Katalog

Beata Ruszczyk
Uroczystości, Scenariusze

Jan Paweł II - największa osobowość pośród wielkich tego świata. Scenariusz montażu słowno-muzycznego z okazji 25 pontyfikatu Jana Pawła II

- n +

Jan Paweł II - największa osobowość pośród wielkich tego świata - scenariusz montażu słowno-muzycznego z okazji 25 pontyfikatu Jana Pawła II

Recytator 1:
25 lat temu, w Rzymie, na Placu Św. Piotra uniósł się biały dym nad Kaplicą Sykstyńską, co oznaczało, że został wybrany Papież. 16 października 1978 roku o godz. 16.45 na balkonie Bazyliki pojawił się kardynał, który wygłosił oficjalną informację o wyborze:

Recytator 2:
"Papież został wybrany! Został nim kardynał Świętego Rzymskiego Kościoła Karol Wojtyła"


Recytator 3:
Wracamy myślą do pamiętnej daty 16 października 1978 roku, która w historii Narodu Polskiego zapisała się jako dzień radości i dumy wszystkich Polaków.

Recytator 4:
Pierwsze słowa Jana Pawła II do wiernych w dniu wyboru brzmiały:

Recytator 5:
"Oto stoję przed Wami, aby wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła, a także, aby rozpocząć na nowo tę drogę historii Kościoła, rozpocząć ją z pomocą Boga i z pomocą ludzi"

Recytator 4:
Inne słowa, które wypowiedział Ojciec Święty w dniu inauguracji pontyfikatu to:

Recytator 5:
"Nie lękajcie się!Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi"

Recytator 2:
Słowa te wypowiedziane z typową dla Jana Pawła II mocą, wskazywały na jakieś natchnienie z wysoka, ale zapowiadały także kierunek całego pontyfikatu, zwróconego całkowicie ku ewangelizacji.

Recytator 6:
Pięć dni po wyborze, Ojciec Święty spotkał się z 2000 dziennikarzy. Dowcipnie odpowiadał na pytania, przemawiał w kilku językach, był bezpośredni, szczery, ujmujący. Takiej konferencji prasowej w Watykanie jeszcze nie było. Nowy Papież wiedział, że epoka papieży zamkniętych w murach Watykanu skończyła się. Nikt jednak nie spodziewał się, że pielgrzymki staną się jednym z najważniejszych środków ewangelizacji świata.

Recytator 9:
Podczas wszystkich swoich podróży Jan Paweł II zabiega o to, aby być blisko Ludu Bożego. Spotyka się nie tylko na wielkich zgromadzeniach, ale zaglądając do ubogich chat, spotykał chorych, pokrzywdzonych, i dlatego mówił:

Recytator 5:
"We wszystkich tych podróżach, czułem się pielgrzymem odwiedzającym to szczególne sanktuarium, jakim jest Lud Boży"

Recytator 9:
Podróże apostolskie gromadziły tysiące, setki tysięcy i miliony wiernych pełnych entuzjazmu. Ojciec Święty zapytany kiedyś, dlaczego wciąż podróżuje po świecie, odpowiedział:

Recytator 5:
"Bo świat jest nie tylko tutaj. Czytałeś co powiedział Pan Jezus? <Idźcie i ewangelizujcie cały świat> i dlatego wciąż jeżdżę po całym świecie."

Recytator 11:
Papież prosi o pokój i jedność wszystkich chrześcijan, nawet Żydów, wyznawców Islamu czy Buddyzmu. Całą ludzkość poleca opiece Bogu i Matce Najświętszej w nieustannej gorliwej modlitwie. Miłość głosi nie tylko słowem, ale i czynem.

Recytator 7:
Ojciec Święty kocha dzieci. Dużą radość sprawiają mu ich małe duszyczki:

Recytator 5:
"Dzieci, jakże jesteście piękne. Pomagajcie sobie, bez względu na kolor skóry i status społeczny."

Recytator 12:
Wielkość każdego papieża wynika z posłannictwa, które Chrystus powierzył Piotrowi i jego następcom. Ale każdy papież wyróżnia się własnymi przymiotami.

Recytator 13:
Jan Paweł II jawi się nam na scenie międzynarodowej jako największa osobowość pośród wielkich tego świata. Góruje autorytetem moralnym, świadectwem składanym przez 25 lat pontyfikatu, zdolnością trafiania do serca każdego człowieka na wszystkich kontynentach.

Recytator 9:
Podziwiamy jego dar wzbudzania entuzjazmu w sercach młodzieży na całym świecie, choć wymagania, jakie jej stawia, są bardzo wysokie.

