Katalog

Renata Florczak
Ekologia, Scenariusze

Scenariusz akcji Koła Ekologicznego: "Pokonaj ?mieci ? wygrasz zdrowie swoje i swoich następców".

- n +

Scenariusz akcji organizowanej w szkole np.: przez Koło Ekologiczne na temat: "Pokonaj śmieci - wygrasz zdrowie swoje i swoich następców".

"Pokonaj śmieci - wygrasz zdrowie swoje i swoich następców".

Scenariusz akcji organizowanej w szkole np. przez Koło Ekologiczne

Akcja może odbyć się w szkole np. podczas obchodów Dnia Ochrony Środowiska pod patronatem władz lokalnych, miejscowych Zakładów Utylizacji Odpadów, organizacji i zrzeszeń zajmujących się ochroną środowiska. Można potraktować akcję jako dalszy ciąg zajęć na temat: Gospodarka odpadami.

Cele:

Wiadomości:

  • odpady jako wszystkie niewykorzystane produkty bytowej i gospodarczej działalności człowieka;
  • rodzaje odpadów;
  • szkodliwość odpadów dla zdrowia ludzi i środowiska;
  • metody zagospodarowania odpadów (kompostowanie, produkcja biogazu, składowanie na wysypiskach, recykling surowców, segregacja śmieci);
  • wady i zalety wymienionych metod;
  • rola świadomości społecznej w rozwiązywaniu problemu odpadów.

Umiejętności:

  • umiejętność oceny stopnia i jakości zagospodarowania odpadów w najbliższej okolicy;
  • umiejętność dostrzegania związków przyczynowo - skutkowych w procesach degradacji przyrody;
  • umiejętność wyciągania wniosków;
  • umiejętność kojarzenia i łączenia faktów i zjawisk obserwowanych w przyrodzie.

Postawy:

  • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska i troski o jego czystość;
  • kształtowanie pozytywnego i świadomego stosunku do przyrody;
  • uświadomienie zależności - ilość śmieci zależy od ludzi i poziomu ich świadomości ekologicznej;
  • uświadomienie ujemnych skutków niekontrolowanego rozwoju i postępu cywilizacji;
  • zaangażowanie w działaniach na rzecz ochrony środowiska.

Metody pracy:

Wykład, demonstracja, pokaz, zadania praktyczne.

Formy pracy:

Zbiorowa, grupowa.

Środki dydaktyczne:

Film, tablice, plansze, wykresy, mapy, foliogramy.

Faza przygotowawcza:

  • przekazanie informacji do mediów (lokalna prasa ,radio, telewizja);
  • rozprowadzenie ulotek o akcji do szkół, zakładów pracy i innych instytucji;
  • przekazanie informacji o wynikach doświadczeń i wycieczek do samorządów lokalnych;
  • zaproszenie przedstawiciela samorządu lokalnego do udziału w akcji;
  • znalezienie sponsora konkursów;
  • przydział poszczególnych zadań;
  • zwrócenie uwagi na zasady BHP.

Faza realizacyjna:

(w oddzielnych salach informacji o poszczególnych zagadnieniach udzielają uczniowie).

  1. wystawa zdjęć z wycieczek;
  2. projekcja filmu z zajęć terenowych;
  3. wyniki i wnioski z doświadczeń;
  4. dla kilku pierwszych grup zwiedzających wystawy w prezencie sadzonki roślin, które zostały wyhodowane przez młodzież ze Szkolnego Koła Ekologicznego i posadzone w kubkach po jogurtach;
  5. stanowisko zbierające hasła dotyczące gospodarki odpadami w okolicy;
  6. konkursy:
    • podaj jak największą liczbę sposobów na ograniczenie ilości wyrzucanych śmieci;
    • ułóż krzyżówkę tak aby otrzymać hasła: kompostowanie, segregacja, recykling i inne;
    • ułóż rebusy tak aby otrzymać hasła: kompostowanie, segregacja, recykling, składowanie na wysypiskach i inne;
    • co możemy zrobić z odpadów ? (rzeźba, pojemnik, artykuły dekoracyjne i inne).
  1. punkt zgłoszeniowy do akcji "Dziś sprzątamy dzikie wysypiska - jutro nie produkujemy odpadów". Sprzątanie wyznaczonych miejsc - w nagrodę sadzonka;
  2. utylizacja zebranych odpadów - wykład przedstawiciela firmy zajmującej się odpadami na danym terenie;
  3. gabloty informacyjne o poszczególnych metodach unieszkodliwiania odpadów (wady i zalety) i sposobach ograniczania ilości śmieci w naszych domach.

Faza podsumowująca:

  1. Podsumowanie akcji - wystawa haseł opracowanych przez młodzież, ogłoszenie wyników konkursów i akcji "Dziś sprzątamy dzikie wysypiska - jutro nie produkujemy odpadów";
  2. Informacja dla mediów i samorządu lokalnego o wynikach akcji.

Literatura:

  1. M. Barnier, Atlas wielkich zagrożeń, Warszawa 1995.
  2. D. Cichy, Przygotowanie młodzieży do ochrony i kształtowania środowiska, Warszawa 1984.
  3. D. Cichy, Szkoła ekologiczna. Funkcjonowanie i perspektywy rozwoju, Krosno 1996.
  4. S. Czachorowski, Ekologia krajobrazu, Olsztyn-Szczytno 1994.
  5. E. Grochowicz, J. Korytkowski, Ochrona gleb, Warszawa 1997.
  6. M. Hafner, Ochrona środowiska. Księga ekotestów do pracy w szkole i w domu. Kraków 1993.
  7. E. Jędrych (red.), Ekologia w twoim domu, Warszawa 1993.
  8. A. Kalinowska, Ekologia - wybór przyszłości, Warszawa 1991.
  9. K. Łopata, E. Rudnik. E. Nowak, Tajemnice gleby - chroń swoje środowisko, Warszawa 1998.
  10. D. Morsztyn, Edukacja ekologiczna w szkole, Propozycje programowe, Suwałki 1995.
  11. Problemy środowiska lokalnego, Materiały z konferencji "Edukacja ekologiczna w szkole", Jadwisin 1992.
  12. N. W. Skinder, Chemia a ochrona środowiska, Warszawa 1998.
  13. D. Soida, T. Kotynia, Edukacja środowiskowa w terenie, Kraków 1994.
  14. D. Soida, Zasady i techniki edukacji ekologicznej, Kraków-Ojców 1993.
  15. M. Stankiewicz, M. Wawrzyniak-Kulczyk, Poznaj, zbadaj, chroń środowisko, w którym żyjesz, Warszawa 1998.
  16. G. Maurer, I ty chronisz środowisko, Kraków 1991.

Opracowanie: mgr Renata Florczak, Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce

Wyświetleń: 2731


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.