![]() |
![]() |
Katalog Alicja Janczak Geografia, Konspekty Dlaczego Polska uważana jest za kraj nizinny, a nie monotonny? Konspekt lekcji geografii w klasie III gimnazjumDalczego polska uważana jest za kraj nizinny, a nie monotonny?Cele ogólne: wiodące cechy rzeźby PolskiCele operacyjne lekcji: Uczeń potrafi po zrealizowaniu lekcji: - posługując się mapą hipsometryczną wykazać wiodące cechy ukształtowania pionowego Polski, - zlokalizować na mapie hipsometrycznej i indukcyjnej obiekty geograficzne związane z rzeźbą Polski, - wyjaśnić znaczenie pojęć związanych z rzeźbą terenu, - analizować materiał statystyczny. Pojęcia: formy ukształtowania pionowego, poziomnice, łańcuch i pasmo górskie, wysokość bezwzględna i względna. Struktura i forma lekcji: problemowa, zbiorowa. Metody pracy: ćwiczenia w interpretacji mapy hipsometrycznej, analiza materiału statystycznego, dyskusja. Środki dydaktyczne: mapa hipsometryczna i indukcyjna Polski, "Świat w liczbach", ilustracje w podręczniku. Przebieg lekcji: I. Stworzenie sytuacji problemowej: przypomnienie składników środowiska przyrodniczego (rzeźba terenu, budowa geologiczna, klimat, wody, gleby, szata roślinna, surowce mineralne) II. Sformułowanie problemu: - dlaczego Polska uznawana jest za kraj nizinny, a nie monotonny? III. Pytania i polecenia pomocnicze: a) na podstawie danych statystycznych ("Świat w liczbach") dokonaj analizy procentowego układu pionowego powierzchni Polski: - poniżej 0m - 0,2% - 0-300m npm - 91,1% - 300-500m npm - 5,6% - powyżej 500m npm - 3,1% Dominują niziny (91,1%), niewielki procent stanowią tereny powyżej 500m npm. b) na podstawie mapy hipsometrycznej wymień charakterystyczne cechy rzeźby Polski: - przewaga nizin w północnej i środkowej Polsce, - Polska nachylona z SE na NW, - na południu Polski wyżyny i góry, - trzy łańcuchy górskie, G. Świętokrzyskie (Łysogóry - Łysica), Sudety (Karkonosze - Śnieżka), Karpaty (Tatry - Rysy), - najwyższy szczyt Polski to Rysy - 2499 m npm, - formy terenu ułożone równoleżnikowymi pasami. b) z pomocą mapy hipsometrycznej zaznacz na mapie indukcyjnej i mapach konturowych w zeszycie 3 podstawowe formy ukształtowania powierzchni polski (uczniowie zaznaczają odpowiednimi kolorami zgodnie z poziomnicową skalą barw), c) zanalizuj dokładny przebieg poziomnic barwnych na obszarze nizin i oceń wysokości względne: - niziny nie są płaskie, ale urozmaicone, np. obszary pagórkowate (Pojezierza - Wierzyca 329 m npm, równinne (Nizina Wielkopolska), rozległe doliny (dolina warty), depresja (- 1,8 m) d) analiza ilustracji w podręczniku - różne obszary rzeźby terenu Polski i porównywanie ich z mapa hipsometryczną. IV. Odpowiedź na główny problem Polska to kraj o przewadze nizin (91,1%), ale nie monotonny. Świadczą o tym pagórkowate i faliste tereny pojezierzy, obszary wyżyn i gór na południu Polski oraz rozległe obniżenia w środku kraju. Rzeźba terenu ułożona jest pasami. Opracowanie: Alicja Janczak Wyświetleń: 5748
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |