Katalog

Małgorzata Dawiec
Edukacja czytelnicza, Scenariusze

Bohaterowie książek Marii Kownackiej

- n +

Bohaterowie książek Marii Kownackiej - scenariusz konkursu

Trzyetapowy konkurs adresowany jest do uczniów klas II- III. Poprzedzony jest zorganizowaną wystawką książek M. Kownackiej dostępnych w szkolnej bibliotece oraz gazetką tematyczną "Życie i twórczość M. Kownackiej".

Cele konkursu:
- zachęcenie dzieci do aktywności i inwencji twórczej,
- zaznajomienie z życiem i twórczością Marii Kownackiej,
- propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, zachęcenie do korzystania z biblioteki szkolnej,
- sprawdzenie wiedzy uczniów przez zabawę,

- I etap: Konkurs czytelniczy
a) Na gazetce ściennej zamieszczamy fragmenty utworów Marii Kownackiej. Każdy fragment oznaczamy numerem. Zadanie polega na przypomnieniu sobie, z której książki zaczerpnięto dany urywek oraz na wypełnieniu karty konkursowej. Na karcie obok numerów uczeń wpisuje tytuły książek. Wypełnioną kartę podpisuje swoim nazwiskiem, imieniem, zaznaczoną klasą i oddaje do biblioteki szkolnej.

Proponowane fragmenty książek:
1. "Kiedy dojrzeje dużo poziomek, kiedy na łąkach zakwitną trawy, na polach zakwitnie pszenica, a wśród niej szafirowe chabry, kiedy z ula wyleci pierwszy rój pszczół, a wiele ptasich piskląt opuści gniazda, kiedy zaczną dojrzewać czerwone i czarne porzeczki - wtedy mamy dowody na to, że przyszło lato". (Razem ze słonkiem. Lato).
2. "Tosia pobiegła na miejsce, nie zdążyła mnie zabrać z tablicy. Więc się bardzo zląkłem. (...) Pani podeszła do tablicy o wzięła mnie do ręki zamiast kredy. Bo przy ścieraniu tablicy cały się ubieliłem". (Plastusiowy Pamiętnik).
3. "Nadszedł dzień świętego Bartłomieja. Ważny dzień dla bocianów. O tym dniu od dawna ojciec nam wieczorami klekotał.(Kajtkowe przygody).
4." Dzieci wracają ze szkoły, zaglądają do umywalni, a kogutek tam woła: - Kukuryku! Kukuryku! Myj się Zosiu i Tadziku! ". (Kukuryku na ręczniku).
5." Ewa wypuściła szyszki z fartuszka i krzyknąwszy przeraźliwie - Ratunku!...Dziki!... Chwyciła Tomka za kark i pchając go ku sośnie, wołała: - Właź na drzewo! Prędzej! Właź! Tomek gnany strachem i popierany dzielnie przez Ewę w jednej chwili siedział na poprzecznym konarze ". (Dzieci z Leszczynowej Górki).

Uwaga! Liczbę fragmentów można zwiększyć lub podać fragmenty innych książek, dostosowując konkurs do księgozbioru w bibliotece.

b) Na podstawie fragmentu książki lub charakterystyki odgadnij imię bohatera książki Marii Kownackiej. Następnie imiona te wpisz do kratek krzyżówki. Rozwiązanie odczytasz w zaznaczonym pionowym rzędzie. Karty odpowiedzi wypełnione i podpisane należy oddać do biblioteki do dn.....
1." Mam dlugie, czerwone nogi, biały kubrak z czarnymi wyłogami i potężny, mocny czerwony dziób ". (Kajtek)
2. Kto napisał to ogłoszenie?
" Kto mi odda mojego Plastusia, to mu dam 4 malowanki i 1 żółtą wstążeczkę ". (Tosia)
3. Jest bohaterką książki" Dzieci z Leszczynowej Górki ", sześcioletnią córką gajowego. Ma niebieskie oczy jak kwiatki barwinku, zadarty nosek, jasne warkoczyki i zwinne, szczupłe nogi". Podaj imię dziewczynki. (Ewa)
4. "Najstarszy syn gajowych, jest już duży; skończył w Majdanie szkołę podstawową i pracuje razem z tatusiem w lesie, a na przyszły rok pojedzie do miasta kończyć szkolę leśną". Podaj imię chłopca. (Antek)
5. "Ja mam czerwony nos, odstające uszy i zielone majteczki. Wszyscy powiedzieli w klasie, że jestem śliczny". (Plastuś)
6. Jak miał na imię brat Tosi, który rozwałkował Plastusia na placuszek, wrzucił do miednicy z wodą i wysmarował czekoladą. (Jacek)
7. Imię psa, z którym Kajtek przebywał na podwórku gospodarzy Orczyków, lecz wolał się z nim nie zadawać, gdyż był to kundel bez żadnego wychowania. (Bukiet)
8. Jak miała na imię dziewczynka, która była mała i wesoła, ale miała jedno zmartwienie. Robiły się u niej na pończochach obarzanki, a na piętach dziury. (Hanka)



- II etap: Konkurs plastyczny
Uczniowie wykonują dowolną techniką plastyczną ilustracje do książek Marii Kownackiej. W określonym terminie prace ocenia nauczyciel plastyki. Prace umieszczone zostają na wystawie w bibliotece.

- III etap: Konkurs recytatorski
Biorą w nim udział uczniowie, którzy otrzymali najwięcej punktów w I i II etapie. Każdy uczestnik przygotowuje recytację wybranego wiersza Marii Kownackiej z książki "Razem ze słonkiem: Wiosna. Lato. Jesień. Zima."

Każdy uczestnik finału otrzymuje drobne upominki, a najlepsi dyplomy i nagrody książkowe.

Opracowanie: Małgorzata Dawiec
Mszana Górna, Szkoła Podstawowa nr 2

Wyświetleń: 3577


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.