Recytator 14:
Oczywiście, uderza także duża znajomość języków. Papież potrafi zwracać się do każdego narodu i mówić ludziom o sprawach, które są w danym momencie dla nich najpilniejsze i najmocniej odczuwane.

Recytator 13:
Ojciec Święty zna 12 języków. Swobodnie posługuje się siedmioma Już kończąc gimnazjum mówił płynnie po łacinie, czytał teksty greckie i niemieckie. Jeszcze zanim został papieżem mówił po włosku, hiszpańsku, niemiecku i francusku.

Recytator 10:
Ma wybitny talent do języków. Czytając na przykład życzenia świąteczne w 50 językach, Papież dostaje tekst, który jest pisany tak jak się mówi, ale on i tak zapoznaje się z każdym językiem, próbując wejść w jego melodię. On to umie robić.

Recytator 11:
Przed podróżą do Nowej Gwinei nauczył się języka "pidin", którego używają Papuasi. Papież wiedział, że oni znają tylko ten język. Bardzo był szczęśliwy, gdy Papuasi - mieszkańcy Nowej Gwinei zaśpiewali dla Niego Czarną Madonnę.

Recytator 8:
Gdyby Ojciec Święty przyjechał do naszej szkoły moglibyśmy pochwalić się, że tak jak on uczymy się języków obcych i zaśpiewalibyśmy mu Czarną Madonnę w języku angielskim.
(Wszyscy śpiewają pieśń "Czarna Madonna")

Recytator 1:
Jan Paweł II jest pierwszym w historii papieżem, który pełniąc tak ważną funkcję, ma jednocześnie wobec siebie duży dystans, często się śmieje i lubi-żartować.

Recytator 2:
Oto kilka zabawnych zdarzeń z życia Papieża:

Recytator 1:
Gdy Papież wylądował na wyspach Fidżi, powitali go tubylcy. Byli bardzo zaskoczeni, gdy Ojciec Święty zachował cały rytuał obowiązujący tam przy powitaniu. Podczas przemówień tubylców Papież w dowód uszanowania mówców wykrzykiwali "aaa oj oj". Potem, ku przerażeniu swojego lekarza wypił napój podany w łupinie orzecha. W dowód uznania dostał od wiernych ząb wieloryba.

Recytator 2:
Podczas pobytu w Kraju Kwitnącej Wiśni, doszło do zabawnego incydentu. Dwie małe dziewczynki zaśpiewały piosenkę "Szła dzieweczka" i... zaprosiły Papieża do tańca. Jan Paweł II sprostał zadaniu. Zatańczył i zaśpiewał razem z dziećmi.

Recytator 3:
Pewnego razu zapytano Karola Wojtyłę, czy uchodzi, aby kardynał jeździł na nartach. Wojtyła uśmiechnął się i odparł: - Co nie uchodzi kardynałowi, to źle jeździć na nartach!.

Recytator 4:
Podczas pierwszej wizyty w USA, Papież spotkał się z rodziną prezydenta Jimmy'ego Cartera. Pięcioletnia wówczas wnuczka prezydenta mając kłopoty z wygłoszeniem powitania, powtarzała w kółko: - Jego Świątobliwość, Jego Świątobliwość.
Papież, chcąc wybawić dziewczynkę z kłopotów, wziął ją w ramiona i powiedział: "Mów mi wujaszku."

Recytator 6:
Po jednym ze spotkań, Papież pożegnał polskich biskupów słowami znanej pieśni: "O cześć Wam Panowie. Magnaci!"

Recytator 7:
Podczas powitania w Monachium, Papież spytał licznie obecne dzieci:,. Dano wam dziś wolne w szkole?., "Tak!" - wrzasnęła z radością dzieciarnia. "To znaczy - skomentował Jan Paweł II - że Papież powinien częściej tu przyjeżdżać".

Recytator 8:
Jeden z watykańskich prałatów chciał się nauczyć polskiego. więc sprowadził sobie nasz elementarz. Nauka była jednak tak pospieszna, że gdy chciał się nową umiejętnością pochwalić przed Ojcem Świętym, coś mu się pomyliło i zamiast "Jak się czuje Papież", rzekł: "Jak się czuje piesek?". Papież spojrzał na niego zdumiony, po czym odparł: "Hau, hau".

Recytator 9:
Papież rekordów - Jan Paweł II.

Recytator 10:
Jan Paweł II jest papieżem rekordów. Oto tylko niektóre z nich.

