Konspekt lekcji matematyki
Konspekt do lekcji matematyki
w klasie IV
Temat: Myślę i liczę - konkurs na mistrza w rozwiązywaniu zadań tekstowych.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamięta
Znajomość pojęć: suma, różnica, iloczyn, iloraz, składnik, odjemna, odjemnik,
czynnik, dzielna, dzielnik.
Uczeń rozumie
Znajomość kolejności wykonywania działań.
Umiejętność śledzenia rozumowania.
Umiejętność odczytania i zinterpretowania problemu.
Uczeń stosuje w sytuacjach typowych
Umiejętność analizowania danych.
Umiejętność rozwiązywania zadań schematycznych.
Uczeń stosuje w sytuacjach problemowych
Umiejętność krytycznej analizy treści zadania.
Umiejętność modyfikowania treści zadania w celu uzyskania zadania o poprawnej
treści Układanie treści zadania do podanego działania.
Metody: poszukująca, (rozwiązywanie zadań problemowych), eksponująca
(konkurs na wykonanie ćwiczeń w grupach)
Formy: zbiorowa, grupowa.
Pomoce dydaktyczne: plansze dla uczniów z treścią zadań, plansze dla
poszczególnych grup do punktacji, plansza objaśniająca zasady punktacji.
(Na lekcji poprzedzającej konkurs, pod kontrolą nauczyciela, uczniowie dzielą
się na grupy 4-5 osobowe. Należy zadbać, aby prezentowały one podobny poziom)
Tok lekcji:
- Sprawy organizacyjne.
- Nauczyciel wprowadza uczniów do tematu lekcji.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią dzisiaj odbędzie się konkurs matematyczny
pod hasłem: Myślę i liczę. (Dyżurny zapisuje pełny temat na tablicy).
-
Powtórzenie wiadomości potrzebnych do sprawnego przeprowadzenia
lekcji.
Uczniowie wykorzystują podany przez nauczyciela przykład do przypomnienia
pojęć: suma, różnica, iloczyn, iloraz, składnik, odjemna, odjemnik, czynnik,
dzielna, dzielnik oraz do omówienia kolejności wykonywania działań:
- Właściwa część tematu.
Pora na rozpoczęcie naszego konkursu. Każda grupa dostanie do rozwiązania
zadania. Należy je uważnie przeczytać i ocenić czy ich treść jest poprawna.
Jeśli tak, to trzeba je szybciutko rozwiązać. Natomiast, jeśli nie, to najpierw
należy poprawić treść zadania, a dopiero potem rozwiązać. Gdy grupa będzie
już gotowa, to zgłasza się do odpowiedzi. Za poprawne zadanie i rozwiązanie
(z objaśnieniem) - przyznajemy czerwoną kropeczkę. Za rozwiązanie bez objaśnienia,
lub z objaśnieniem mało precyzyjnym - kropeczka niebieska. Za popełniony błąd
rachunkowy - kropeczka żółta. Cztery kropeczki czerwone to piątka. Za trzy
kropki czerwone, jeśli zechcecie będziecie mogli dostać czwórkę. Dwie kropki
niebieskie będzie można wymienić na jedną czerwoną. Za dwie żółte skreślamy
jedną niebieską. Czerwoną kropeczkę skreślamy za cztery żółte. Pracujemy sprawnie,
cicho i zgodnie. W przeciwnym razie grozi wam żółta kropka. Jeśli po upływie
5 minut żadna z grup nie zgłosi się do odpowiedzi, rozwiązujemy zadanie wspólnie.
Zadania konkursowe:
1) W sadzie rosną jabłonie i grusze. Grusz jest 28, a jabłoni jest 3 razy
więcej. Ile drzew rośnie w tym sadzie?
2) Książka ma 200 stron. Pierwszego dnia Ania przeczytała
,
a drugiego
książki.
Ile stron musi przeczytać trzeciego dnia, aby skończyć książkę?
3) Do sklepu dostarczono w 3 paczkach 30 zeszytów. Cena zeszytu wynosi 2zł.
Jaka jest wartość dostarczonych zeszytów, jeżeli w jednej paczce było 10 zeszytów,
w drugiej 5, a w trzeciej 15 zeszytów?
4) Mama robiła zakupy. W jednym sklepie zapłaciła 32,48 zł, w drugim 15,7zł
a resztę wydała w trzecim sklepie. Ile kosztowały sprawunki mamy?
5) Uczniowie klasy IV uczą się języków obcych. Angielskiego uczy się
klasy, a niemieckiego
.
Jaka część klasy uczy się rosyjskiego?
6) Ułóż zadanie którego rozwiązaniem jest podane działanie

5. Podsumowanie punktacji i ocena uczniów.
Zasady punktacji