Region w którym żyją i jego problemy
KONSPEKT JEDNODNIOWEJ, PIESZEJ WYCIECZKI.
Trasa: Kutno - ul. Łęczycka, ul. Barcewicza, ul: 3-go Maja, Sienkiewicza,
Rychtelskiego, Łąkoszyńska, Lotnicza, Metalowa, Łęczycka
Cele:
- poznanie zagadnień związanych z gospodarczą działalnością człowieka prowadzącą
do degradacji środowiska naturalnego
- przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi gospodarki człowieka na środowisko
przyrodnicze
- zainteresowanie uczniów problemami własnego regionu
Uczestnicy: uczniowie klasy III Gimnazjum nr 3 w Kutnie
Termin: maj
Przygotowanie do wycieczki:
Wycieczka, która odbędzie się w końcu maja winna być zaplanowana wspólnie z
uczniami na początku roku szkolnego i uwzględniona w planie wycieczek. W czasie
realizacji programu uczniowie zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi
zagrożenia środowiska naturalnego (zanieczyszczenie wód, gleb i powietrza)
wpływem procesów demograficznych i przemysłu na środowisko na przykładzie
wybranych obszarów Polski.
Zdobytą widzę zastosują w odniesieniu do regionu, w którym żyją.
Przed planowaną wycieczką, na podstawie dostępnych publikacji (informatory,
foldery, prasa, roczniki statystyczne) uczniowie przygotowują następujące
informacje:
- ogólną charakterystykę miasta
- układ przestrzenny miasta
- liczbę mieszkańców (50 tys)
- położenie w dolinie rzeki Ochni (długość 46,2 km, z tego 37,3 km to środkowy
i dolny odcinek zbierający wody z terenu o starej rzeźbie morenowej)
- zabytki: dworek modrzewiowy z XVIII w, ratusz, Kościół parafii św. Wawrzyńca
- zakłady przemysłowe: "Polfa" Kutno, Zakłady Drobiarskie, Zakłady Spirytusowe
- drogi - E1 na przecięciu najważniejszych arterii komunikacyjnych Moskwa -
Berlin
- szata roślinna i gleby
Przebieg wycieczki:
Czas |
Etapy |
Uwagi (informacje nauczyciela; czynności uczniów) |
8.00 - 8.15 |
Zbiórka przed szkołą |
Podanie celu wycieczki i poinformowanie o dokładnej trasie wycieczki |
8.15 - 9.20 |
Wyjście poza teren szkoły do Parku Wiosny Ludów |
Obserwacja drzewostanu parku. Konfrontacje ze zdobytymi wiadomościami. |
9.20 - 9.40 |
Przejście do Kutnowskich zakładów Farmaceutycznych "Polfa" |
|
9.40 - 11.00 |
Spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie zakładu |
Podczas zwiedzania zakładu uczniowie poznają technologię produkcji oraz
otrzymują informację na temat wpływu tego zakładu na środowisko naturalne.
Zakład ten usytuowany jest w pobliżu Ochni gdzie odprowadzane są w całości
ścieki. Odpady poprodukcyjne składowane są na terenie zakładu. Hałas nie
przekracza normy. |
11.00 - 12.00 |
Przejście w dolinę Ochni na ul. Łąkoszyńską |
Obserwacja doliny rzeki. Poinformowanie, że ta była kiedyś rzeką rybną.
Szerokość jej wynosi 6-8 metrów, naturalny spadek jest niewielki i wynosi
około 7%. Ochnia zaliczana jest do III klasy czystości wód. Do Ochni
odprowadza się ścieki z "Polfy", "Zakładów Drobiarskich", "Zakładów
Spirytusowych" a także sączą się ścieki komunalne z pobliskich domów,
wystają stare opony i czerniejący złom. |
12.00 - 12.50 |
Przejście do Oczyszczalni Ścieków na ul. Lotoniczą |
|
12.50 -14.00 |
Zwiedzanie Oczyszczalni Ścieków |
Spotkanie i przeprowadzenie wycieczki z kierownikiem tego zakładu.
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków przy ulicy Lotniczej przyjmuje ścieki bytowo -
gospodarcze i przemysłowe z terenu miasta Kutna systemem kanalizacji. Jest
to mechaniczno - biologiczna oczyszczalnia ścieków. Przyjęta technologia
zakłada oczyszczanie ścieków w komorze wielofunkcyjnej typu Biooxyblok.
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków posiada również Stację Mechanicznego
Odwadniania Osadów. Osad poddany "Obróbce technologicznej" może być
unieszkodliwiany biologicznie (np.: nawadnianie lasu w pierwszych okresach
wzrostu). |
14.00 - 14.30 |
Przejście do Stacji Uzdatniania Wody |
|
14.30 - 15.30 |
Zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wody |
Uzyskanie informacji na temat uzdatniania wody pitnej. Woda surowa z
pięciu studni głębinowych jest transportowana do stacji wodociągów
niezależnymi rurociągami, tłoczonymi, które w węźle wodociągowym łączą się i
dalej tylko przesyłają wodę. Woda ta w dalszym procesie uzdatniania łączy
się z mlekiem wapiennym, jest natleniana, odżelaziona oraz chlorowana;
następnie woda kierowana jest do systemu wodociągów miejskich. |
15.30 - 17.30 |
Powrót do szkoły i podsumowanie wycieczki |
Podsumowanie wycieczki: - które elementy środowiska naturalnego zostały
naruszone - w wyniku gospodarczej działalności człowieka? - wody
powierzchniowe (Ochnia)
- gleby (zmniejszenie areału gleb uprawnych,
degradacja, zanieczyszczenie pyłem) - Jak zmniejszyć szkodliwy wpływ
gospodarki człowieka na środowisko naturalne?
Propozycje uczniów - otrzymam
na drugi dzień na lekcji geografii. W najbliższych dwóch tygodniach odbędzie
się spotkanie z pracownikiem Ochrony Środowiska podczas, którego uczniowie
zgłoszą propozycje i chęć uczestnictwa - w pracach użytecznych na rzecz
właściwego wykorzystania środowiska naturalnego bez jego degradacji. o
dokładnej trasie wycieczki |
Opracowanie: Stanisława Wasilewska