Katalog

Renata Adaszek
Różne, Referaty

Higiena pracy umysłowej dzieci i młodzieży. Referat przygotowany na posiedzenie zespołu wychowawczego

- n +

Referat przygotowany na posiedzenie zespołu wychowawczego higiena pracy umysłowej dzieci i młodzieży

Higiena w życiu człowieka zajmować powinna naczelne miejsce, zarówno ta osobista jak i psychiczna. Z zasadami tej pierwszej zapoznawani jesteśmy od najwcześniejszych lat dzieciństwa, o drugiej często się zapomina. Ma ona jednak wiele aspektów, których znajomość pomaga efektywniej uczyć się
i pracować. Składają się na nią:
- Rytm dobowy,
- Właściwe odżywianie,
- Odpowiednia ilość snu,
- Miejsce pracy,
- Umiejętność relaksowania się,
- Koncentracja uwagi.

1.RYTM DOBOWY.

Doba w życiu każdego człowieka składa się z czasu snu i czuwania. W czasie czuwania mamy niejednakową zdolność przyswajania wiedzy i koncentracji. Zależy to od poziomu hormonów we krwi ale także cukru. Dlatego rano, po solidnym i pełnowartościowym śniadaniu poziom cukru jest optymalny.

W związku z tym dzieci w wieku szkolnym zaczynające naukę o godzinie 8 powinny na początek mieć przedmioty trudne i wymagające intensywnego myślenia. W miarę upływu czasu aktywność umysłowa spada, pojawia się zmęczenie i znużenie. Aby to zwalczyć nie wystarczą przerwy śródlekcyjne. Powinna nastąpić zmiana profilu nauczanych przedmiotów na wymagające mniej wysiłku umysłowego. Około godziny 11 pojawia się głód, który powinien być bezwzględnie zaspokojony, a po posiłku przerwa w pracy. Około godziny 15 znowu pojawia się wyż intelektualny, który umożliwia nam wzmożoną pracę i efektywność. Po dwóch godzinach zaczynamy znowu odczuwać zmęczenie. Tak więc podział godzin dzieci i młodzieży winien być dostosowany pod względem kolejności przedmiotów do naturalnego rytmu biologicznego człowieka, aby uwzględnić nie zależące często od nas predyspozycje psychiczne.

2.WŁAŚCIWE ODŻYWIANIE

Sposób odżywiania człowieka zależy od wieku, pory roku, płci, rodzaju wykonywanej pracy, kultury. Dzieci i młodzież w związku z rozwojem fizycznym organizmu oraz nauką w szkole powinny bezwzględnie przestrzegać koronnych zasad odżywiania dotyczących ilości i jakości zjadanych posiłków.

Dzieci i młodzież powinny jeść minimum 5 razy dziennie-śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Bezwzględnie najważniejszym w ciągu dnia posiłkiem jest śniadanie dające nam energię do pracy. Powinno ono składać się ze wszystkich składników odżywczych - białka, cukrowców, tłuszczowców, soli mineralnych i witamin. Przykładowe śniadanie nastolatka to pieczywo ciemne z masłem i wędliną, pomidor, jajko na miękko, kakao i baton z pełnymi ziarnami zbóż.

Raz dziennie dzieci powinny zjeść ciepły posiłek, którym jest obiad. Po obiedzie deserem powinny być owoce. Ostatni posiłek czyli kolacja powinna być zjedzona nie mniej niż dwie godziny przed snem i nie może to być pokarm ciężkostrawny.

Dzieci i młodzież jako, że rosną powinny mieć dietę wysokobiałkową. Białko ,jest bowiem podstawowym składnikiem budulcowym. Chińskie przysłowie "Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi" nie dotyczy więc dzieci i młodzieży.

Każdy natomiast powinien znać 10 zasad zdrowego żywienia:
1.Spożyaj różnorodne posiłki.
2.Jedz produkty bogate w węglowodany.
3.Jedz dużo warzyw i owoców.
4.Utrzymuj i dbaj o prawidłowa wagę.
5.Jedz umiarkowane porcje.
6.Jedz regularnie.
7.Pij dużo płynów.
8.Ruszaj się.
9.Modyfikuj styl życia.
10.Miej prawidłową dietę.

3.ODPOWIEDNIA ILOŚĆ SNU.

Bez odpowiedniej ilości snu organizm człowieka nie może się w pełni zregenerować po przebytych stresach i wysiłku fizycznym. Jeśli się dziecko nie wyśpi, po paru takich nocach złapie przeziębienie lub w najlepszym przypadku chandrę Zmniejsza się zdolność prawidłowego i logicznego rozumowania, reagowania i podejmowania decyzji.

Mogą występować trudności w rozwiązywaniu zadań matematycznych, a nawet pisaniu i czytaniu. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji trzeba się wysypiać. Na ogół wystarczająca ilość snu dzieci i młodzieży wynosi 8-10 godzin. Ważne jest, aby pomieszczenie, w którym dziecko śpi było wcześniej przewietrzone, a łóżko wygodne.

4.MIEJSCE PRACY

Meble przy których dziecko pracuje tzn. biurko lub stolik oraz krzesło były dobrane pod względem wysokości. Udo i podudzie powinny tworzyć kąt prosty, a stopy stać płasko na podłodze.

Najkorzystniejsze dla wzroku jest oświetlenie naturalne, lecz kiedy jest niewystarczające należy korzystać ze sztucznego rozproszonego i lampki na biurku dodatkowo. Światło lampki nie powinno padać z prawej strony i nie może razić w oczy. Odległość wzroku od czytanego tekstu winna wynosić 30-40 centymetrów. Pomieszczenie powinno być przewietrzone, ogrzane do odpowiedniej temperatury. Nie może panować w nim hałas, ani drażniący, nieprzyjemny zapach. Jeżeli dziecko uczy się przy muzyce to winna być ona spokojna i wyciszona, pozbawiona agresywnych rytmów.

4.RELAKS.

Dla efektywnej pracy ogromne znaczenie ma umiejętność relaksowania się. Każdy robi to inaczej i przynosi to inne efekty. Bardzo ważną sprawą jest umiejętność eliminowania stresu. Aby to osiągnąć należy przestać skupiać się nad problemem, a myśleć o miejscach czy sytuacjach sprawiających nam przyjemność. Ponadto ważne jest robienie przerw w nauce jednak nie częściej niż co 30, 60 minut i trwających 10 minut. Niektórym pomagają ćwiczenia ruchowe o charakterze rozluźniającym- rozciąganie mięśni, strojenie min, marsz w miejscu czy obroty szyi. Czasami pomocne jest wykonanie pracy fizycznej nie wymagającej wysiłku umysłowego czy spacer po świeżym powietrzu.

5.KONCENTRACJA UWAGI.

Aby lepiej przyswajać nowe wiadomości należy potrafić skoncentrować się nad nimi. Sprzyja temu głębokie przeponowe oddychanie, słuchanie spokojnej muzyki lub odgłosów natury, wpatrywanie się w płomień świecy, rysowanie w powietrzu ósemki. Należy usunąć ze swojego otoczenia przedmioty rozpraszające uwagę i bezwzględnie wyłączyć telewizor oraz komputer.
Podsumowując, widzimy jak wiele czynników i sytuacji wpływa na włąściwy proces uczenia się dzieci i młodzieży. Można sformułować zasady, których przestrzeganie sprzyja higienie pracy umysłowej.

Te zasady to:
- Podejmowanie pracy związanej z aktywnością ruchową.
- Dbałość o zróżnicowanie form aktywności.
- Zachowanie prawidłowego rytmu pracy, przeznaczając czas na pracę, odpoczynek, sen.
- Stosowanie krótkich przerw w pracy i zapewnienie dopływu świeżego powietrza.
- Urozmaicanie zajęć, aby uniknąć znużenia.
- Planowanie przyszłych zadań aby uniknąć przeciążeń.
- Unikanie spędzania wolnego czasu w miejscach źle przewietrzonych i zadymionych.
- Ograniczenie oglądania telewizji.
- Zażywanie spacerów, uprawianie sportu, kontakty z przyrodą.
- Właściwe organizowanie odpoczynku w czasie wakacji.
- Spożywanie posiłków nie mniej niż 2 godziny przed snem.
- Wietrzenie pomieszczeń.
- Gimnastykowanie się.
- Zapewnienie przeciętnej dawki snu.
- Wygodne łóżko, nie za miękki materac, swobodny strój, wygodna pozycja.

Opracowanie: RENATA ADASZEK

Wyświetleń: 6339


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.