Katalog

Agata Kwaśniewska
Język angielski, Scenariusze

Numbers 1-12. Liczebniki główne 1-12

- n +

Numbers 1-12. - Liczebniki główne 1-12

Konspekt lekcji języka angielskiego w klasie III w Szkole Podstawowej Nr 11 w Zgierzu w roku szkolnym 2003/2004

Prowadzący: Agata Kwaśniewska

Hospitujący: p. dyr. Iwona Nowak

Lekcja języka angielskiego została oparta na tzw. multisensory teaching, czyli na nauczaniu wielozmysłowym. Teoretyczne podstawy takiego nauczania nauczyciel zdobył na warsztatach metodycznych wydawnictwa Longman, podczas prezentacji nowego podręcznika dla dzieci FUN ENGLISH.

Zgodnie z zasadami takiego nauczania, lekcja zawiera elementy wizualne, ruchowe oraz słuchowe, czyli dostosowana jest do różnego typu uczniów (np. wzrokowców, słuchowców, czy uczniów nadpobudliwych ruchowo).

Cele:
- uczeń pozna liczby 1-12 i zapamięta je
- uczeń policzy 1-12
- uczeń napisze słownie liczby 1-12
- uczeń skojarzy formę mówioną z liczbą
- uczeń utrwali i udoskonali liczenie 1-12
- po lekcji uczeń poda swój wiek, numer telefonu, czy ile danych rzeczy posiada

Metody: ćwiczenia praktyczne w mówieniu, pisaniu, czytaniu i słuchaniu;

Mówienie:
- liczenie 1-12
- podawanie liczb pokazywanych na kartach

Czytanie:
- czytanie liczb 1-12
- odczytywanie liczb, które nie zostały wykreślone w kwadratach

Słuchanie:
- słuchanie modelu wymowy liczb (nauczyciel)
- słuchanie liczb wywoływanych przez nauczyciela w celu ich wykreślenia w kwadratach
- słuchanie tekstu czytanego w celu uzupełnienia brakujących liczb (słownie)

Pisanie:
- słowne zapisywanie liczb, które pozostały nie skreślone w kwadratach
- uzupełnianie tekstu brakującymi liczbami
- podpisywanie obrazków liczbą (słownie) - ile przedmiotów znajduje się na każdym z obrazków?
- doskonalenie pisowni liczb 1-12 (praca domowa)


Techniki:
- praca indywidualna, w parach i grupach (współpraca/kooperacja)

Pomoce dydaktyczne:
- kserokopie z liczbami 1-12
- karty z liczbami 1-12
- kserokopie z kwadratami wypełnionymi liczbami
- tekst ułożony przez nauczyciela, zawierający liczby 1-12
- kserokopie tekstu z brakującymi liczbami
- kserokopie ilustracji z różną ilością przedmiotów i zwierząt (z podr. Bingo PWN)
- dyplomy gratulacyjne dla zwycięzców konkursu, opracowane w programie Publisher przez nauczyciela
- tablica, kreda

Materiały do lekcji znajdują się na końcu konspektu lekcji!

Czas trwania: 45 min

Przebieg lekcji

WPROWADZENIE - 2 min

Nauczyciel sprawdza obecność, a następnie zapisuje temat lekcji. Informuje uczniów czego będzie dotyczyła lekcja i jakie zadania będą wykonywać. Zapoznaje ich z tematem i celem lekcji.

PREZENTACJA - 5 min

1. Nauczyciel rozdaje kserokopie z liczbami 1-12 z ich słownymi odpowiednikami w j. angielskim, np.:
1 - one
2 - two itd.

2. Nauczyciel czyta kolejno liczby, a następnie prosi grupę o powtarzanie.
3. Chóralne odczytywanie liczb.
4. Indywidualni uczniowie liczą 1-12.

ĆWICZENIA PRAKTYCZNE - 35 min

1. Uczniowie odliczają kolejno po jednej liczbie do 12, każdy wg kolejności zajmowanego miejsca. Liczenie rozpoczyna uczeń w pierwszej ławce (one), i kolejno uczniowie siedzący za nim. Ćwiczenie ma na celu udoskonalenie prawidłowej wymowy liczebników głównych 1-12.

2. Nauczyciel pokazuje uczniom karty z liczbami. Ich zadaniem jest podać, jaka to liczba.
Jest to ćwiczenie, które rozwija umiejętność kojarzenie liczby z jej słownym odpowiednikiem.

3. Magiczne kwadraty. Nauczyciel rozdaje kserokopie z 3 kwadratami, w których umieszczone zostały pomieszane wybrane liczby 1-12. Nauczyciel będzie podawał liczby, a uczniowie wykreślają w danym kwadracie te, które usłyszą. Jedna liczba w każdym kwadracie pozostanie nie skreślona. Uczniowie maja wpisać ją słownie pod każdym kwadratem. Ćwiczenie pomoże uczniom rozpoznać wybraną losowo liczbę, kojarząc formę słowną z jej cyfrowym odpowiednikiem.
1 3 5
7 8 10
11 1 12
five
2 3 4
6 7 9
11 3 12
nine
3 4 5
7 8 9
10 11 12
eleven

4. "Wstań, gdy usłyszysz liczbę" . Nauczyciel czyta tekst, który zawiera liczby 1-12. Podczas czytania, uczniowie wstają, gdy usłyszą którąkolwiek z liczb 1-12. Jest to ćwiczenie słuchowo-ruchowe, które doskonali umiejętność rozpoznawania formy słownej poznanych liczb, a jednocześnie kreuje dobrą zabawę przy nauce języka angielskiego.
 
My name is Sara. I am seven. This is my sister, Bibi. She is three.
And this is my brother, Tony. He is eleven.
We have got twelve animals. I have got two dogs and one cat.
My sister, Bibi, has got five fish. Tony has got four fish. We love our animals.
We have got ten friends. I have got three friends, Bibi has got one friend and
Tony has got six friends. We like them very much.

Aby uspokoić entuzjazm uczniów, nauczyciel wprowadza bardziej statyczne ćwiczenie.
Pracując z tym samym tekstem, nauczyciel rozdaje jego kserokopię. Tekst ma luki, które należy uzupełnić brakującymi liczbami. Nauczyciel dwukrotnie czyta tekst, a uczniowie uzupełniają brakujące wyrazy. Pracę sprawdzają w parach.

5. Competition (współzawodnictwo). Ponieważ młodsi uczniowie uwielbiają konkursy/zawody, nauczyciel wprowadza element współzawodnictwa na zajęciach językowych. Rozdaje kserokopie ilustracji, które przedstawiają różne ilości danych przedmiotów. Uczniowie pracują indywidualnie, licząc przedmioty i wpisując słownie ile ich jest (pod każdym obrazkiem). Trzech pierwszych uczniów zdobywa kolejno I, II i III miejsce.
W nagrodę otrzymują specjalne wyróżnienia (dyplomy z gratulacjami).
Materiał na konkurs może być dowolnie wybrany przez nauczyciela.
Nauczyciel może sam wykonać dyplomy, jak i również może wykorzystać dyplomy gotowe.
(Aby uzyskać materiał konkursowy z tej lekcji oraz formę dyplomu gratulacyjnego, proszę o kontakt: agatak5@wp.pl)


* Ćwiczenie dodatkowe (opcjonalne). BINGO. Uczniowie rysują w zeszytach 2 kwadraty, dzieląc każdy na 4 części. W każde pole wpisują dowolną cyfrę 1-12. Nauczyciel wywołuje liczby losowo. Jeśli któraś z nich jest w takim kwadracie, należy ją skreślić. Ten uczeń, który wykreśli wszystkie usłyszane liczby jako pierwszy - wygrywa, krzycząc BINGO.

PRACA DOMOWA - 3 min

Nauczyciel zadaje i wyjaśnia pracę domową:
1. Przepisz słownie cyfry, każdą po 15 razy.

Praca domowa ma na celu udoskonalenie pisowni liczebników 1-12, ponieważ często zdarza się, że uczeń potrafi policzyć natomiast nie potrafi poprawnie/lub wcale/ zapisać słownie liczebników.

Na zakończenie lekcji, ocenia najbardziej aktywnych uczniów i zachęca innych (mniej aktywnych) plusami/ bądź oceną dobrą. Skala oceny jest zróżnicowana.

***

PLANOWANIE LEKCJI NASTĘPNEJ:

1. Sprawdzian pisowni liczebników 1-12.
2. Działania matematyczne (dodawanie i odejmowanie) w zakresie 1-12 - rozpisywanie działań słownym zapisem liczebników.
3. Rymowanka "One, two, three, four"...
 
1 - one
2 - two
3 - three
4 - four
5 - five
6 - six
7 - seven
8 - eight
9 - nine
10 - ten
11 - eleven
12 - twelve
1 - one
2 - two
3 - three
4 - four
5 - five
6 - six
7 - seven
8 - eight
9 - nine
10 - ten
11 - eleven
12 - twelve
1 - one
2 - two
3 - three
4 - four
5 - five
6 - six
7 - seven
8 - eight
9 - nine
10 - ten
11 - eleven
12 - twelve
1 - one
2 - two
3 - three
4 - four
5 - five
6 - six
7 - seven
8 - eight
9 - nine
10 - ten
11 - eleven
12 - twelve
1 - one
2 - two
3 - three
4 - four
5 - five
6 - six
7 - seven
8 - eight
9 - nine
10 - ten
11 - eleven
12 - twelve
 
1 3 5
7 8 10
11 1 12
______________
 
2 3 4
6 7 9
11 3 12
______________
 
3 4 5
7 8 9
10 11 12
_____________________
 
My name is Sara. I am................ This is my sister, Bibi. She is...............
And this is my brother, Tony. He is.......................
We have got.................... animals. I have got......... dogs and......... cat.
My sister, Bibi, has got............. fish. Tony has got............. fish.
We love our animals.
We have got......... friends. I have got............ friends, Bibi has got......... friend and Tony has got........... friends. We like them very much.

Opracowanie: Agata Kwaśniewska

Wyświetleń: 7615


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.