Konspekt lekcji rachunkowości przedsiębiorstw(Wycena materiałów - ćwiczenia).
KONSPEKT LEKCJI
PRZEDMIOT: Rachunkowość przedsiębiorstw
TYP SZKOŁY: Technikum Ekonomiczne
SPECJALNOŚĆ: ekonomika i organizacja przedsiębiorstw
KLASA: III a
Numer programu nauczania: 2302/T - 5, SP/MEN/07.07.16
Czas trwania jednostki lekcyjnej: 45 minut
I Temat lekcji: Wycena materiałów - ćwiczenia.
II Cele lekcji:
1.Wiadomości i umiejętności na początku lekcji:
Uczeń zna:
- pojęcie materiałów,
- miejsce, jakie zajmują w klasyfikacji środków gospodarczych,
- sposoby klasyfikacji materiałów,
- dokumenty obrotu materiałowego, rolę i wagę odpowiedzialności magazyniera.
Uczeń umie:
- wypełnić dowody dokumentujące obrót magazynowy.
- obliczyć wartość zużytych materiałów dowolną metodą wyceny
2.Wiadomości i umiejętności na koniec lekcji:
Uczeń umie:
- porządkować zdobytą wiedzę,
- wyceniać materiały dowolną metodą,
- dokonać wyboru odpowiedniej metody,
- wymienić różnice między poszczególnymi metodami,
- wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce,
- porozumiewać się w grupie,
- uzgadniać stanowiska,
- wyrażać własne poglądy,
- dokonać samokontroli i samooceny pracy,
- ocenić pracę innych.
III FORMA ORGANIZACJI LEKCJI: praca w grupach, elementy pracy indywidualnej
IV METODA PRACY: ćwiczenia grupowe
V ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- kartki papieru z wypisanymi rodzajami metod wyceny,
- duże kartki papieru imitujące kartoteki magazynowe (dla lepszej prezentacji),
- mazaki,
- podręczniki, zeszyty przedmiotowe.
PRZEBIEG LEKCJI:
| L.P. |
CZĘŚĆ LEKCJI |
CZAS TRWANIA |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
| 1. |
Czynności organizacyjne. |
3 min. |
Sprawdza listę obecności, podaje temat lekcji. |
Notują temat w zeszytach. |
| 2. |
Przypomnienie wiadomości i nawiązanie do tematu nowej lekcji. |
5 min. |
Zadaje pytania w celu przypomnienia następujących zagadnień:
- jakie zasady obowiązują przy ujmowaniu materiałów w księgach rachunkowych?
- jakie dowody dokumentują obrót materiałów?
- kto prowadzi ewidencję ilościową materiałów i w jakiej formie?
|
Odpowiadają na pytania, przypominają sobie materiał korzystając z zeszytów, dyskutują |
| 3. |
Organizowanie sytuacji problemowej. |
3 min. |
Omawia czynniki wyceny materiałów. Tłumaczy różnice między ceną zakupu i nabycia. |
Słuchają, notują, ewentualnie zadają pytania. |
| 4. |
Przygotowanie do rozwiązania problemu |
3 min. |
Dzieli klasę na 4 grupy, wyjaśnia zasady pracy, rozdaje arkusze imitujące kartoteki magazynowe. |
Wybierają koordynatora prac, losują metodę wyceny. |
| 5. |
Rozwiązywanie problemu |
15 min. |
Obserwuje pracę uczniów, notuje spostrzeżenia, służy wyjaśnieniami. |
Dzielą się pracą, czytają informacje dotyczące wylosowanej metody wyceny, dokonują wyliczeń i wypełniają dokumenty |
| 6. |
Wyjaśnienie i rozwiązanie problemu |
10 min. |
Słucha prezentacji |
Wybrany uczeń prezentuje pracę całej grupy, pozostali słuchają, notują, zadają ewentualne pytania, na które mogą odpowiadać pozostali członkowie danej grupy |
| 7. |
Ewaluacja |
3 min. |
Omawia zasady oceny: każda z grup posiada po 3 kartoniki z numerkami od 3 do 1. Uczniowie wartościują odpowiedzi dając im odpowiednią liczbę punktów. Ewentualnie koryguje wypowiedzi |
Dokonują oceny prezentacji: każda z grup posiada po 3 kartoniki z wypisanymi punktami |
| 8. |
Podsumowanie |
3 min. |
Ocenia pracę uczniów, wnioski do dalszej pracy, zadanie pracy domowej |
Słuchają, notują |
WARUNKI PRZYDZIELANIA PUNKTÓW
3 pkt. - poprawnie dokonana wycena i wypełniona kartoteka ilościowo - wartościowa, jasna, poparta wiedzą prezentacja, poprawny dobór słownictwa.
2 pkt. - poprawnie dokonana wycena, dobra prezentacja.
1 pkt. - braki w wyliczeniach i wypełnieniu kartoteki, niezbyt jasna prezentacja, niepewność w przekazywaniu wiedzy.
Prezentacja, która uzyska najwyższą liczbę punktów zostaje oceniona na bdb, za drugie miejsce - db, pozostałe +.
Oceny otrzymują wszyscy członkowie grupy.
F I F O
L I F O
H I P O
L O F O
1 2 3