Katalog

Konrad Grzelak
Ekonomia, Konspekty

Funkcjonowanie giełdy papierów wartościowych - konspekt lekcji

- n +

Funkcjonowanie giełdy papierów wartościowych

Konspekt lekcji

Szkoła: technikum ekonomiczne
Klasa: I
Przedmiot: podstawy ekonomii

Cele nauczania:
Uczeń zna:
- podstawowe wiadomości o Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
- zasady funkcjonowania giełdy
- rodzaje zleceń giełdowych

Uczeń rozumie - mechanizm funkcjonowania Giełdy

Uczeń umie: - zainwestować na Giełdzie własny kapitał

Cele wychowawcze: wdrażanie uczniów do pracy w zespole, do aktywności oraz formułowania wniosków

Czas trwania: 45 min

Metody: wykład, pogadanka, pokaz, metoda problemowa,

Przebieg zajęć:
Części (ogniwa) zajęć Treść zajęć Środki dydaktyczne Czas (min)
Czynności organizacyjne Sprawdzenie obecności. Zapisanie tematu lekcji w dzienniku   2
Kontrola wiadomości Sprawdzenie zadania domowego u wszystkich uczniów. Jeden uczeń referuje pracę domową. Na tej podstawie wszyscy uczniowie przy pomocy nauczyciela korygują błędy, uzupełniają braki.
Sprawdzenie stopnia zapamiętania tematów z trzech ostatnich lekcji. Odpowiada jeden uczeń:
1) Jakie znasz rodzaje papierów wartościowych
2)Co to są akcje?
3)W jaki sposób firmy zdobywają pieniądze na inwestycje?
Zeszyt ćwiczeń 8
Wprowadzenie do tematu Nauczyciel wyświetla krótki film pokazujący giełdę papierów wartościowych.
Nauczyciel podaje dyspozycje do zapisania:
1.Podstawowe informacje dotyczące Giełdy Papierów Wartościowych Warszawie.
2. Jak rozpocząć inwestowanie na Giełdzie?
3.Jak składa się zlecenia giełdowe?
4.Jak przebiega transakcja giełdowa?
5. Jak ustala się kurs na giełdzie?
Film, foliogram 6
Realizacja tematu Nauczyciel pyta uczniów?
1)Które z poznanych papierów wartościowych występują w obrocie giełdowym?
2)Inwestycja w które papiery wartościowe obarczona jest najmniejszym ryzykiem?
3) Gdzie znajduje się giełda papierów wartościowych w Polsce.
Nauczyciel pokazuje uczniom folię i krótko przedstawia istotne informacje dotyczące Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Nauczyciel dzieli uczniów na cztery zespoły. Każdy zespół otrzymuje materiały i zagadnienie do opracowania (zagadnienia zgodne z punktami 2,3,4,5 zapisanymi w zeszytach uczniów). Następnie reprezentanci poszczególnych zespołów prezentują odpowiedzi na otrzymane pytania. Nauczyciel wspiera uczniów foliogramami i uzupełnia ich odpowiedzi, zadaje pytania.
Foliogramy, przygotowane materiały 22
Podsumowanie tematu Nauczyciel podsumowuje lekcję sprawdza stopień zrozumienia tematu:
- uczniowie odpowiadają na krótkie pytania zawarte w zeszycie ćwiczeń w ćwiczeniu nr 4/89
- uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela min:
1)Wymień jakie czynności należy wykonać aby rozpocząć inwestowanie na giełdzie?
2) Co oznaczają terminy hossa i bessa?
3)Jakie znasz rodzaje zleceń giełdowych?
Zeszyt ćwiczeń, foliogramy 5
Podanie zadania domowego Zadanie dla wszystkich. Ustalić kurs dnia dla spółki "Kometa" z ćwiczenia nr 6/91 z zeszytu ćwiczeń.   2

Opracowanie: Konrad Grzelak

Wyświetleń: 5328


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.