Konspekt lekcji informatyki w klasie VI
Bożena Kozłowska
nauczycielka matematyki i informatyki
SP 143 Warszawa Al. St. Zjednoczonych 27
Komputer na lekcjach...
Jestem nauczycielką elementów informatyki w szkole podstawowej. Z różnych powodów, głównie sprzętowych, nie mogłam dobrać sobie odpowiedniego podręcznika. Więc z konieczności musiałam opracowywać lekcje, dopasowując tematy do możliwości pracowni. Od 1992 roku nasza pracownia wzbogaciła się, ale niektóre konspekty lekcji wykorzystuję do dziś. Może ktoś z Państwa również z nich skorzysta.
Konspekty lekcji (w korelacji z techniką i matematyką)
Bezpieczna szkoła.
Lekcja 1. Znaki bezpieczeństwa.
Temat lekcji: Znaki bezpieczeństwa umieszczone na terenie naszej szkoły.
Znaki bezpieczeństwa.
Klasa 4 i 5. Czas trwania: 90 minut.
Cele:
@ Poznawczy
- Poznanie znaków bezpieczeństwa na terenie szkoły;
- Poznanie możliwości rysunku i zapisu tekstu w edytorze tekstu;
@ Kształcący
- Pozyskanie umiejętności odczytywania treści znaków bhp i wykorzystywania w działaniu;
- Pozyskanie umiejętności wstawiania prostego rysunku do tekstu w edytorze tekstu;
- Rozróżnianie figur geometrycznych użytych do wykonania pracy;
@ Wychowawczy
- Kształtowanie poczucia odpowiedzialności, przekonania o nadrzędnej roli bhp w stosunku do życia człowieka;
- Wykonanie pracy, którą możne ostrzegać lub informować innych o zasadach bhp na terenie szkoły;
Przebieg lekcji:
Temat łączy w sobie kilka elementów pracy na różnych lekcjach. Na godzinie wychowawczej nauczyciel mówi o bezpieczeństwie na terenie szkoły, uczniowie zwiedzają szkołę zapamiętując rodzaje znaków i miejsce ich umieszczenia.
- Siadamy przy dużym stole lub zsuniętych ławkach.
- Ustalamy, jakie znaki znajdują się w szkole. Uczniowie wypisują lub rysują na kartkach te znaki.
- Przypominamy sobie gdzie są umieszczone i co to oznacza, że są właśnie w tym miejscu.
- Uczniowie wybierają sobie, które znaki będą rysowali.
- Przystępujemy do pracy.
- Uczniowie drukują skończoną pracę.
- Czy wszystkie elementy rysunku można określić nazwami figur geometrycznych?. Jeżeli tak, to jakie to figury? Nazwijcie je, wymieńcie cechy, jakie powinny posiadać dane figury geometryczne.
- Zastanawiamy się wspólnie, jakie znaki wymyślilibyśmy, aby w szkole było bezpieczniej, czy są potrzebne takie znaki?
- Jeżeli odpowiedzi są żartem np. "UWAGA ! SŁONIE !!!" to pozwalam uczniom narysować przy pomocy używanych na tej lekcji narzędzi nowy znak.
- Uczniom, którzy szybko wykonują pracę można pozwolić na wykonanie różnych innych wywieszek.
Podsumowanie lekcji:
- Odpowiadamy sobie na pytania, czy są potrzebne znaki informacyjne w szkole?
- Jakimi narzędziami można je narysować?
- Wybieramy prace najstaranniej wykonane, oceniamy najlepsze.
- Omawiamy, jakie znaki narysujemy na następnej lekcji i jakich narzędzi użyjemy.
Wnioski:
Lekcje takie udawały mi się zawsze i sprawiały uczniom przyjemność. Nawet dziecko o mniejszych zdolnościach plastycznych było zadowolone ze swojej pracy, ponieważ brzydką kreskę wykonaną ręcznie zastępował komputer, który rysował ładnie. Wprowadzając nowe narzędzie pracy w edytorze tekstu pokazuję czynności, które trzeba wykonać, na przykładzie znaków bhp. Korzyść jest z tego wielokrotna, bo uczeń cierpliwie malując dany znak, poprawiając go, zapamiętuje kształt i kolory oraz co oznacza, bo musi ten znak podpisać.
Według tego schematu poprowadziłam lekcje w różnych klasach, podając odpowiednie tematy w zależności od okoliczności.
- Np. klasa przygotowująca się do egzaminu na kartę rowerową - rysowała znaki drogowe. Wybieraliśmy dla każdego zespołu te znaki drogowe, które najtrudniej było im zapamiętać.
- Klasa wybierająca się na wycieczkę rysowała znaki informacyjne turystyczne.
- Klasa 5 - znaki informacyjne na odzieży,
- Klasa 5 i 6 znaki ostrzegawcze urządzeń elektrycznych
Wykorzystanie narzędzi danego programu do wykonania określonej pracy jest decyzją każdego nauczyciela.
Tematy zestawiłam w następujący sposób.
| Elementy informatyki (edytor tekstu Word) | Znaki bezpieczeństwa |
1. | Używanie paska narzędzi RYSUJ (kształt i pole tekstowe) | Znaki bhp na terenie szkoły |
2. | Wklejanie rysunku lub clipArt'u do tekstu | Znaki informacyjne lub instrukcje użytkowania odzieży |
3. | Punkt 1 lub 2 | Wybrane znaki drogowe |
4. | Wklejanie rysunku Paint do tekstu pisanego w Word. | Bezpieczeństwo przy urządzeniach elektrycznych |
PRACE UCZNIÓW



Znaki bezpieczeństwa
W NASZEJ SZKOLE
Kl. 4b Mateusz i Marcin
ZNAKI BEZPIECZEŃSTWA W NASZEJ SZKOLE
DAMIAN OSTROWSKI I MICHAŁ IZYDOREK.

