Katalog

Izabela Niezgoda
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Stres - współczesne zagrożenie dla zdrowia człowieka

- n +

Stres - współczesne zagrożenie dla zdrowia człowieka

Scenariusz zajęć godziny wychowawczej

Cele edukacyjne:

Cele ogólne:

- charakterystyka najczęstszych chorób będących konsekwencją sytuacji stresowych
- przyczyny stresu

Cele szczegółowe (operacyjne):
Wiadomości - uczeń potrafi:
- podać definicję stresu
- wymienić objawy stresu w różnych sferach życia (m.in. fizycznej, emocjonalnej, behawioralnej i in.)
- podać czynniki stresogenne (tzw. stresory)
- zna fazy i skutki stresu

Umiejętności - uczeń potrafi:
- ocenić wpływ emocji pozytywnych i negatywnych na funkcjonowanie organizmu
- ocenić wpływ długotrwałego stresu na stan zdrowia człowieka
- zaproponować sposoby ograniczenia wpływu stresu na organizm

Postawy i przekonania - uczeń:
- zdaje sobie sprawę z konsekwencji zaburzeń emocjonalnych w życiu człowieka
- jest przekonany o pozytywnym i negatywnym wpływie stresu na organizm
- podejmuje działania związane z radzeniem sobie ze stresem.

Metody:
- podające:
* pogadanka z elementami pracy z podręcznikiem
- praktyczne:
* ćwiczenia
- aktywizujące:
* dyskusja dydaktyczna

Forma zajęć:
- praca indywidualna
- praca w grupach

Środki dydaktyczne:
- podręcznik Biologia 1 zakres podstawowy, OPERON 2003
- ankiety pt.
Fizyczne oznaki stresu
Odpowiedni dla ciebie poziom stresu

- poziomy stresu (foliogram)
- film edukacyjny Stres pod kontrolą
- plansze z piktogramami, kolorowe pisaki
- arkusze papieru

Przebieg zajęć:
czas trwania - 2 godziny lekcyjne

Faza wprowadzająca:
1. Podanie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie pojęcia stres.
3. Przedstawienie typów osobowości.

TYPY OSOBOWOŚCICECHY CHARAKTERUODPORNOŚĆ NA STRES
Aniecierpliwość, wybujała ambicja, agresywność, impulsywność, szybkie uleganie
emocjom, wysokie wymagania wobec siebie i innychmała
Bopanowanie, zrównoważenie, spokój, nieprzejawianie
nadmiernych ambicji, nieuleganie emocjomduża

4. Lista objawów stresu - uczniowie zaznaczają na przygotowanej lub narysowanej na tablicy sylwetce człowieka miejsca odczuwania fizycznych objawów stresu.
5. Barometr nastroju - na przygotowanych piktogramach uczniowie zaznaczają kolorowym pisakiem (np.: zielonym) stosując symbol + stan swojego nastroju.

Faza realizacyjna:

1. Określenie czynników stresogennych - uczniowie wypisują na tablicy przykłady stresorów z podkreśleniem np. trzema liniami pozycji które wywołują najsilniejsze
stany napięcia, dwoma - średnie, jedną - najsłabsze.
2. Konstrukcja schematu czynników stresogennych - uczniowie w czteroosobowych grupach dokonują podziału stresorów wg. schematu:
- zagrożenie: np.: napad, kradzież
- przeciążenie: np.: wiele zadań do wykonania w ciągu dnia
- zakłócenie: np.: brak czasu w ciągu dnia
- deprywacja: np.: utrata bliskiej osoby
3. Określenie poziomów stresu i ich skutków. Uczniowie rozwiązują zadanie 1 i 2 tabela Fizyczne objawy stresu i ankieta Odpowiedni dla ciebie poziom stresu - (załącznik 1 i 2).
4. Projekcja filmu edukacyjnego Stres pod kontrolą i dyskusja.
5. Uświadomienie roli wybranych czynników w radzeniu sobie ze stresem. Podział uczniów na cztery grupy. Uczniowie w grupach wybierają czynniki, które wg. nich wprowadzają ucznia w dobry nastrój lub uspakajają np.: książki, film, muzyka, gry komputerowe.
6. Omówienie wyników pracy uczniów:
- przedstawiciele grup prezentują prace grupy reklamując swoje propozycje:
tytuły książek, filmów, ulubionych wykonawców muzyki itp.
7. Analiza poziomów stresu na podstawie wykresu:

Faza podsumowująca:

1. Wnioski z zajęć:
- stres jest zjawiskiem naturalnym
- stres jest niezbędny dla rozwoju i stanowi podstawową cechę ludzkiej egzystencji
- stresu nie da się uniknąć, ale należy go kontrolować tak by stał się czynnikiem pomocnym i mobilizującym
- ze stresem należy walczyć, ucząc się łagodzić i skracać jego skutki, gdyż stawką jest nasze życie i zdrowie
2. Ewaluacja zajęć - Barometr nastroju
uczniowie podobnie jak na początku zajęć na przygotowanych piktogramach kolorowym pisakiem (np. czerwony) zaznaczają symbolem + stan swojego samopoczucia.

Bibliografia:
1. Biologia w szkole,4/ 2002 str.232-236. WSiP, W-wa 2002
2. Davidson J. Kontrola stresu dla żółtodziobów. Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2000
3. Lewiński W. i inni, podręcznik Biologia 1 zakres podstawow. OPERON, Gdynia
4. Prokop J. Skirmunt G. Przewodnik dla nauczyciela zakres podstawowy. OPERON, Rumia 2002
5. Selye H. Stres okiełznany. PIW, W-wa 1978
 

Opracowanie: mgr Izabela Niezgoda

Wyświetleń: 4522


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.