STAN POWIERZCHNI
KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: Rysunek techniczny
Typ szkoły: Technikum Zawodowe po ZSZ
Specjalność: obsługa i naprawa pojazdów samochodowych
Klasa: I
Numer programu nauczania: 2115/MEN/1998.04.16
Czas trwania jednostki lekcyjnej: 2 * 45 min
I.Temat lekcji: Budowa i stan powierzchni części maszyny - ćwiczenia.
II.Cele lekcji:
1.Wiadomości i umiejętności na wejściu:
Uczeń zna: |
- zasady oznaczania i wykreślania przekrojów
- skład oznaczeń: chropowatości, obróbki cieplnej i pokryć powierzchni
- zasady rozmieszczania oznaczeń stanu powierzchni na rysunku części. |
Uczeń umie: |
- odczytać umieszczony na rysunku zapis oznaczenia stanu powierzchni:
chropowatości, obróbki cieplnej, powłok
- odczytać zbiorcze oznaczenie chropowatości powierzchni
- oznaczyć miejsce przekroju i wykreślić rzut w postaci przekroju |
2.Wiadomości i umiejętności na wyjściu:
Uczeń umie: |
- porządkować zdobytą wiedzę
- zaprojektować budowę części na podstawie jednego jej rzutu
- tworzyć oznaczenie stanu powierzchni na podstawie
informacji z procesu technologicznego wytwarzania
- umieszczać na rysunku opracowane oznaczenia stanu powierzchni
- wyszukiwać informacje
- wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce
- porozumiewać się w grupie
- wyrażać własne poglądy
- uzgadniać stanowiska
- dokonać samokontroli i samooceny
- oceniać pracę innych.
|
III.Forma organizacji lekcji: praca w grupach, elementy pracy indywidualnej.
IV.Metoda pracy: ćwiczenia grupowe, praca z tekstem przewodnim.
V.Środki dydaktyczne: |
- karta pracy
- polecenia (tekst przewodni)
-instrukcja dla ucznia + zasady punktacji i oceniania
-tablice - wyjątki z Polskich Norm
-przyrządy kreślarskie
-podręczniki i zeszyty przedmiotowe
|
VI.Przebieg lekcji:
Lp. |
Część lekcji |
Czas trwania |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
1. |
Wprowadzenie |
10 min |
Sprawdza listę obecności, zapisuje temat lekcji na tablicy. Zadaje pytania celem przypomnienia wiadomości niezbędnych do realizacji nowego tematu:
1.Wymienić elementy w oznaczeniach:
chropowatości, obróbki cieplnej, powłoki powierzchni.
2.Podać zasady rozmieszczania oznaczeń stanu powierzchni na rysunku (chropowatości, obróbki cieplnej i powłok)
3.Podać skład oznaczenia miejsca przekroju. |
Zapisują temat w zeszycie, odpowiadają na pytania, rysują na tablicy, przypominają materiał korzystają z zeszytów i podręczników. |
2. |
Organizowanie sytuacji problemowej |
2 min |
Podaje problem, zapisując na tablicy, "Zaprojektuj budowę płyty i oznacz stan jej powierzchni".Przedstawia zadania, wykonanie których doprowadzi do rozwiązania w/w problemu. |
Słuchają, ewentualnie zadają pytania. |
3. |
Przygotowanie do rozwiązania problemu |
3 min |
Dzieli klasę na 4-osobowe grupy, wyjaśnia zasady pracy, rozdaje karty pracy, instrukcje dla ucznia + zasady punktacji i oceniania, polecenia, wywiesza kryteria oceniania. |
Przygotowują stanowiska pracy, wybierają koordynatora, losują polecenia.
