AWANS Dla nauczyciela Dla ucznia


Katalog

Lucyna Sandecka
Język niemiecki, Referaty

Praca z tekstem

- n +

Praca z tekstem

1. Uczenie się "na pamięć".
Mylą się ci, którzy sądzą, że uczenie się "na pamięć" jest bezsensowne lub nie dla dorosłych. Taka metoda uczenia się jest jak najbardziej sensowna, pomaga nauczyć się języka. W jaki sposób?
Najpierw wybieramy odpowiedni tekst; mogą być to wiersze, teksty piosenek, samodzielnie napisane teksty, krótkie teksty literackie.
Ważne kryteria, którymi należy się kierować przy doborze tekstów: tekst musi się podobać, intrygować. Nie może być za długi (maksymalnie pół strony, najlepiej jednak kilkanaście linijek). Dobrze jest samemu go przepisać.

2. Szybkie czytanie

Wielu nauczycieli i uczniów boi się dłuższych tekstów pisanych. Wynika to zapewne stąd, że większość czyta zbyt powoli i detalicznie; słowo za słowem, zatrzymując się przy trudniejszych lub całkiem niezrozumiałych zwrotach, a przecież liczy się nie rozumienie każdego słówka, lecz sensu całego tekstu. Co można w tym celu robić?
Ćwiczyć szybkie czytanie ile razy się da. Jest to najlepsza metoda na pracę z tekstem, ale też na poznanie kultury państw obcojęzycznych. Na początek można czytać dla ogólnego zrozumienia tekstu, patrząc przy tym na czas na to przeznaczony. Następny tekst czytamy przeznaczając na niego tyle samo czasu. Ale pamiętajmy: szybkie czytanie połączone ma być ze zrozumieniem, nie jest to czynność "na czas"!
Ważne kryteria: zwracamy uwagę na tytuł, zdjęcia, nie korzystamy ze słowników. Nieznane słówka próbujemy wyłapać z kontekstu (nie wszystkie są ważne, aby ogólnie zrozumieć tekst).
Na koniec można postawić pytanie: zrozumiałem (-eś) mniej więcej, ogólnie, częściowo, dużo..?

3. Czytanie z zaznaczaniem
Wiele osób uczących się języka obcego nie korzysta w nauce z możliwości jakie niesie ze sobą zaznaczanie markerami pewnych istotnych dla całości fragmentów (słówek). A właśnie dzięki takiemu zaznaczaniu możemy podzielić tekst na istotne części, znaleźć w każdej chwili interesujący nas fragment (cytat). Fragmenty te są również szybciej zapamiętywane przez uczącego się.
Ważne kryteria: nie używamy zbyt wielu kolorów, gdyż tekst robi się wtedy mało przejrzysty.

4. Głośne czytanie/ deklamowanie
Wielu językoznawców uważa, że dopiero słowo powiedziane głośno jest językiem. Dlatego dobrze jest nie tylko czytać wzrokowo, lecz również ćwiczyć wymowę i intonację. Dobrze jest czytać głośno teksty, które już się poznało, a nawet nagrać się na kasetę, aby potem ją przesłuchać. Czytając/ deklamując głośno automatycznie ćwiczymy wymowę, gramatykę, intonację, słownictwo. Zauważamy wtedy, czy nasza wymowa jest płynna, czy się jąkamy.
Ważne kryteria: powtarzać powinno się tak długo, aż przeczytamy bez przerw, błędów i zająknięcia się. Możemy też wtedy zaobserwować, czy milczenie na lekcjach nie jest wynikiem istnienia bariery językowej, a właśnie to ćwiczenie pozwala ją wyeliminować (uczący się języka ćwiczy sam, w pokoju, bez presji otoczenia).
Te właśnie uwagi możemy wykorzystać w naszej pracy na lekcji j. obcego.
 

Opracowanie: Lucyna Sandecka

Wyświetleń: 1973


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.