Katalog

Renata Drobnik
Matematyka, Konspekty

Konspekt lekcji matematyki w kl. V: działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych.

- n +

Konspekt dwóch lekcji matematyki w klasie V: działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych

Konspekt dwóch lekcji matematyki w klasie V

Dział

Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych

Temat lekcji

Jak mnożymy i dzielimy ułamki dziesiętne przez 10, 100, 1000...? Z kalkulatorem, czy w pamięci?

Cele lekcji:

  • utrwalenie reguł mnożenia i dzielenia ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 10000...;
  • doskonalenie sprawności posługiwania się kalkulatorem;
  • uświadomienie celowości posługiwania się kalkulatorem w niektórych sytuacjach;

I. Czynności organizacyjne

  1. Sprawdzenie obecności
  2. Kontrola zadania domowego

II. Wstęp

Wprowadzenie reguł mnożenia ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000...

Zadanie 1

Na urodziny Adasia przyszło 10 dzieci. Od każdego dziecka chłopiec otrzymał w prezencie po 5 batoników MARS. Ile batoników łącznie otrzymał Adaś? A gdyby każde dziecko przyniosło po 3 batoniki?

Komentarz do zad. 1

Dzieci wykonują obliczenia w pamięci, działania i ich wyniki zapisują na tablicy. Dla sprawdzenia poprawności obliczeń uczniowie posługują się własnymi kalkulatorami.

Zadanie 2

Wyobraźmy sobie, że goście Adasia to głodomory. Zanim dotarli z prezentami, każdy z nich zjadł po drodze połowę batoników, które niósł jako prezent. Ile batoników otrzymałby wtedy Adaś?

Zadanie 3

Gdyby Adaś zaprosił 100 gości i każdy przyszedłby z połową batonika, to ile batoników otrzymałby Adaś?

Komentarz do zad. 2 i zad. 3

Dzieci wykonują pamięciowe obliczenia. Nauczyciel zadaje pytania pomocnicze:

  • Ile batoników otrzyma Adaś od każdej pary?
  • Ile jest par?
  • Ile batoników otrzyma chłopiec?
Na tablicy nauczyciel zapisuje działanie i jego wynik. Uczniowie próbują sformułować regułę dotyczącą mnożenia ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000... oraz, na zasadzie analogii, regułę dotyczącą dzielenia ułamków przez 10, 100, 1000...

III. Temat zasadniczy

Ćwiczenia w mnożeniu i dzieleniu ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000...

Zadanie 4

Oblicz w pamięci:

  • 6 * 10 = 500 : 100 =
  • 6 * 100 = 500 : 10 =
  • 6 * 1000 = 50 : 10 =
  • 0,6 * 10 = 5 : 10 =
  • 0,6 * 100 = 5 : 100 =

Uwaga: Dla sprawniejszego przebiegu lekcji, uczniowie otrzymują na kartkach wydrukowane treści zadań i wklejają karteczki do zeszytów.

Zadanie 5

Kto szybszy?

Komentarz do zad. 5

Do wykonania każdego przykładu z zadania wybieramy pary uczniów, z których jeden wykonuje działanie w pamięci przy tablicy a drugi przy pomocy kalkulatora. Dobór ilości przykładów zależy od sprawności liczenia uczniów.

  1. 27,5 * 10 =
  2. 0,154 * 100 =
  3. 12,5 : 10 =
  4. 1357 : 1000 =
  5. 17,54 * 1000 =
  6. 57,43 : 1000 =
  7. 2,05 * 1000 =
  8. 1275,365 : 10000 =
  9. 40 : 1000 =
  10. 29 * 10000 =
  11. 0,45 : 1000 =
  12. 0,5894 * 1000000 =
  13. 999,99 : 10000 =

Po wykonaniu zadań uczniowie próbują sformułować wniosek, kiedy posługiwanie się kalkulatorem skraca czas obliczeń i ułatwia rozwiązywanie zadań.

Zadanie 6

1000 uczniów postanowiło wykonać bardzo długi łańcuch choinkowy. Każde z dzieci skleiło fragment łańcucha o długości 37,5 cm. Jakiej długości będzie łańcuch po sklejeniu wszystkich fragmentów?

Komentarz do zad. 6

Po obliczeniu długości łańcucha w centymetrach uczniowie przeliczają ją na metry.

Zadanie 7

Odgadnij ukryte hasło.

Komentarz do zad. 7

Na tablicy podano 9 liczb i odpowiadających im liter. Dzielimy uczniów na grupy. Pozostawiamy uczniom swobodę dotyczącą metody pracy (z kalkulatorem lub bez ew. użycie kalkulatora do niektórych działań). Każda z grup otrzymuje na kartce 9 działań. Po dokonaniu obliczeń uczniowie przyporządkowują liczbom litery z tablicy i w kolejności zapisu odczytują powstałe hasło.

Zapis na tablicy Zapis na kartkach dla grup - wersja A Zapis na kartkach dla grup - wersja B
A = 0,52 25 : 100 = 0,025 * 10 =
S = 0,025 0,0025 * 10 = 0,25 : 10 =
E = 5,2 0,250 *1000 = 25000 : 100 =
W = 0,25 0,025 * 100 = 25000 : 10000 =
I = 52 25000000 : 10000 = 2,5 * 1000 =
A = 2,5 0,52 * 100 = 520 : 10 =
P = 250 52 : 100 = 0,052 * 10 =
L = 520 0,520 * 1000 = 52000 : 100 =
N = 2500 5200 : 1000 = 0,052 * 100 =

Komentarz do zad. 6 i 7

Po wykonaniu zadań uczniowie ponownie zastanawiają się nad zasadnością korzystania z pomocy kalkulatora.

Zadanie 8

Wędrujący przecinek

Komentarz do zad. 8

Wybieramy spośród uczniów pięcioro, których strój jest utrzymany w zbliżonej kolorystyce oraz jednego ucznia, który wyraźnie odróżnia się kolorem ubioru. Przypinamy uczniom kartki z dowolnymi cyframi, a temu jednemu z przecinkiem. Uczniowie stają w rzędzie na środku klasy, a pozostali "budują" z nich liczbę. Następnie wydają polecenie pomnożenia lub podzielenia zbudowanej liczby przez 10, 100, 1000. Uczeń pełniący rolę przecinka przesuwa się między kolegami o odpowiednią ilość miejsc. Uczniowie powinni zauważyć, że w niektórych sytuacjach potrzebne są jeszcze dodatkowe osoby, które pełniłyby "funkcje zer". Warto więc mieć również przygotowane kartki z cyframi zero i w razie potrzeby wybrać dodatkowych uczniów.

IV. Zakończenie

Zadanie domowe

Ułożę dwa zadania tekstowe, których rozwiązaniem mogłyby być działania:
21,5 * 100 =
oraz
45,25 : 10 =

Ocena pracy uczniów na lekcjach

Podsumowanie lekcji - pytania i działania sprawdzające.

Opracowanie: Renata Drobnik, nauczycielka matematyki i informatyki w Szkole Podstawowej nr 75 w Poznaniu

Wyświetleń: 8530


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.