|
4. |
Rozwiązywanie problemu. |
30 min |
Obserwuje pracę uczniów, notuje spostrzeżenia, służy wyjaśnieniami. |
Zapoznają się z instrukcją i zadaniami z wylosowanych poleceń, dzielą się pracą, indywidualnie wykonują notatki i szkice w zeszytach, korzystają z tablic wg PN, uzgadniają rozwiązania, wypełniają kartę pracy. |
5. |
Przerwa |
. |
. |
. |
6. |
Prezentacja wyników pracy grupy - rozwiązania problemu. |
30 min |
Słucha prezentacji i czuwa nad poprawnością wypowiedzi prezentujących. |
Wybrany uczeń prezentuje pracę całej grupy. Pozostali słuchają, zadają pytania i punktują poprawnie wykonane zadania. |
7. |
Ewaluacja |
10 min |
Przypomina zasady oceniania, rozdaje kartki z "PLUSAMI" za najlepszą prezentację.Wskazuje ucznia wypełniającego tabelę punktacja.Wskazuje na powodzenia i niepowodzenia w pracy uczniów. Formułuje wnioski. |
Uczeń na tablicy zapisuje punkty zgłoszone w samoocenie grupy, zdobyte podczas prezentacji oraz "plusy" przyznane przez klasę - podaje ogólną punktację w grupie i propozycje ocen na podstawie wywie-szonych kryteriów. |
8. |
Zakończenie |
5 min |
Zapisuje oceny do dziennika. Zadaje pracę domową: "Zaproponuj obróbkę tych powierzchni części, których stan został oznaczony". |
Słuchają i notują w zeszytach polecenie, otrzymują szkice części. |
Literatura:
1.Lewandowski T.:
Rysunek techniczny dla mechaników. Wyd. II, Warszawa, WSIP 1997.
2.Lewandowski T.:
Zbiór zadań z rysunku technicznego dla mechaników. Wyd. I, Warsza-wa, WSIP 1995.
Warunki przydzielenia "PLUSA" grupie:
- Wykonanie poprawnie wszystkich zadań zawartych w poleceniu,
- Estetyczny, dobrze czytelny, zgodny z PN rysunek na karcie pracy
- Jasna, poparta wiedzą i właściwą terminologią prezentacja.
Warunki przydzielania punktów:
- Poprawnie skonstruowane oznaczenie - 1 pkt
- Poprawnie umieszczone oznaczenie na rysunku - 1 pkt
- Grupa uzyskała największą liczbę "PLUSÓW" - 2 pkt
- Grupa uzyskała "drugą" liczbę "PLUSÓW" - 1 pkt
Kryteria oceniania:
|
12 pkt
12 - 11 pkt 10 - 9 pkt 8 - 7 pkt
6 - 5 pkt
4 - 0 pkt
|
-celujący -bardzo dobry
-dobry
-dostateczny
- dopuszczający - niedostateczny
|
INSTRUKCJA DLA UCZNIA
1.Wybrać KOORDYNATORA w grupie, który oprócz wypełniania zadań będzie organizował pracę grupy i czuwał nad jej poprawnym przebiegiem.
2.Na karcie pracy uzupełnić listę
skład grupy (przez podkreślenie wskazać koordynatora).
3.Dokonać podziału pracy.
4.Przydzielone zadania indywidualnie rozwiązywać w zeszytach.
5.Uzgodnione w grupie rozwiązania zadań umieścić na
karcie pracy.
6.Dokonać
samooceny w tabeli na karcie pracy.
7.Wskazany przez koordynatora uczeń prezentuje pracę grupy.
8.Po prezentacji wszystkich grup wskazać najlepszą przydzielając jej "PLUS".
ZASADY PUNKTACJI I OCENIANIA
Warunki przydzielenia "PLUSA" grupie:
- Wykonanie poprawnie wszystkich zadań zawartych w poleceniu,
- Estetyczny, dobrze czytelny, zgodny z PN rysunek na karcie pracy
- Jasna, poparta wiedzą i właściwą terminologią prezentacja.
Warunki przydzielania punktów:
- Poprawnie skonstruowane oznaczenie - 1 pkt
- Poprawnie umieszczone oznaczenie na rysunku - 1 pkt
- Grupa uzyskała największą liczbę "PLUSÓW" - 2 pkt
- Grupa uzyskała "drugą" liczbę "PLUSÓW" - 1 pkt
Kryteria oceniania:
|
12 pkt
12 - 11 pkt
10 - 9 pkt
8 - 7 pkt
6 - 5 pkt
4 - 0 pkt |
-celujący
-bardzo dobry
-dobry
-dostateczny
- dopuszczający
- niedostateczny
|
Autorka: Krystyna Bręk - nauczycielka rysunku technicznego w Zespole Szkół Zawodowych
im. Gen. I. Prądzyńskiego w Augustowie.
Polecenia Dokument programu Word - (polecenia.zip) - objętość 7 kB
Karta pracy Dokument programu Word - (karta1.zip) - objętość 5 kB