Katalog

Aldona Heller
Wychowanie komunikacyjne, Referaty

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?

- n +

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka?

MATERIAŁ NA PEDAGOGIZACJĘ RODZICÓW W CZASIE SPOTKAŃ Z RODZICAMI.

Współczesny świat niesie ze sobą różne zagrożenia, które dosięgają częstokroć ludzi najbardziej bezbronnych- naszych dzieci. Wypadki drogowe pochłaniają więcej ofiar śmiertelnych niż wojny, miliony ludzi czynią kalekami. Dlatego jest tak ważne, aby wszyscy dorośli podjęli wspólne działanie na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, wymagających w ruchu drogowym szczególnej opieki i troski. W działaniu tym jest określona rola, miejsce i funkcja dla każdego z nas, nauczyciela- wychowawcy, ojca, matki i opiekuna dziecka.

Jak zatem rodzice mogą pomóc swoim dzieciom? Nie są w stanie towarzyszyć im na każdym kroku ani przez życie prowadzić je za rękę. Rodzice i opiekunowie mają nie tylko moralny, ale także prawny obowiązek ochrony dzieci przed wypadkami drogowymi. Dziecko do lat 7 może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek, co najmniej 10 lat; nie dotyczy to drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Tymczasem, nie wszyscy rodzice w dostatecznym zakresie przywiązują wagę do tej formy opieki swoich dzieci.

Dzieci w wieku 5-11 lat zaczynają coraz częściej i bardziej interesować się otaczającym je światem, m.in. pojazdami samochodowymi, ruchem drogowym itp. Dlatego w okresie tym można już rozpocząć dokonywanie obserwacji ruchu pojazdów, znaków drogowych (pionowych i poziomych) oraz zachowania się pieszych i kierujących pojazdami, zwłaszcza tych, którzy przestrzegają przepisy i znaki drogowe. Nie należy krytykować zbyt często błędów popełnianych przez pieszych i kierowców pojazdów, ponieważ dziecko może zostać przekonane, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego to znający i nie przestrzegający prawa o ruchu drogowym w wyniku, czego nie przyswoi sobie zapewniających mu bezpieczeństwo cech obronnych. Niemniej charakterystyczne wykroczenia drogowe należy spokojnie omówić i wyjaśnić, na czym polegał błąd lub nieuwaga i jakie to mogło spowodować skutki.

JAK NAUCZYĆ DZIECKO SAMODZIELNEGO I BEZPIECZNEGO PORUSZANIA SIĘ PO ULICY?

- Samodzielności należy się uczyć powoli;
- Przed ukończeniem 7 roku życia dziecko nie może samo poruszać się po ulicy, ponieważ nie jest wystarczająco dojrzałe, by zrozumieć grożące mu niebezpieczeństwa;
- W wieku 8- 10 lat dziecko może zacząć domagać się pewnej samodzielności poruszania się, szczególnie pieszo. Można się na to zgodzić pod warunkiem, że zostało do tego odpowiednio przygotowane.
- Dziecko uczy się głównie przez naśladownictwo. Jest, więc kwestią podstawową, by rodzice lub inni dorośli, którzy przebywają z dzieckiem, przestrzegali zasad bezpieczeństwa i dawali dobry przykład. Jest bardzo prawdopodobne, że dziecko, które od najmłodszych lat nabiera dobrych nawyków związanych z bezpieczeństwem, zachowa je przez całe życie.
- Każda rada teoretyczna, podana przez osobę dorosłą, powinna być wyjaśniona
i zastosowana w praktyce. Nie wystarczą zakazy, lepiej jest wyjaśniać zasady
i zagrożenia, by skłonić dziecko do ich przestrzegania.
- Nauka nie powinna przebiegać wyłącznie w formie zabawy, by dziecko nie uznało, że zasady można dowolnie zmieniać.
- Dziecko musi orientować się w terenie, a więc rozróżniać lewą i prawą stronę po to, żeby poruszać się samodzielnie.
- Należy zadbać o spokojną atmosferę przed wyjściem do szkoły. Rodzice powinni wysyłać dziecko na tyle wcześniej, by nie musiało się spieszyć.
- Najważniejsze jest, by dziecko poruszało się po drodze, na której jest jak najmniej zagrożeń nawet, jeżeli jest ona dłuższa.
- Dziecko powinno nosić znaczek odblaskowy zawsze, ale przede wszystkim wieczorem.

Dzieci rozpoczynające samodzielne odbywanie drogi z domu do szkoły i z powrotem narażone są na jeszcze inne zagrożenia niż wcześniej opisane. Często obce osoby zaczepiają dzieci (zwłaszcza samotne) na ulicy. Mogą one mieć złe zamiary np. podążać za dzieckiem, namawiać żeby z nimi gdzieś poszły, wypytywać o rodziców lub dawać prezenty. Aby do tego nie doszło dzieci powinny wracać ze szkoły grupkami, ponieważ istnieje wtedy mniejsze prawdopodobieństwo, że obcy nie odważy się zaczepić dziecka. Jeśli jednak taka sytuacja nastąpi to najbezpieczniej będzie, aby dziecko udało, że nie słyszy tego, co mówi obcy lub oddaliło się jak najszybciej. Należy również dzieci przestrzec przed przyjmowaniem od obcych prezentów, słodyczy, propozycji wycieczki do zoo lub do kina. Osoba próbująca za wszelką cenę przekupić dziecko prawdopodobnie zażąda, aby nikomu o prezencie nic nie mówić. W tej sytuacji może powiedzieć: "Muszę najpierw zapytać o pozwolenie mamę lub tatę" i jak najprędzej odejść, prosząc o pomoc kogoś z zaufanych dorosłych.

Dobrym pomysłem na przygotowanie dziecka na różne sytuacje może być zabawa, w "co by było, gdyby...",np. gdybyś się zgubił na ulicy; gdyby ktoś powiedział, że jest kolegą taty i poprosił, abyś poszedł z nim do mieszkania; gdybyś wrócił ze szkoły i nie mógł się dostać do mieszkania itp.

Chwalmy dziecko za jego własne dobre pomysły na bezpieczne zachowanie. Sprzyja to rozwijaniu jego myślenia twórczego i poszukiwania trafnych rozwiązań w trudnych sytuacjach.

Lista zagrożeń, w obliczu których mogą stanąć każdego dnia dzieci jest znacznie dłuższa. Moja uwaga skupiła się jedynie na niektórych zagrożeniach występujących w drodze do szkoły. Musimy sami być czujni i wyczulić na niebezpieczeństwa nasze dzieci, ponieważ świadomość różnych sytuacji i zagrożeń, które mogą im się przydarzyć z pewnością pozwoli uniknąć nieszczęść, a nawet ocalić zdrowie i życie.

PROPOZYCJA PRZEPROWADZENIA ĆWICZENIA Z RODZICAMI

Rodzice otrzymują małe karteczki, na których zapisują odpowiedź na pytanie:
"CO PAN(I) PROPONUJE, ABY POMÓC DZIECKU W BEZPIECZNYM UCZESTNICTWIE W RUCHU DROGOWYM?"
Karteczki z odpowiedziami można przyczepić w widocznym miejscu i odczytać propozycje, z których skorzystają wszyscy rodzice.

LITERATURA:
E. J. Frątczak "Edukacja komunikacyjno- drogowa dzieci w wieku wczesnoszkolnym" Warszawa 1993r. Oficyna wydawnicza "Turpress"
K. Kruszko "Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci?", Życie szkoły,2/1999
http:// bezpieczeństwo,renault.pl/
 

Opracowanie: Aldona Heller

Wyświetleń: 2810


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.