AWANS INFORMACJE Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Renata Białek-Kapała
Uroczystości, Scenariusze

Dni Europejskie - Niemcy

- n +

Dni europejskie - Niemcy

W maju 2003 roku odbyły się w naszej szkole Dni Europejskie. Był to kilkudniowy cykl krótkich spotkań, w którym poszczególne klasy, od oddziału przedszkolnego do klasy VI, prezentowały państwa Unii Europejskiej.

Zadaniem przedszkolaków było przedstawienie najbliższego sąsiada - Niemiec. Odbiorcami były dzieci od 6 do 12 lat. Wymagało to zbudowania scenariusza dostosowanego do możliwości percepcyjnych dzieci sześcioletnich, ale także wnoszącego nowe treści i ciekawego dla uczniów klas starszych.

Prezentacja obejmowała więc minimum danych geograficznych, dat i faktów historycznych. Było za to sporo wiadomości i ciekawostek z dziedziny kultury, sztuki, nauki, techniki i dużo niemieckiej ludowej muzyki. A wszystko wsparte odpowiednią oprawą scenograficzną, strojami ludowymi Bawarczyków, charakterystycznymi rekwizytami i możliwością skosztowania narodowych specjałów Niemców.


Widzowie wchodząc i zajmując miejsca słuchają ludowych niemieckich piosenek. Wykorzystano oryginalne nagrania z płyty Heimat - Land der Liede, piosenki: Melodie der Heimat, Der alte Bauernbader, Mitt offenen Augen. Dzieci rozdają, na pamiątkę, papierowe flagi Niemiec, samodzielnie wykonane.

POWITANIE
Na scenę wychodzi jedenaścioro dzieci. Wszystkie dzieci ubrane zgodnie z barwami narodowymi Niemiec: czarne spodnie, czerwone koszulki, żółte chusty, papierowe czapeczki w barwach niemieckich

Razem Herzlich willkommen in Deutschland.

Razem NIEMCY TO:
Dziecko Taka flaga (dziecko demonstruje niemiecką flagę)
Dziecko Taki hymn (widzowie stojąc wysłuchują hymnu Niemiec).
Dziecko Stolica - Berlin.
Dziecko Język urzędowy - niemiecki.
Dziecko Ponad 80 milionów mieszkańców.
Dziecko Dostęp do Morza Bałtyckiego i Północnego.
Dziecko Najwyższy szczyt - Cugspitze.
Dziecko Największe rzeki - Ren, Ems, Wezera, Łaba, Odra.
Dziecko Waluta - euro.
Dziecko Szesnaście krajów związkowych tzw. landów. Jednym z nich jest Bawaria, a oto jej przedstawiciele. (dzieci wychodzą)

Na scenę wchodzą dwaj chłopcy przebrani za Bawarczyków. Chłopcy wykonują playback piosenki Ich hab Mein Herz in Heidelberg verloren oraz prosty taniec w rytmie marsza.


Bawarczyk Bawarczycy uwielbiają orkiestry dęte i doskonale jodłują. Posłuchajcie.

Bawarczycy wykonują playback jodłowania (fragment piosenki Schatenseiten).

Bawarczycy HISTORIA

Dziecko czyta.

Dziecko Niemcy przez długie wieki podzielone były na maleńkie państewka. Prawie 150 lat temu państewka te się zjednoczyły w jedno wielkie państwo. Po zjednoczeniu Niemcy dokonywały często napaści na sąsiednie kraje. To właśnie było przyczyną wybuchu pierwszej i drugiej wojny światowej. Pod koniec drugiej wojny państwa zwycięskie postanowiły ukarać Niemcy, tak aby nigdy nie mogły wywołać kolejnej wojny i podzieliły je na dwie części: Republikę Federalną Niemiec i Niemiecką Republikę Demokratyczną.

Dziecko czyta.

Dziecko Mieszkańcy Niemieckiej Republiki Demokratycznej zazdrościli swobody i dostatku swoim sąsiadom po drugiej stronie granicy. Władze przestraszone, że wszyscy mieszkańcy uciekną do Republiki Federalnej Niemiec postanowiły zamknąć granice państwa. W 1961 roku wybudowano w Berlinie 45 kilometrowy mur, dwa razy wyższy od człowieka z setkami wieżyczek dla strażników.

