Katalog

Bogusław Topolski
Biologia, Scenariusze

Pasożyty przewodu pokarmowego człowieka

- n +

Pasożyty przewodu pokarmowego człowieka

Scenariusz lekcji biologii w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.
Miejsce: Pracownia komputerowa
Czas: 90 min.

Cele ogólne:

* poznanie najważniejszych pasożytów przewodu pokarmowego człowieka (tasiemiec uzbrojony, tasiemiec nieuzbrojony, glista ludzka, owsik ludzki, włosień spiralny);
* krótkie omówienie cykli rozwojowych wymienionych wyżej pasożytów, przedstawienie możliwych sposobów zakażenia;
* objawy i profilaktyka robaczyc;
* poznanie najważniejszych zasad i sposobów korzystania z poczty elektronicznej;
* wdrażanie do poszanowania zasad etycznych i zwyczajowych związanych z korzystaniem z poczty elektronicznej;

Cele szczegółowe:

Po lekcji uczeń:

* wymienia najczęstsze pasożyty przewodu pokarmowego człowieka;
* charakteryzuje krótko cykle rozwojowe tych pasożytów;
* wymienia najbardziej charakterystyczne objawy robaczyc;
* wymienia sposoby zapobiegania zakażeniom;
* potrafi wysłać list z załącznikiem korzystając z poziomu portalu i wykorzystując założone uprzednio konto;
* potrafi odebrać korespondencję korzystając z (jw.);
* stosuje zasady "netykiety" w korespondencji elektronicznej:
* szanuje dobry zwyczaj określania tematu listu;

Metoda: Ćwiczenia przy komputerze; dyskusja

Formy: Praca zbiorowa;

Środki: PC z dostępem do sieci, rzutnik multimedialny;

Przebieg lekcji:

* uczniowie poszukują w Internecie informacji na temat następujących pasożytów:
- glista ludzka (grupa 1)
- tasiemiec uzbrojony (grupa 2)
- tasiemiec nieuzbrojony (grupa 3)
- włosień spiralny (grupa 4)
- owsik ludzki (grupa 5)
* uczniowie sporządzają mini referaty (nie więcej niż 100 słów), charakteryzują krótko cykle rozwojowe, biologię pasożytów, objawy robaczyc, sposoby zapobiegania zakażeniom itd. i jako załącznik przekazują je drogą elektroniczną do pozostałych czterech grup;
* następuje wysyłanie i odbieranie korespondencji;
* po zebraniu informacji uczniowie wybierają przez głosowanie najlepszą pracę,
stosowną informację o wyborze przekazują drogą elektroniczną do nauczyciela;
* następuje integracja i podsumowanie wiadomości o pasożytach (pytania kontrolne);
* zakończenie lekcji: krótka dyskusja o dobrych obyczajach dotyczących korespondencji elektronicznej;

Wnioski po przeprowadzonej lekcji.
 

Opracowanie: Bogusław Topolski

Wyświetleń: 8499


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.