Katalog

Joanna Nicka
Edukacja czytelnicza, Scenariusze

Bajania pogańskie - scenariusz spotkania z pisarzem Januszem Władysławem Szymańskim

- n +

"Bajania pogańskie" - scenariusz spotkania z pisarzem Januszem Władysławem Szymańskim

Cel spotkania: zapoznanie uczniów z obyczajami i zwyczajami pogańskimi zachowanymi do dzisiejszych czasów.

Miejsce spotkania.
Spotkanie odbędzie się w czytelni szkolnej, gdzie będzie miała miejsce wystawka prac p. Szymańskiego, sala będzie udekorowana talizmanami i amuletami przyniesionymi wcześniej przez uczniów, w kącie sali będą się palić świece. Udział w spotkaniu wezmą dwie klasy z naszego gimnazjum.

Powitanie i przedstawienie gościa.
Witam serdecznie was wszystkich. Chciałam wam przedstawić naszego gościa - jest to pan Janusz Władysław Szymański. Pan Szymański jest z zawodu nauczycielem historii, pracował też jako wizytator oświaty. Po przejściu na emeryturę poświęcił się pisaniu. Pisze wiersze i opowiadania związane przede wszystkim z naszym pomorskim regionem. Z najbardziej znanych utworów można wymienić: "Opowieści i legendy pomorskie", "Siedem świętych kręgów", "Stokrotka i morze", "Agwa". Książki te możecie obejrzeć na wystawce i wypożyczyć je w wypożyczalni.

Wstęp do spotkania.
Na dzisiejszym spotkaniu p. Szymański opowie wam o zwyczajach i obyczajach pogańskich zachowanych do dzisiejszych czasów. Ale zanim to nastąpi obejrzyjcie krótki - 10 min. film, mówiący o twórczości naszego gościa (następuje projekcja filmu, który pochodzi z prywatnego zbioru p. Szymańskiego).

Przebieg spoptkania.
Po projekcji Pan Szymański zaczyna omawiać zwyczaje i obyczaje pogańskie, jakie praktykowane są w dzisiejszych czasach, za pomocą krótkich opowiadań.
Co jakiś czas pyta uczniów czy znają taki czy inny zwyczaj lub daną postać z wierzeń pogańskich. Chętni uczniowie mają możliwość poszukania odpowiedzi w zbiorach bibliotecznych, następnie wymieniają się informacjami. Jeden chętny uczeń spisuje na dużym arkuszu wszystkie omawiane zwyczaje i postaci z nimi związane, np.: zwyczaje bożonarodzeniowe, wielkanocne, weselne, pogrzebowe, jak miał na imię dobry duszek domowy, co oznaczają talizmany i amulety, jaki jest symbol palącej się świecy, itd.

Po skończonych opowieściach uczniowie mają czas na pytania.

Ogłoszenie konkursu plastycznego.
Prace plastyczne mogą być wykonane dowolną techniką i mają dotyczyć jednego, dobrowolnie wybranego pogańskiego zwyczaju. Autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni książkami autorstwa p. Szymańskiego a prace zostaną wystawione w czytelni.

Koniec spotkania i pożegnanie.
Uczniowie żegnają się z gościem, wręczają mu kwiaty.
Wszyscy rozchodzą się do klas wrzucając wcześniej pobrane kartoniki do wybranej przez siebie skrzynki: pomarańczowej na znak "podobało mi się" lub czarnej na znak "było nudno".
 

Opracowanie: Joanna Nicka

Wyświetleń: 2256


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.