|
|
Katalog Ewa Dębowska Technika, Scenariusze Utrwalenie wiadomości o rzutowaniu prostokątnymUtrwalenie wiadomości o rzutowaniu prostokątnymSCENARIUSZ LEKCJI TECHNIKI Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERATyp szkoły: gimnazjum Poziom: pierwszy rok nauczania przedmiotu Czas trwania lekcji: dwie godziny lekcyjne Cele ogólne: - doskonalenie samodzielnej pracy komputerem - utrwalenie zasad rzutowania prostokątnego - ćwiczenie rysowania elementów rzutach prostokątnych - doskonalenie techniki rysowania - zrozumienie, że poprawność wykonania rysunku jest gwarantem jakości wyrobu - uświadomienie roli rysunku w technice Uczeń wie (potrafi): - co to jest rzut prostokątny - w jaki sposób powstają rzuty - jakie są zasady rysowania w trzech rzutach - jak prawidłowo ustawić element w układzie trzech rzutni - jak dobrać optymalną liczbę rzutów - jak należy posługiwać się sprzętem komputerowym - jak wyszukiwać i korzystać z informacji w Internecie - rozwiązać zadanie rysunkowe z zakresu rzutowania prostokątnego - o konieczności stosowania podczas rysowania odpowiednich grubości linii rysunkowych - jak zachować na rysunkach dokładność i estetykę wykonania Metody: - pogadanka - dyskusja - praca z komputerem (Internet) - zajęcia praktyczne (rozwiązywanie ćwiczeń rysunkowych) Forma: - praca grupach - praca indywidualna Środki dydaktyczne: - plansze - komputery - kserokopie ćwiczeń rysunkowych - formatki rysunkowe - przybory do rysowania Przebieg lekcji: I. Czynności organizacyjne. II. Praca z komputerem. III. Ćwiczenia rysunkowe z zakresu rzutowania prostokątnego. IV. Podsumowanie. I. Czynności organizacyjne: 1. Podanie tematu lekcji. 2. Przedstawienie celów lekcji: - wykorzystanie programu komputerowego w Internecie do utrwalenia wiadomości - wykorzystanie wiadomości i umiejętności do rozwiązywania ćwiczeń rysunkowych 3. Krótkie przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji: - co to jest rzut prostokątny? - który z rzutów i dlaczego nazywamy rzutem głównym? - o czym mówi nam zasada wyboru optymalnej liczby rzutów? - jak prawidłowo ustawić element do rzutowania w układzie rzutni? II. Praca z komputerem: 1. Uruchomienie komputerów. 2. Podanie adresu strony internetowej: http://www.cen.bialystok.pl/mat_dyd/technika/rzuty/scenarius.html 3. Wyjaśnienie jak należy obsługiwać rzuty prostokątne. 4. Praca uczniów grupach z komputerem - powtórzenie i utrwalenie wiadomości o rzutowaniu prostokątnym. 5. Rozwiązywanie testów zawartych w programie (samoocena uczniów). 6. Zakończenie pracy z komputerem (zamknięcie programu, systemu). 7. Wnioski i uwagi uczniów. 8. Sporządzenie krótkiej notatki w zeszycie. III. Ćwiczenia rysunkowe zakresu rzutowania prostokątnego: 1. Rozdanie kserówek zadań rysunkowych - indywidualna praca ucznia. 2. Omówienie treści i sposobu rozwiązania zadań nr 1 i nr 2. Nr 1; Na podstawie rzutu aksonometrycznego elementu narysuj jego rzut prostokątny. Nr 2. - Na podstawie dwóch rzutów narysuj brakujący rzut elementu 3. Zwrócenie uwagi uczniów na: - poprawne rysowanie elementów - prawidłowe rozmieszczenie rysunku na formatce rysunkowej - poprawne stosowanie rodzajów i grubości linii - stosowanie zasady estetyki przy wykonywaniu rysunku - staranność opisu tabelki pismem technicznym IV. Podsumowanie: 1. Sprawdzenie wykonanych ćwiczeń rysunkowych. 2. Omówienie błędów popełnionych przy rozwiązywaniu i rysowaniu. 3. Zapowiedź sprawdzianu z zakresu rzutowania prostokątnego. Bibliografia: a) http://www.cen.bialystok.pl/mat_dyd/technika/rzuty/scenarius.html b) Aleksander Gutowski: "Zadania z rysunku technicznego".
Opracowanie: Ewa Dębowska Wyświetleń: 6539
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |