc w kółeczku, stara się poszukać w otoczeniu takich wyrazów
- Wymieniamy wszystko, co znajduje się w tym pomieszczeniu, a zaczyna się na literę "D" (Things in this room starting with "D") - ćwiczenie w języku angielskim z podziałem na dwie grupy i zapisaniem efektów pracy na dużym arkuszu papieru
- zaprezentowanie i porównanie wyników na forum przez liderów grup

6. Trening umiejętności dokonywania skojarzeń:

a. Gwiazda skojarzeń (a star)

- ćwiczenie w języku polskim polegające na opracowaniu w grupach i wymienieniu przez uczniów wszystkich nasuwających się skojarzeń od słowa "rodzina"
- ćwiczenie w języku angielskim polegające na wypisaniu, z podziałem na grupy, jak największej ilości skojarzeń do słowa "school" (lub innych słów, np. peace, evil, shoe, love, matura exam)



- zaprezentowanie wyników pracy na forum klasy - wybór najoryginalniejszych skojarzeń

b. Łańcuch skojarzeń (a chain)

- podanie dowolnego słowa przez członka grupy, np. "igła"
- ćwiczenie w języku polskim - wyjście od słowa "igła": stopniowe oddalanie się od idei wyjściowej polegające na podawaniu skojarzeń do ostatniego usłyszanego słowa przez kolejnych uczniów siedzących w kręgu (trzy rundy)
- analogiczne ćwiczenie w języku angielskim do słowa "home" (jeżeli grupa pracuje bardzo szybko, można zastosować inne wyrazy, np.: happiness, death, poverty)

home - parents - peace - freedom - independence - safety

- konkurs w grupach, w języku angielskim, polegający na połączeniu dwóch krańcowych wyrazów (słowa wyjściowego - "home" i ostatniego zaproponowanego wyrazu - "safety") poprzez zbudowanie najciekawszego łańcucha łączącego te słowa za pomocą 2-3 ogniw
- przedstawienie wyników pracy pozostałym grupom - rozwiązanie konkursu
- analiza trudności zadania od strony językowej, porównanie skali trudności budowania łańcuchów skojarzeń w języku polskim i angielskim

c. Sieć (a network)

- wyjaśnienie przez nauczyciela istoty tego typu skojarzenia, polegającego na łączeniu dwóch bardzo odległych pojęć w sposób pośredni, za pomocą poprzednich typów skojarzeniowych: gwiazdy i łańcucha




d. "Sałatka literowa" (a literary salad)

- konkurs w grupach polegający na ułożeniu jak największej ilości zdań z angielskimi wyrazami zaczynającymi się na litery: S... K... A... D... T... I... P... H... L (kolejność liter jest dowolna)

7. Układanie opowiadania (a story)

- wycięcie dowolnej ilości rzeczowników i czasowników z gazet anglojęzycznych - praca w grupach
- ułożenie z nich krótkiego opowiadania w języku angielskim i naklejenie go na duży arkusz papieru, wymyślenie tytułu dla opowiadania
- zaprezentowanie efektów pracy na forum przez lidera grupy
- ocena pomysłowości, jakości językowej i sposobu prezencji opowiadania przez klasę

8. Podsumowanie zajęć:
- podziękowanie za wspólną pracę - podkreślenie wszystkich pozytywnych zachowań uczestników
- krótka rozmowa na temat umiejętności zdobytych na lekcji
- wypełnienie ankiety ewaluacyjnej przez uczniów

METODY PRACY:

- pogadanka
- praca indywidualna
- ćwiczenia w grupach metodami pedagogiki zabawy
- współzawodnictwo grup

POMOCE DYDAKTYCZNE:

- plakaty do pogadanki: Rodzaje operacji myślowych, Typy skojarzeń
- czyste arkusze papieru pakowego
- kartki, mazaki, nożyczki, klej, taśma mocująca
- kolorowe czasopisma angielskie
 

Opracowanie: Agnieszka Jackiewicz

Wyświetleń: 3837


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.