Katalog

Małgorzata Kubiak
Matematyka, Scenariusze

Przyjaciele krasnala Hałabały

- n +

Przyjaciele krasnala Hałabały

KONSPEKT ZAJĘCIA

Rodzaj zajęcia: Porównywanie liczebności zbiorów i liczb z użyciem znaków:<,>,=.

Metoda: słowno-oglądowa, zadań stawianych dzieciom, czynna

Cele:
- utrwalanie znaków graficznych liczb
- doskonalenie posługiwania się liczebnikami głównymi w zakresie 1-5
- kształtowanie umiejętności porównywania liczebności zbiorów (podpinanie cyframi i wstawianie w odpowiednie miejsca właściwych znaków: <, >, =)
- sprawdzanie i utrwalanie wiadomości o zwierzętach leśnych

PRZEBIEG:

1. Wstęp:
* Przywitanie się z gośćmi
* Przywitanie się z krasnalem Hałabałą - krasnal podaje cele, przyczyny odwiedzin (np. stęskniłem się za wami, słyszałem że dużo już się nauczyliście, chciałbym się czegoś od was nauczyć)


2. Rozwinięcie
Krasnal zauważa ptaki, które przyleciały za nim do klasy. Przypięcie ptaków do tablicy. Wymienienie ich nazw (wróbel, sikorka), przegłoskowanie, przeliczenie liczby głosek, wyodrębnienie pierwszej i ostatniej głoski w wyrazie sikorka. Przeliczenie przypiętych ptaków do tablicy, podpinanie cyframi i wstawianie znaku (<,>,=).
Krasnal wyjmuje niespodziani - koperty z zagadkami. Nauczycielka czyta zagadki o zwierzętach leśnych (1. jeleń, sarna 2.niedźwiedź, zając 3. mysz, jeż 4. lis, wiewiórka). Przypinanie zwierząt do tablicy, przeliczanie ich, podpinanie odpowiednią cyfrą i wstawienie znaku: <,>,=. Odczytywanie zapisu, np. 4<5. Przeliczenie głosek w nazwach zwierząt, wyodrębnienie pierwszej i ostatniej głoski w wyrazach: sarna, zając, lis, wiewiórka.

Zabawa ruchowa.

Krasnal chwali dzieci za poprawne odpowiedzi, po czym mówi, że przygotował dla dzieci jeszcze jedną niespodziankę: przygotowałem dla każdego z was kartony i figury geometryczne. W żółtej pętli przykleicie żółte figury, a w czerwonej pętli przykleicie czerwone figury. Następnie policzycie swoje figury, pod trójkątami przykleicie odpowiadającą im cyfrę i to samo zrobicie z kołami. Na koniec wkleicie odpowiedni dla waszej pracy znak: <, >, =. Znaki i cyfry znajdują się na tacach na waszych stołach. Popatrzcie to jest wzór, tak należy wykonać tę pracę. Uprzedzam, że każdy z was ma inną ilość liczmanów.

Kto skończy odczytuje.


3. Zakończenie:
* Krasnal chwali dzieci, dziękuje za wspólną naukę.
* Pożegnanie gości.

Opracowanie: Małgorzata Kubiak

Wyświetleń: 1562


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.