Katalog

Beata Adamus
Plastyka, Scenariusze

Świat trójwymiarowy - "Martwa natura z kwiatkiem". Scenariusz lekcji z plastyki dla klasy V szkoły podstawowej

- n +

Świat trójwymiarowy - "Martwa natura z kwiatkiem". Scenariusz lekcji z plastyki dla klasy V szkoły podstawowej

SCENARIUSZ LEKCJI Z PLASTYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

DZIAŁ PROGRAMU: DZIAŁALNOŚĆ PLASTYCZNA. Światło w dziele sztuki.

CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut.

ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:
- ilustrowanie w szkicach rysunkowych martwej natury z wykorzystaniem poznanych środków wyrazu plastycznego
- obserwowanie i przedstawianie na płaszczyźnie kilku przedmiotów z natury
- ilustrowanie iluzji przestrzeni
- kreska jako środek wyrazu plastycznego

CELE LEKCJI:
Wiadomości.
Uczeń:
- wie co to jest walor
- zna i rozumie pojęcie - światłocień
- potrafi wyjaśnić znaczenie zjawisk: miękki modelunek światłocieniowy, twardy modelunek światłocieniowy

Umiejętności.
Uczeń:
- poprawnie komponuje swoją pracę.
- wnikliwie obserwuje otaczającą rzeczywistość
- właściwie posługuje się znanymi mu środkami wyrazu plastycznego
- umiejętnie przedstawia zaobserwowane rzeczy i zjawiska
- w sposób twórczy komponuje swoją pracę
- potrafi zastosować zjawisko światłocienia w celu pokazania wrażenia przestrzenności świata i trójwymiarowości przedstawianych przedmiotów

Postawy.
Uczeń:
- doskonali poczucie smaku plastycznego
- doskonali umiejętność pracy indywidualnej
- rozwija wrażliwość estetyczną
- dba o porządek warsztatu pracy
- doskonali dyscyplinę pracy

METODA PRACY: praca z tekstem przewodnim, pogadanka, pokaz, ćwiczenia plastyczne z korektą nauczyciela.

FORMA PRACY: indywidualna praca uczniów

TECHNIKA: rysunek miękkim ołówkiem.

POMOCE
:
Podręcznik ss. 21-22, prezentacja czarno-białych reprodukcji obrazów: Josep Mampou Dencause- "Dalie", Joan Barbeta- "Kompozycja z ptakami i owocami", José M. Parramón- "Owoce, dzban i wino", Rafael Durancamps- "Martwa natura z fajką", Felipe Checa- "Martwa natura", Feliu Elias- "Niebieski dzban".

PRZEBIEG LEKCJI:
1. Wprowadzenie:
przywitanie uczniów, prośba o pozytywne nastawienie do zajęć i efektywne wykorzystanie czasu.

2. Nawiązanie do lekcji: przedstawienie tematu, zapoznanie z terminami:
walor, światłocień, modelunek światłocieniowy twardy, modelunek światłocieniowy miękki, wytłumaczenie na czym polega cieniowanie, wyjaśnienie sposobów pokazania przestrzeni na płaszczyźnie.

3. Zapis tematu na tablicy.

4. Określenie celów, zagadnień i zadań lekcji.

5. Pokaz materiału poglądowego:
demonstracja wybranych czarno-białych reprodukcji obrazów przedstawiające martwe natury, omówienie kompozycji, wskazanie zjawiska waloru i światłocienia.

6. Zastanowienie się uczniów nad sposobem pokazania martwej natury.

7. Praca indywidualna uczniów:

- próba pokazania przestrzeni za pomocą kreski i światłocienia.
- cicha korekta nauczyciela.

8. Prezentacja najlepszych prac uczniów- wystawa.

9. Omówienie i ocena prac.

10. Zakończenie zajęć.

 

Opracowanie: mgr Beata Adamus
nauczyciel plastyki
w Szkole Podstawowej Nr 13
w Starachowicach

Wyświetleń: 6646


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.