KONSPEKT LEKCJI
PRZEDMIOT: Rachunkowość przedsiębiorstw
TYP SZKOŁY: Liceum Ekonomiczne
SPECJALNOŚĆ: ekonomika i organizacja przedsiębiorstw
KLASA: IV a LE
Numer programu nauczania: 2302 - 02/MF/1991.08.09.
Czas trwania jednostki lekcyjnej: 45 minut
I Temat lekcji: Dekretacja dokumentów rozrachunkowych - ćwiczenia.
II Cele lekcji:
1. Wiadomości i umiejętności na początku lekcji:
Uczeń zna:
- obsługę programu WF - FaKir,
- pojęcie rozrachunków,
- zasady ewidencji rozrachunków,
- dokumenty związane z rozrachunkami, rolę i wagę odpowiedzialności pracowników dekretujących dokumenty.
Uczeń umie:
- wypełnić dowody dokumentujące zakup i sprzedaż,
- księgować dokumenty rozrachunkowe.
2. Wiadomości i umiejętności na koniec lekcji:
Uczeń umie:
- porządkować zdobytą wiedzę,
- zaksięgować dokumenty sprzedaży wybraną metodą,
- dokonać wyboru odpowiedniej metody,
- wymienić różnice między poszczególnymi metodami,
- wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce,
- porozumiewać się w grupie,
- uzgadniać stanowiska,
- wyrażać własne poglądy,
- dokonać samokontroli i samooceny pracy,
- ocenić pracę innych.
III FORMA ORGANIZACJI LEKCJI: praca w dwuosobowych grupach, elementy pracy indywidualnej
IV METODA PRACY: ćwiczenia grupowe
V ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- kartki papieru z wypisanym zadaniem,
- druki faktur,
- kalkulatory,
- komputery z zainstalowanym programem WF - FaKir przeznaczonym do prowadzenia zautomatyzowanej księgowości przedsiębiorstwa.
PRZEBIEG LEKCJI:
| L.P. |
CZĘŚĆ LEKCJI |
CZAS TRWANIA |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
| 1. |
Czynności organizacyjne. |
3 min. |
Sprawdza listę obecności, podaje temat lekcji. |
Zapamiętują temat lekcji. |
| 2. |
Przypomnienie wiadomości i nawiązanie do tematu nowej lekcji. |
5 min. |
Zadaje pytania w celu przypomnienia następujących zagadnień:- jakie zasady obowiązują przy wypełnianiu dowodów księgowych?
- jakie dowody dokumentują obrót towarowy?
- kto prowadzi ewidencję ilościową towarów i w jakiej formie?
|
Odpowiadają na pytania, przypominają sobie materiał korzystając z zeszytów, dyskutują |
| 3. |
Organizowanie sytuacji problemowej. |
3 min. |
Omawia rejestrowanie dokumentów VAT. Tłumaczy różnice między dotychczasową rejestracją dokumentów, a wzorcami automatycznego księgowania. |
Słuchają, ewentualnie zadają pytania. |
| 4. |
Przygotowanie do rozwiązania problemu |
3 min. |
Wyjaśnia zasady pracy, rozdaje druki faktur. |
Wypełniają fakturę. |
| 5. |
Rozwiązywanie problemu |
15 min. |
Obserwuje pracę uczniów, notuje spostrzeżenia, służy wyjaśnieniami. |
Dzielą się pracą, czytają informacje dotyczące faktury dokonują wyliczeń i wypełniają dokumenty. |
| 6. |
Wyjaśnienie i rozwiązanie problemu |
10 min. |
Słucha prezentacji |
Wybrany uczeń prezentuje pracę całej grupy, pozostali słuchają, zadają ewentualne pytania, na które mogą odpowiadać pozostali uczniowie. |
| 7. |
Ewaluacja |
3 min. |
Omawia zasady oceny: każda z grup może wypowiedzieć się co do sposobu wyboru księgowania uzasadniając swój wybór. Ewentualnie koryguje wypowiedzi |
Dokonują oceny prezentacji. |
| 8. |
Podsumowanie |
3 min. |
Ocenia pracę uczniów, wnioski do dalszej pracy. |
Słuchają. |
WARUNKI OCENY:
Bdb - poprawnie dokonane księgowanie za pomocą wzorców automatycznego księgowania i wypełniona faktura sprzedaży, jasna, poparta wiedzą prezentacja, poprawny dobór słownictwa.
Db - poprawnie dokonane księgowanie, dobra prezentacja.
Sporządzić fakturę sprzedaży Nr 720 z dn. 6. 02. 2001r.
Wystawca faktury: firma, którą reprezentujesz.
Odbiorca: Sklep spożywczy Jan Kruk w Augustowie, ul. Wapiennikowa 6.
Sposób zapłaty: przelew z konta I oddz. Augustów nr rachunku 29522-29621-136 na konto własnej firmy, które posiadasz zdefiniowane w grupie kartotek A.
Towary odebrano własnym samochodem w dn. 6. 02. 2001r. na podstawie dowodu Wz 214.
Towar ujęty w fakturze:
1. Herbatniki deserowe 10200 szt. po 3,50
2. Herbatniki z cukrem 2600 szt. po 4,-
3. Biszkopty 3000 szt. po 5,50
VAT 22%