Katalog

Ewa Maciejczyk
Chemia, Scenariusze

Scenariusz lekcji z chemii dla klasy I liceum profilowanego

- n +

Proces sądowy nad promieniotwórczością naturalna i sztuczną - scenariusz lekcji z chemii dla klasy I liceum profilowanego

Cel dydaktyczny - przypomnienie i pogłębienie wiedzy o wpływie promieniowania na środowisko człowieka

Cel wychowawczy - wyjaśnienie zagrożeń związanych z promieniotwórczością oraz kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole

Po zajęciach uczeń powinien
- wymienić kilka przykładów izotopów promieniotwórczych występujących w przyrodzie
- omówić wpływ promieniowania jądrowego na organizmy
- podać przykłady zastosowań radioizotopów

Metoda pracy: inscenizacja

Uwaga: Uczniowie tydzień wcześniej otrzymują swoje role (z krótką informacją dotyczącą danej postaci, która nie jest znana pozostałym uczestnikom), które muszą samodzielnie przygotować

Pomoce dydaktyczne: układ okresowy, plakaty (przygotowane przez uczniów), kostiumy itp.

Przebieg lekcji
Faza Zagadnienia Czynności uczniów Czynności nauczyciela Uwagi
wprowadzająca 1. Definiowanie izotopów i promieniowania. 1.Przypomnienie wiadomości dotyczących budowy atomu.
2.Zapisanie definicji promieniowania oraz izotopów
1. Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji dotyczących budowy atomu.
2. Przygotowanie uczniów do pracy poprzez pogadankę dotyczącą promieniowania
 
realizacyjna 1. Określenie wpływu promieniowania na środowisko człowieka 1.Przedstawienie swoich argumentów przez obie strony oskarżającej i broniącej wraz ze świadkami
2.Wypracowanie przez sędziego oraz ławę przysięgłych wyroku dla pierwiastków promieniotwórczych
1. Przydzielenie grupom odpowiednich zadań
2. Pomoc uczniom podczas wykonywania zadania
Klasa została podzielona na dwie grupy:
1. oskarżająca pierwiastki promieniotwórcze
2. broniącą pierwiastki promieniotwórcze

Tylko dwie osoby zostają wyznaczone:
1. oskarżyciel
2. obrońca-adwokat

Pozostali uczniowie wyznaczają sobie rolę będąc świadkiem oskarżenia lub świadkiem obrony. Sędzią może być wybrany uczeń(lub nauczyciel) którego zadaniem będzie porządkowanie dyskusji, wzmocniony ławą przysięgłych ( powołani uczniowie).
 
podsumowująca 1. Określenie pozytywnych i negatywnych skutków działania promieniowania 1.Przedstawienie zastosowania izotopów różnych pierwiastków na podstawie przygotowanej inscenizacji
2.Zanotowanie pracy domowej
1. Ocena efektów pracy uczniów.
2. Zadanie pracy domowej: "Napisz swoje refleksje dotyczące zastosowania pierwiastków promieniotwórczych na podstawie przedstawionej inscenizacji"
 

Opracowanie: Ewa Maciejczyk

Wyświetleń: 2068


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.