Konspekt lekcji bibliotecznych na temat kandydatów na miano patrona gimnazjum
Konspekt lekcji bibliotecznych na temat kandydatów na miano patrona gimnazjum
Cel główny
Poznanie kandydatów na miano patrona, ich życia i twórczości
Cele operacyjne
Uczeń powinien:
- wyszukać w "Słowniku języka polskiego" hasła: "patron" i "patronat";
- wyszukać w "Encyklopedii multimedialnej" haseł dotyczących kandydatów na miano patrona;
- wymienić kandydatów na miano patrona;
- opowiedzieć o każdym zarys jego życia i twórczości;
- wymienić zasługi kandydatów dla Złotowa, Polski, ludzkości;
- wymienić kilka pozycji książkowych dotyczących kandydatów na miano patrona;
- odszukać w katalogu alfabetycznym i kartotece odpowiednią kartkę katalogową dotyczącą kandydatów na miano patrona;
- odróżnić menuet G-dur I. Paderewskiego od innych utworów muzycznych;
- odróżnić portrety kandydatów na miano patrona od innych;
- przypomnieć zasady zachowania się w bibliotece i zasady poszanowania zbiorów.
Formy pracy
grupowa, indywidualna
Fazy lekcji
- zaangażowanie;
- badanie;
- przekształcanie;
- prezentacja;
- refleksja
Umiejętności kluczowe
Uczenie się, myślenie, poszukiwanie, doskonalenie się, komunikowanie się, współpraca, działanie
Środki dydaktyczne
3 wystawki prezentujące sylwetki kandydatów na miano patrona, wystawa książkowa, słownik języka polskiego, komputer, płyta kompaktowa z muzyką I. Paderewskiego, encyklopedia multimedialna, katalogi biblioteczne, kartoteki biblioteczne.
Tok lekcji:
1. Czynności wstępne (w czytelni):
- wyjaśnienie celu lekcji;
- wyszukanie w słowniku języka polskiego hasła "patron", "patronat";
- przeczytanie z podziałem na role różnych ww. definicji;
- wyszukanie w komputerze (encyklopedia multimedialna) informacji o kandydatach na patrona.
2. Część właściwa lekcji (na korytarzu i w wypożyczalni):
- przedstawienie sylwetek kandydatów na miano patrona znajdujących się na korytarzu;
- odczytanie (z podziałem na role) cytatów i wypowiedzi różnych sławnych osób o kandydatach;
- obejrzenie portretów i zdjęć znajdujących się w wypożyczalni;
- obejrzenie wystawki książkowej poświęconej kandydatom na miano patrona;
- wysłuchanie anegdot z życia kandydatów na miano patrona (ze wskazaniem źródła - wydawnictwa książkowe);
- wysłuchanie Menueta G-dur I Paderewskiego z płyty kompaktowej;
- przejrzenie albumu o kandydatach;
- wypowiedzi uczniów na temat kandydatów - dyskusja.