Katalog

Andrzej Spychała
Informatyka, Ankiety

Transfer plików w Internecie za pomocą protokołu FTP

- n +

Transfer plików w internecie za pomocą protokółu FTP

Od momentu, gdy komputery zostały ze sobą połączone w sieć zaczęły przesyłać między sobą informacje. Obecnie, gdy Internet stał się siecią globalną, różnego rodzaju pliki krążą w sieci po całym świecie. Do ich transmisji utworzono specjalny protokół nazwany FTP (File Transfer Protocol). Umożliwia on transmisję tekstu oraz plików binarnych pomiędzy odległymi komputerami podłączonymi do Internetu. Nazwą tą określa się nie tylko samą usługę, lecz często program do jego obsługi.

Dane przy pomocy FTP przesyłane są w dwóch trybach: zwykłym i anonimowym. Zwykły tryb to tryb, w którym korzystamy z zasobów konta chronionego. Aby użyć tego trybu należy mieć odpowiednie uprawnienia (identyfikator konta i hasło). Tryb anonimowy pozwala każdemu zalogować się na serwerze FTP. Jako nazwę użytkownika należy podać anonymus (hasło jest dowolne). Tradycyjnie używanym hasłem jest adres pocztowy osoby logującej się. Usługa ta ma na celu publiczne udostępnienie niektórych plików, służy do korzystania z informacji na serwerach ogólnodostępnych.

W celu ściągnięcia znalezionych uprzednio plików używa się zazwyczaj specjalnych programów tzw. klientów FTP (najprostszy zawarty jest w programie Windows Commander, Total Commander). Po uruchomieniu takiego programu podajemy nazwę serwera, z którym chcemy się połączyć, a następnie określamy jego typ oraz konto użytkownika. Po procesie logowania wyświetla nam się struktura katalogów na danym serwerze. Innym sposobem na pobranie pliku jest wykorzystanie przeglądarki WWW (World Wide Web). Jest to jednak nieco ograniczona metoda, gdyż przy jej pomocy na ogół możemy ściągać pliki tylko w trybie anonimowym i nie mamy możliwości transmisji na serwer.

FTP działa na bazie protokołu TCP/IP, wykorzystując do transmisji danych port 20, natomiast do kontroli transmisji port 21. Do momentu ekspansji WWW najpopularniejszą metodą pobierania plików z Internetu były anonimowe serwery FTP. Do dziś serwery FTP znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba udostępnienia plików bez potrzeby ponoszenia dodatkowych nakładów na przygotowanie graficzne, niezbędne w przypadku udostępniania plików osadzonych na stronach WWW.

Protokół FTP jest poprawnie obsługiwany przez większość przeglądarek internetowych, dlatego z powodzeniem można ich używać zamiast specjalistycznych klientów FTP. Internet Explorer w wersji od 5.0. firmy Microsoft ujednolicił sposób korzystania z zasobów FTP z wszelkimi operacjami wykonywanymi na lokalnych plikach. Integracja z Internetem posunięta została tak daleko, że wygląd okna z plikami znajdującymi się na odległym serwerze FTP jest identyczny jak w przypadku okna służącego do przeglądania zasobów lokalnych.

Setki serwerów podpiętych do sieci posiadają terabajty plików, które dzięki FTP dostępne są dla każdego, kto posiada komputer z dostępem do internetu. FTP służy do łatwego i szybkiego poruszania się w gąszczu plików, a interface identyczny jak w eksploratorze windows sprawia, ze obsługa jest prosta. Rozpowszechniane są na nich przede wszystkim programy w wersji freeware (za darmo) i shareware (możliwe do zarejestrowania za niewielką opłatą). Oprócz tego można na nich znaleźć właściwie wszystko: wersje demonstracyjne gier, dodatki do programów, a nawet wiersze, teksty piosenek i scenariusze do filmów. Bogactwo danych jest ogromne i ciągle wzrasta. Umiejętne posegregowanie w katalogach powoduje, że łatwo jest znaleźć określone pliki, a eksploracja serwera odbywa się tak samo jak eksploracja dysku twardego w komputerze (przygotowanie tego na stronach WWW byłoby bardzo czasochłonne, szczególnie w przypadku częstych zmian zawartości serwera). Inny argument to ten, że w FTP nie wykorzystuje się grafiki i muzyki, dlatego po serwerach można poruszać się szybciej nie marnując czasu na ładowanie zbędnych plików. Sprawdza się przysłowie, że najprostsze rozwiązanie jest najlepsze.

W odróżnieniu od załączników poczty elektronicznej FTP umożliwia udostępnianie plików również osobom, których adresy nie są znane nadawcy-udostępniającemu. To tak zwane anonimowe FTP zapewnia protokołowi wielką popularność. Większość plików, w tym filmy MPEG czy muzyka MP3, jest przekazywana w Internecie właśnie przy użyciu tego protokołu. Zapewnia on również możliwość pobierania danych w wielu fragmentach, przez co łatwiej jest je przesyłać nawet na powolnych łączach. Powstało wiele programów z graficznym interfejsem ułatwiających ten proces.

PODSUMOWANIE
Korzystanie z protokółu FTP to:
- najpopularniejszy sposób pozyskiwania plików przez Internet,
- przeszukiwanie archiwów FTP jest bardzo łatwe, wystarczy oprogramowanie systemowe (np. z folderu "Mój komputer" w polu adresowym wpisujemy adres serwera FTP np. ftp://ftp.msinfo.pl/), lub dysponować oprogramowaniem, które jest dostępne w sieci,
- po zalogowaniu można swobodnie poruszać się wśród wielu katalogów, które administrator udostępnił właśnie w tym celu,
- dostęp do setek programów, dodatków, sterowników i poprawek ułatwia prace z komputerem i zwiększa wydajność, a setki gier pozwolą zrelaksować się,
- szybkie udostępnianie zasobów serwera FTP uczniom w sieci lokalnej Intranet (w szkolnej pracowni informatycznej).
 

Opracowanie: Andrzej Spychała

Wyświetleń: 3241


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.