Katalog

Barbara Szaniecka
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Przyczyny i skutki nadmiernej absencji w szkole klasy I?III liceum wieczorowego

- n +

Przyczyny i skutki nadmiernej absencji w szkole

KONSPEKT LEKCJI
klasy I - III liceum wieczorowego

cele lekcji
1. ocena skali i przyczyn absencji w klasie
2. uświadomienie słuchaczom skutków niskiej frekwencji w szkole wieczorowej
3. analiza zasadności opuszczania zajęć lekcyjnych w indywidualnych przypadkach
4. zapoznanie młodzieży z zakresem pomocy udzielanej przez pedagoga szkolnego

przebieg lekcji
1. podanie tematu
i celów lekcji, wybór osoby sporządzającej notatkę z zajęć przeznaczoną do ich podsumowania i prowadzenia rozmów profilaktyczno - ostrzegawczych

2. frekwencja, absencja: wyjaśnienie pojęć, synteza objaśnień podanych przez słuchaczy
/5 min/

Według Leksykonu PWN (1972) frekwencja rozumiana jest jako uczęszczanie, przeciętną intensywność uczęszczania; napływ, liczbę osób zgłaszających się, przebywających gdzieś.

Frekwencja w szkole związana jest z pojęciem absencji uczniów. W myśl Nowego Słownika Pedagogicznego (1996), absencja (łac. absenta) oznacza nieobecność, np. w szkole lub miejscu pracy. Absencja może być usprawiedliwiona lub nie usprawiedliwiona.

3. sprawdzenie obecności - ustalenie razem z klasą, którzy uczniowie mają najwięcej opuszczonych godzin i powodów ich nieobecności niezależnie od posiadania usprawiedliwień /uwzględnienie w notatce z lekcji/ /5 min/

4. wyjaśnienie przyczyn absencji - swobodne wypowiedzi na temat "Najważniejsze przyczyny nieobecności w naszej klasie" /wypisywanie na tablicy w odniesieniu do ilości uczniów + notatka/ /10 min/

5. analiza zasadności opuszczania lekcji - dyskusja na temat "Wpływ problemów osobistych, rodzinnych i zobowiązań wobec pracodawcy na podejmowanie decyzji o opuszczeniu zajęć lekcyjnych", samoocena rzeczywistych motywów absencji, wnioski /notatka/ /10 min/

6. skutki nadmiernej absencji i zagrożenia dla realizacji planów życiowych
- wykazanie związku absencji niezależnie od przyczyn, które ją powodują, z trudnościami w nauce i niepowodzeniami szkolnymi
- podanie informacji zawartych w regulaminie szkół dla dorosłych, zasad usprawiedliwiania nieobecności, udzielania kar regulaminowych, skreśleń z listy słuchaczy
- zachęcenie do przezwyciężania indywidualnych trudności, lenistwa i systematycznego udziału w lekcjach
- wzmocnienie motywacji pozytywnej- wypowiedź słuchacza, który radzi sobie z obowiązkami mimo niesprzyjającej sytuacji /5 min/

7. przedstawienie zakresu pomocy, którą można uzyskać u pedagoga szkolnego:
- diagnoza przyczyn trudności w nauce
- skierowanie do poradni specjalistycznych
- instruktaż i kontrola w zakresie samodzielnej nauki poprawnego pisania - dla słuchaczy z dysleksją i dysgrafią
- indywidualna opieka pedagoga uwzględniająca różne aspekty życia ucznia
- poradnictwo dotyczące rozwiązywania problemów osobistych i podejmowania decyzji życiowych
- poradnictwo w zakresie prawa rodzinnego
- reprezentacja interesów słuchacza w sytuacjach konfliktowych z nauczycielami
- udzielanie wsparcia i pomocy w sytuacjach kryzysowych,
- występowanie o udzielenie pomocy materialnej do odpowiednich instytucji
- pomoc finansowa ze strony szkoły

8. podsumowanie lekcji - odczytanie notatki przez sporządzającego ją słuchacza, zaproszenie osób mających trudności w systematycznym uczęszczaniu do szkoły na indywidualne spotkanie z pedagogiem /5 min/

Opracowanie: Barbara Szaniecka

Wyświetleń: 3337


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.