W 1989 roku runął mur dzielący Berlin. Berlińczycy świętowali przez wiele dni. Wielu z nich wzięło udział w rozbieraniu muru. Do tej pory przechowują jego kawałki na pamiątkę.

Przez 28 lat mur berliński dzielił Berlin tworząc dwa oddzielne miasta. Próbując go przekroczyć zginęło blisko 200 osób. (dzieci wychodzą)

Bawarczycy wykonują playback jodłowania (fragment piosenki Schatenseiten).

Bawarczycy EDUKACJA

Wchodzą dzieci z tornistrami.

Dziecko Kiedy mieszkający w Niemczech obywatel kończy 6 lat zaczyna się dla niego czas pobierania nauk. W Niemczech rok szkolny zaczyna się w każdym landzie w innym miesiącu: od lipca do września.

Dziecko W niektórych landach taki pierwszoklasista, idąc po raz pierwszy do szkoły, otrzymuje papierowy róg obfitości wypełniony słodyczami i przyborami szkolnymi. (dzieci wychodzą)

Bawarczycy wykonują playback jodłowania (fragment piosenki Schatenseiten).

Bawarczycy NAUKA

Dziecko Wynalezienie druku zawdzięczamy Niemcowi Gutenbergowi.

Dziecko Ponad 300 lat temu Niemiec Marggraf jako pierwszy wyprodukował cukier z buraków.

Dziecko Sześćdziesięciu Niemców zostało uhonorowanych Nagrodą Nobla w różnych dziedzinach wiedzy. Do najbardziej znanych należą:

Dziecko Wilhelm Rontgen - odkrywca promieniowania zwanego promieniowaniem rentgenowskim. Za swoje odkrycia jako pierwszy otrzymał w 1901 roku Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki.

Dziecko Robert Koch - lekarz, odkrywca prątka wywołującego groźną chorobę - gruźlicę. W 1905 otrzymał Nagrodę Nobla za prace nad gruźlicą.

Dziecko Gunter Grass pisarz niemiecki, laureat literackiej Nagrody Nobla za zbiór stu opowiadań pt. "Moje stulecie". (dzieci wychodzą)

Bawarczycy wykonują playback jodłowania (fragment piosenki Schatenseiten).

Bawarczycy KULTURA

Dziecko Niemiecki kompozytor Johann Sebastian Bach napisał setki wspaniałych utworów muzycznych. Miał też dwadzieścioro dzieci. (utwór J.S. Bacha Aria h-moll)

Dziecko Fantazyjne pałace i mroczne lasy przyczyniły się do powstania wielu baśni. Gdy Jakub i Wilhelm Grimm byli mali, ich ciocia opowiadała im wiele ludowych opowieści. Kiedy dorośli zaczęli zbierać zasłyszane historie i spisywać je. Tak powstał zbiór najsłynniejszych bajek na świecie. (dziecko demonstruje tom bajek Grimm)

Dziecko Błyskawiczny konkurs ze znajomości bajek: Grimm czy Andersen. Podajcie autora.

Dziecko czyta tytuły, a widzowie wymieniają nazwisko autora.


JAŚ I MAŁGOSIA, CZERWONY KAPTUREK, CALINECZKA, KOPCIUSZEK, DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI, STOLICZKU NAKRYJ SIĘ, ŚPIĄCA KRÓLEWNA, KRÓLOWA ŚNIEGU, ŚNIEŻKA, O RYBAKU I JEGO ŻONIE, BRZYDKIE KACZĄTKO.
(dzieci wychodzą)


Bawarczycy wykonują playback jodłowania (fragment piosenki Schatenseiten).
Bawarczycy KOMUNIKACJA

Dzieci wchodzą z samochodami - zabawkami niemieckich marek.

Dziecko Niemcy mają więcej autostrad niż inne europejskie kraje. Na większości z nich nie ma ograniczeń prędkości i samochody mogą tam jeździć naprawdę szybko!

