Katalog

Elżbieta Szulta
Uroczystości, Scenariusze

Andrzejki - scenariusz uroczystości szkolnej

- n +

Scenariusz uroczystości szkolnej - "Andrzejki"

1. Gawęda nauczyciela nt. tradycji wróżb andrzejkowych

Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny chciały się dowiedzieć o przyszłym losie. "Andrzejki" to tradycja ludowa wieczoru wróżb pielęgnowana od dawnych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Z tym dniem związane są również przysłowia ludowe dotyczące pogody, np. "Gdy Św. Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży" oraz wieczoru andrzejkowego "Na Św. Andrzeja błyska pannom nadzieja".

Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości. Dawniej chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w przeddzień imienin Katarzyny, czyli 4 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by wspólnie poznać andrzejkowe wróżby.

Opowiadała mi moja babcia, że tej nocy dziewczęta kładąc się spać, wkładały pod poduszkę kartki z imionami chłopów, aby rano sprawdzić, które imię pierwsze im w rękę wpadnie, to ten chłopak będzie jej mężem. Były także wróżby z butów, ze sztachet w płocie. I oczywiście we wszystkich tych sposobach chodziło o jedno: która z dziewcząt pierwsza wyjdzie za mąż.

2. Andrzejkowe wróżby

N. prosi dzieci, by z pojemnika wybrały monetę jedno- lub dwugroszową i po wypowiedzeniu zaklęcia: "Hokus pokus, czary mary, aby wróżba się spełniła złóżmy dary" wrzuciły ją do miski z wodą.

1/ Wróżba z wykorzystaniem 5 stożków
Pod stożkami znajdują się:
- cukierek - życie słodkie i wesołe,
- piórko - życie lekkie i przyjemne,
- ziarenko pieprzu - życie pełne przygód,
- muszelka - życie na morzu lub w dalekim kraju
- kamyk - życie pracowite i pożyteczne
Każde dz. wskazuje stożek (N. za każdym razem "tasuje" stożki) i zabiera karteczkę z przepowiednią.

2/ Wróżba z wykorzystaniem 3 stożków
Pod stożkami znajdują się kartoniki z różnymi minami. Wylosowany kartonik wróży w jakim nastroju będziesz w najbliższym czasie.

3/ Wykorzystanie symboliki cyfr - daty urodzin (suma wszystkich liczb)
Każde dz. ma przypięty kartonik ze "swoją" cyfrą. N. rozdaje i odczytuje głośno wszystkie znaczenia cyfr. Dz., które mają taką cyfrę wstają.

4/ Wróżba z wykorzystaniem imion dziewczynek i chłopców
Na tablicy pod numerami od 1 - 6 zapisane są na serduszkach imiona dziewczynek i chłopców. Dz. rzuca kostką do gry, a liczba oczek wskazuje imię. Ta osoba będzie mi bardzo bliska. (dzieci odczytują imiona)

5/ Wróżenie z butów
Wyścigi butów od wyznaczonego miejsca w sali do drzwi. Każde dz. zdejmuje lewy kapeć. Kapcie kolejno "wędrują" (dz. czeka na swoja kolej i zmienia miejsce tylko swojego kapcia). Właściciel kapcia, który pierwszy dotarł do drzwi na pewno kiedyś wygra prawdziwy wyścig, może rowerowy, konny, biegi lub samochodowy

6/ Drzewko wróż
Na oświetlonych lampkami gałęziach zawieszono kolorowe karteczki z wróżbami dla każdego dziecka. (N. odczytuje wróżby)

7/ Lanie wosku
N. wypowiada zaklęcie: "Oj dadarze, oj babarze, niechaj przyszłość się ukarze. Czary, mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie".
Każde dz. leje wosk do miski z zimna wodą przez ucho od klucza. Ogląda wraz z N. zastygły wosk i próbuje odczytać, co przedstawia. Pozostałe dz. także
podsuwają swoje skojarzenia.

8/ Wróżba dla pań
Pod stożkami ukryte są:
- obrączka - oznaka wierności,
- chleb - dobrobyt,
- cukierek - słodkie życie,
- pieniądze - bogactwo
- liść laurowy - sława.

3. Zakończenie

Dz. wymieniają poznane wróżby andrzejkowe. Omawiają wróżbę, która najbardziej im się podobała. Przypominają sobie swoje przepowiednie i przepowiednie kolegów.

Uwagi:
Między wróżbami w zależności o potrzeb i zainteresowań dzieci mogą być tańce przy muzyce, zabawy chustą animacyjną, gry dydaktyczne.

Uwagi: Każde dziecko ma podpisaną kopertę do gromadzenia swoich wróżb.
 

Opracowanie: Elżbieta Szulta

Wyświetleń: 8171


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.