Katalog

Lucyna Sandecka
Język niemiecki, Referaty

Sprawność słuchania

- n +

Sprawność słuchania

Sprawność słuchania odgrywa w procesie nauczania/ uczenia się niebagatelną rolę. Jest wiele możliwości do klasyfikowania tekstów słuchanych, np.
- wg tematów
- autentyczne/ nieautentyczne i w połowie autentyczne czyli napisane lub przerobione na potrzeby lekcji
- do słuchania czynnego/ biernego
- teksty w formie monologu/ dialogu

Teksty można podzielić również na takie, do których wskazane są ćwiczenia przed, po lub w trakcie słuchania.
  zalety wady
Pytania przed słuchaniem Wspomagają proces słuchania, wskazują na istotne do wychwycenia elementy. Nauczyciel decyduje o tym, co jest a co nie jest ważne.
Pytania po słuchaniu Możliwość kontroli. Uczeń musi zrozumieć wszystko, ponieważ nie wie, o co będzie pytany.
Istotną sprawą, na którą zwraca uwagę dzisiejsze podejście metodyczne przy wprowadzaniu tekstu słuchanego jest, aby temat był interesujący i dopasowany krajoznawczo (kraj anglo- lub niemieckojęzyczny).

Nie mniej istotne wydaje się doświadczenie, które w słuchanie tego tekstu wnosi uczeń; chodzi tu o wiedzę, którą uczący się ma o świecie przedstawionym w tekście słuchanym. Im większą wiedzę posiada, tym bardziej identyfikuje się z przedstawioną sytuacją. Do tej wiedzy należy też rola mówiącego (przykładowo rozmówka między matką a córką/ synem). Jest ona jednoznaczna, zachowania obydwu osób są również jednoznaczne. Ta właśnie wiedza, która nie jest nabyta przez długoletnie uczenie się, jest bardzo ważnym środkiem pomocniczym.

Uczniowie uzyskują pewność co do tego, co ich w tej sytuacji czeka.
 

Opracowanie: Lucyna Sandecka

Wyświetleń: 1542


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.