Dziecko Każdego roku w Niemczech powstaje prawie 5 milionów aut!

Dziecko Niemieckie samochody, takie jak porsche, mercedesy czy BMW należą do najbardziej znanych na świecie.

Pierwszy samochód napędzany benzyną, nazwany Mercedes od imienia córki konstruktora, zbudował ponad 100 lat temu Karl-Fridrich Benz, Jeździł z szybkością 14 kilometrów na godzinę. Dzisiaj te samochody osiągają prędkość 250 kilometrów.

Dziecko Oprócz samochodów Niemcy mają doskonałe pociągi - INTERCITY. Pociągi te mają tylko pierwszą klasę. W każdym pociągu znajduje się sekretariat z sekretarką, telefonem, faksem. Mimo, że jeżdżą 150 kilometrów na godzinę w czasie posiłku w wagonie restauracyjnym kawa nie wyleje się na obrus. (dzieci wychodzą)

Bawarczycy wykonują playback jodłowania (fragment piosenki Schatenseiten).

Bawarczycy CIEKAWOSTKI

Dziecko W Niemczech jest wiele niezwykłych muzeów, np. muzeum chleba, klamek, misiów i czekolady. (dziecko demonstruje misia i czekoladę)

Dziecko Zwyczaj ubierania choinki na Boże Narodzenie i Wielkanocny Zajączek przynoszący jajka pochodzi z Niemiec.

Dziecko Utłuczone na miazgę cytrusy zalewano spirytusem i pozostawiano na pewien czas. Powstałą w ten sposób nalewkę następnie destylowano. Otrzymany płyn musiał leżakować przez kilka miesięcy, aby zdołał nabrać odpowiedniej jakości.

Dziecko Tak produkowało się kiedyś wodę kolońską, ładnie pachnący płyn, używany jako kosmetyk. Swoją nazwę zawdzięcza jednemu z miast niemieckich - Kolonii. To właśnie tam przeszło 200 lat temu powstała pierwsza jej wytwórnia, chociaż autorem wynalazku był Włoch. (dziecko rozpyla wodę kolońską)

Dziecko O Niemcach mówi się, że są bardzo oszczędni, a dowcipni twierdzą, że kiedyś w jednym kraju żyli Niemcy i Szkoci. Wiadomo, że Szkoci to najbardziej skąpy naród w Europie. Jednak Szkoci wygnani zostali ze wspólnego kraju za rozrzutność. (dzieci wychodzą)

Bawarczycy wykonują playback jodłowania (fragment piosenki Schatenseiten).

Bawarczycy SPORT

Wchodzi dziecko z piłką

Dziecko Niemcy dobrze grają w piłkę nożną. W 1996 roku byli Mistrzami Europy, a dwukrotnie prawie mistrzami świata: w 1934 roku zajęli trzecie miejsce, a w 2002 - drugie miejsce w Mistrzostwach Świata. (dziecko wychodzi)

Bawarczycy wykonują playback jodłowania (fragment piosenki Schatenseiten).

Bawarczycy KUCHNIA

Wchodzi dziecko z tacą koreczków z chleba, kiełbasy, musztardy.

Dziecko Niemcy robią ponad 200 rodzajów chleba i 1500 rodzajów kiełbasek - po niemiecku wurst. W Polsce można kupić frankfuterki - pikantne kiełbaski, które produkowane są wg receptury pochodzącej z niemieckiego miasta Frankfurt.

Wchodzą wszystkie dzieci z poczęstunkiem.

Dziecko Guten apetit!

Dzieci częstują zebranych koreczkam. Widzowie mają okazję ponownie posłuchać melodyjnych ludowych piosenek.

MATERIAŁY POMOCNICZE

- "Złota encyklopedia PWN"
- "Wielki rajd dookoła świata" cz. VII
- Wally Zwiedza Świat

Muzyka wykorzystana w scenariuszu

Opracowanie: Renata Białek-Kapała

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 4396


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 2.5Ilość głosów: 2

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.