Katalog

Wanda Filipkowska
Ekonomia, Artykuły

Szkolny klub pracy - kształtowanie postaw przedsiębiorczych

- n +

Szkolny klub pracy - kształtowanie postaw przedsiębiorczych

Funkcjonowanie szkolnych klubów pracy to efekt zrealizowanego w 2003 r. projektu "Przedsiębiorczość w praktyce, czyli jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości", zorganizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu Phare Access 2000.

W projekcie tym uczestniczyli nauczyciele i uczniowie świętochłowickich szkół, w tym przedstawiciele naszej szkoły.

W ramach działalności klubu realizujemy zadania, które mają ułatwić młodzieży wejście na rynek pracy. W szczególności zwracamy uwagę na:
- kształtowanie umiejętności niezbędnych do poruszania się na rynku pracy,
- przygotowanie dokumentacji osobowej,
- umiejętność autoprezentacji /w tym symulacje rozmów kwalifikacyjnych/.

Poszerzamy wiedzę uczniów z zakresu:
- prawa pracy,
- programów skierowanych do absolwentów,
- znajomości lokalnego i regionalnego rynku pracy,
- wymagań pracodawców.

Dużą wagę przykładamy do kształtowania postaw przedsiębiorczych, wzmocnienia motywacji uczenia się, nabywania nowych kwalifikacji.

Zadania zrealizowane w okresie wrzesień 2003 - marzec 2004.

1) 11 września odbyło się spotkanie dotyczące funkcjonowania szkolnych klubów pracy w świętochłowickich szkołach ponadgimnazjalnych. Na spotkaniu omówiono przygotowane przez przedstawicieli szkół plany działania szkolnych klubów pracy i ustalono sposób kontaktowania się w sprawach działań podejmowanych w poszczególnych szkołach.
W spotkaniu uczestniczyli: mgr inż. Wanda Filipkowska
Paulina Tomczak IIa LP
Rafał Martin IIa LP
Łukasz Stępień IV LT

2) We wrześniu przygotowaliśmy wniosek o dotację na tworzenie Szkolnych Ośrodków Kariery w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów "Pierwsza Praca" ogłoszony przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
Szkoła nie otrzymała środków pieniężnych, ale zaproponowano nam wsparcie merytoryczne przy tworzeniu szkolnego ośrodka kariery przez Fundację Realizacji Programów Społecznych.

3) W ramach współpracy z Centrum Edukacji Lokalnej młodzież uczestniczyła w warsztatach przeprowadzonych przez Ewę Urbańską - konsultantkę Centrum
- klasa Ib LP - "Planowanie kariery zawodowej"
- klasa IVb LT - "Umiejętności na jutro".

4) Dnia 21 października W.Filipkowska z grupą uczniów uczestniczyła w konferencji "Rynek pracy w Unii Europejskiej". Program konferencji obejmował wykład i warsztaty tematyczne, przybliżające młodzieży wiedzę o europejskim rynku pracy i jego dostępności dla Polaków.
Informacje z konferencji uczniowie przekazali w swoich klasach na godzinach wychowawczych i lekcjach przedsiębiorczości.

5) W ramach zaplanowanych działań szkolnego klubu pracy uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali szereg gazetek tematycznych związanych z rynkiem pracy i działalnością gospodarczą, jak: zakładanie firmy, opodatkowanie firm, pozyskiwanie kapitału,
dokumenty aplikacyjne, zawody z przyszłością.
W gablotce umieściliśmy także informacje o działalności Centrum Edukacji Lokalnej i programach dotyczących absolwentów realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy.
Przygotowano także logo Szkolnego klubu pracy i umieszczono w gablotach tematycznych, przez co jesteśmy bardziej rozpoznawalni wśród innych informacji.

6) Dnia 5 grudnia zorganizowano spotkanie z doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy skierowane do uczniów klas kończących naukę w bieżącym roku szkolnym na temat "Absolwent na rynku pracy". Uczniowie mieli okazję uzyskać informację o pomocy dla absolwentów, w tym stażach, umowach absolwenckich.

7) Grupa uczniów brała udział w projekcie "Przedsiębiorczy na rynku pracy" realizowanym przez Centrum Edukacji Lokalnej i Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych. Był to cykl spotkań przeprowadzanych w terminie listopad - styczeń 2004. Informacje ze spotkań uczniowie przekazują w swoich klasach na godzinach wychowawczych i lekcjach przedsiębiorczości.

8) Dnia 6 lutego 2004 zorganizowano w naszej szkole debatę n.t. "Etat czy działalność gospodarcza." W trakcie debaty omawiano wyszczególnione w tytule drogi kariery zawodowej. Uczniowie mogli zadawać pytania zaproszonym gościom.
Udział w debacie wzięli:

Ewa Urbańska - konsultantka Centrum Edukacji Lokalnej,
Aleksandra Kaczmarczyk - doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy,
Damian Hamerla - pracownik Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach,
Eugeniusz Krzywda - przedsiębiorca, Prezes Rady Gospodarczej w Świętochłowicach,
Przedstawiciele szkolnych klubów pracy ze świętochłowickich szkół.
 

Opracowanie: Wanda Filipkowska

Wyświetleń: 1068


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.