Recytator 11:
Odbył 102 podróże apostolskie, w czasie, których 3-krotnie pokonał odległość między Ziemią a Księżycem, co odpowiada 30 okrążeniom kuli ziemskiej.

Recytator 12:
Odwiedził wszystkie stale zamieszkane przez ludzi kontynenty. Odwiedził 132 państwa, przebywał w 870 miejscowościach. Przemawiał do wiernych w ich ojczystych językach.

Recytator 13:
W czasie Jego pontyfikatu odbyło się ponad 1000 audiencji generalnych, w których uczestniczyło prawie 17 mln pielgrzymów.

Recytator 14:
Od 30 kwietnia 2003 r, pontyfikat Jana Pawła II osiągnął następny rekord: stał się czwartym, co do długości pontyfikatem w historii Kościoła.

Recytator 1:
Jako pierwszy w dziejach Papież:

Recytator 2:
- beatyfikował i kanonizował męczenników faszyzmu i komunizmu,

Recytator 4:
- przekroczył próg synagogi, kościoła protestanckiego i meczetu,

Recytator 7:
- wystosował list do dzieci,

Recytator 8:
- złożył życzenia kobietom w dniu 8 marca,

Recytator 9:
- wybudował na Watykanie basen, w którym regularnie pływał,

Recytator 10:
- przyglądał się z trybun meczowi piłki nożnej,

Recytator 11:
- wziął udział w publicznym pokazie filmu "Quo vadis".

Recytator 12:
Jan Paweł II jest pierwszym papieżem czytającym bez okularów. Jest również pierwszym papieżem noszącym zegarek na ręku. Poza tym Karol Wojtyła jest również pierwszym papieżem jeżdżącym na nartach, uprawiającym wspinaczkę górską, pływającym kajakiem.

Recytator 13:
Przebywając w pobliżu Papieża, nie odczuwa się nigdy napięcia ani niepokoju. Jan Paweł II, nawet w trudnych i bolesnych chwilach jest zawsze pogodny i promieniuje na otoczenie spokojem, który rodzi się z wielkiej wiary i modlitwy.

Recytator 14:
Ten Papież, tak dynamiczny i aktywny, jest nade wszystko człowiekiem modlitwy. Na początku pontyfikatu powiedział, że, jego pierwszym zadaniem jest modlitwa za Kościół i rodzinę ludzką. Cały dzień papieski jest przeniknięty modlitwą.

Recytator 2:
Dzisiaj Jan Paweł II chodzi o lasce, lecz jego siła nadal przejawia się w świadectwie życia, we wskazaniach, jakie daje światu i w odwadze.

Recytator 3:
Chcemy zapewnić następcę Świętego Piotra o naszej miłości i wdzięczności. Dziękujemy za odwagę jaką okazał w ciągu 25 lat pontyfikatu, za świadectwo dawane o prawdzie, którego świat tak bardzo potrzebuje, za obronę godności każdego człowieka i każdego narodu.

Recytator 4:
O Janie Pawle II myślimy z wdzięcznością i pamiętamy o Nim w modlitwie. Prosimy Pana, aby zachował w zdrowiu Ojca Świętego i aby był dla Niego światłem oraz umocnieniem w świadectwie jakie daje światu.

Recytator 10:
"Barka" to ukochana pieśń Ojca Świętego. Po latach Ojciec Święty wyznaje:

Recytator 5:
"Ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny..... Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. I z nią, z tą oazową pieśnią, nie rozstawałem się przez wszystkie te lata życia"

Recytator 10:
Ofiarujemy dzisiaj Ojcu Świętemu tę pieśń, ukrytą pod sercem, nigdy nie zapomnianą. (Wszyscy śpiewają "Barkę")

Recytator 6:
Wskazówki zegarów
odmierzają już nowy wiek
- nowe tysiąclecie.
A my jak dawniej
błądzimy po ścieżkach życia
do wolności, prawdy i wiary,
szukamy wartości życia.
Jest jednak nadzieja, że nie zbłądzimy
bo z nami idzie Jan Paweł II,
On najlepiej wie co znaczą słowa:
wiara, pokój i modlitwa,
miłość bliźniego i radość przebaczania.
Nam wystarczy tylko iść jego śladem
- pomostem miedzy niebem a ziemia.


Na podstawie albumów wykonanych przez dzieci z okazji 25 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II
Albumy zrobiły dzieci z klas IV-VI pod kierunkiem nauczyciela religii Doroty Dardzińskiej
 

Opracowanie: Beata Ruszczyk

Wyświetleń: 5719


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.