AWANS INFORMACJE Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Grzegorz Kołączkowski
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Jak zachować się w razie sytuacji korupcyjnej? - scenariusz zajęć dydaktycznych

- n +

Jak zachować się w razie sytuacji korupcyjnej?

scenariusz zajęć dydaktycznych

Nazwa przedmiotu: lekcja wychowawcza
Liczba godzina na realizację: 1 godzina lekcyjna

Zakres treści:
Przeciwdziałanie zjawiskom korupcyjnym

Cel ogólny:

Właściwie zachowuje się wobec zjawisk korupcyjnych w otaczającym go środowisku

Cele szczegółowe (operacyjne) w kategoriach:

Wiadomości.
Uczeń rozumie niebezpieczeństwa jakie stwarza rozwój korupcji dla rozwoju demokracji,
umie rozpoznać sytuację korupcyjną,
wie że korupcja to nie tylko łapówki ale i inne formy nieuczciwości np.: nepotyzm, powiązania mafijne
zna sojuszników w walce z korupcją- organy prawa, organizacje pozarządowe i media

Umiejętności.
potrafi się zachować w przypadku znalezienia się w sytuacji korupcyjnej

Postawy:
wykazuje postawę nieakceptowania korupcji w swoim otoczeniu

Forma zajęć:

Formy organizacyjne:
Lekcja w sali lekcyjnej

Strategie:
Asocjacyjna, emocjonalna

Metody:
Praca w grupach, dyskusja

Środki dydaktyczne:
Materiały

Raport Transparency International na temat korupcji na świecie (Polska na 134 badane kraje zajmuje 64 miejsce wraz z Meksykiem) - wydruki ze strony internetowej tej organizacji
Wydruki strony internetowej organizacji "Przeciw korupcji" www.przeciw-korupcji.org.pl/
Gazety. z informacjami o przebiegu pracy sejmowej komisji śledczej badającą tzw. "Aferę Rywina", lub innych afer korupcyjnych w polityce, gospodarce, sporcie, szkolnictwie i służbie zdrowia
Pisemne instrukcje dla zespołów uczniowskich
Literatura dla ucznia
Gazety z informacjami o wykrytych i badanych głośnych sprawach korupcyjnych

Literatura dla nauczyciela
Strona internetowa organizacji "Przeciw korupcji" www.przeciw-korupcji.org.pl/
Strona internetowa organizacji "Transparency International Poland" www.transparency.pl/
Pierwszy Polski Wortal Antykorupcyjny stowarzyszenia "Stop Korupcji" www.stopkorupcji.org/
Strona internetowa organizacji "Fundacja Stefana Batorego:
http: //batory.org.pl/program/przeciw-korupcji/o_programie.html

Przebieg zajęć:

Faza przygotowawcza (wstępna):

1. Czynności organizacyjne
2. Podanie tematu zajęć
Krótka dyskusja z uczniami na temat:
Gdzie i kiedy słyszymy słowo korupcja?
Co to jest korupcja?
3. Podział uczniów na zespoły

Faza realizacyjna:

1. Sformułowanie problemu głównego
Główny problem to:
Co zrobić gdy znajdziemy się w sytuacji korupcyjnej -gdy ktoś nam zaproponuje łapówkę, albo, gdy ktoś zażąda od nas łapówki?
2. Praca indywidualna i zespołowa uczniów według pisemnych instrukcji:
Na podstawie notatki prasowej lub wydruku strony internetowej odpowiedz na pytanie
otrzymane w instrukcji dla zespołu
3. Praca uczniów w zespołach - rozwiązywanie problemów cząstkowych przez poszczególne zespoły uczniowskie po ich przedyskutowaniu:
a/ zespół pierwszy-" W jakich sytuacjach najczęściej spotykamy się z korupcją
w szkole, na szosie, na granicy, na meczu piłkarskim, u lekarza i jakie formy przybiera korupcja? "
b/ zespół drugi -" Jakie organy państwowe powołane są do ścigania korupcji i jakie organizacje, programy pozarządowe i środki masowego przekazu wspomagają walkę z korupcją? "
c/ zespół trzeci -" Dlaczego korupcja jest niebezpieczna dla państwa i jego obywateli? "
d/ zespół czwarty -" Co grozi osobom wplątanym w afery korupcyjne? - oceń skutki prawne, materialne, towarzyskie i rodzinne dla tych osób
e/ zespół piąty - "Gdzie szukać pomocy w przypadku otrzymania propozycji korupcyjnej?"
Liderzy grup referują wnioski z dyskusji w zespołach:

Faza podsumowująca (efekt końcowy) np.:

1. Wspólne wykonanie plakatu przedstawiającego w punktach zasady postępowania w przypadku sytuacji korupcyjnej:

Ewaluacja zajęć:
Nauczyciel rozdaje uczniom przygotowane wcześniej arkusze ewaluacyjne:

Arkusz ewaluacyjny:

Odpowiedz na pytania:
- Czy uważasz że dzisiejsza lekcja dała Ci coś przydatnego w życiu? (zakreśl jedną odpowiedź):
tak nie nie jestem pewien

- Czy odpowiada Ci zastosowana na lekcji metoda pracy grupowej?
tak nie

jeśli zakreśliłeś "nie" to uzasadnij...............................................................

- Zakreśl który obrazek przedstawia najlepiej Twój nastrój na lekcji?

- Napisz jeśli coś przeszkadzało Ci w czasie lekcji, albo gdy uważasz że coś w niej należy zmienić .......................................................................................
.......................................................................................
......................................................................................

Uwagi:
- w trakcie lekcji nauczyciel powinien starać się nie eksponować nadmiernie swojej osoby, pozostawiając uczniom pole do aktywności

Opracowanie: Grzegorz Kołączkowski

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2318


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.