AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Reklama
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

WPROWADZENIE SYMETRII WZGLĘDEM PROSTEJ.

KONSPEKT

CELE OGÓLNE LEKCJI:
- doskonalenie umiejętności wykorzystywania komputerów do pracy na lekcji matematyki;
- kształcenie umiejętności pracy z programem CABRI;
- kształcenie wyobraźni przestrzennej
- kształcenie umiejętności formułowania wniosków.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń umie:
- wykorzystać instrukcję postępowania w pracowni komputerowej;
- wykreślić figurę symetryczną do danej przy użyciu programu Cabri;
- dokonać odpowiednich pomiarów;
- sformułować odpowiednie wnioski (własności symetrii względem prostej).

METODY:
- słowna (formułowanie wniosków),
- ćwiczeń praktycznych (kreślenie figur i odczytywanie pomiarów),
- aktywizująca (wzbudzenie rywalizacji między grupami).

FORMY:
Zajęcia przeprowadzone będą w sali komputerowej. Klasa zostanie podzielona na 8 zespołów trzyosobowych.

ŚRODKI PRACY:
- instrukcja postępowania w pracowni komputerowej z programem CABRI.
- zeszyt ucznia.

CZAS TRWANIA LEKCJI:45 minut

DODATKOWE UWAGI:
Ponieważ na lekcji będę korzystać z wersji demonstracyjnej programu CABRI, to uczniowie muszą każde ćwiczenie wykonać w czasie nie dłuższym niż 15 minut (po upływie tego czasu program zostanie przerwany i całą pracę trzeba zaczynać od początku).

ZAPIS W DZIENNIKU: Wprowadzenie symetrii względem prostej.

NOTATKA UCZNIA:
Uczeń notuje w dzienniku wnioski formułowanie w trakcie lekcji dotyczące symetralnej odcinka.

OCENA:
Do każdego nowego zadania zmienia się lider grupy. Grupa, która najszybciej wykona zadanie otrzymuje ocenę. Warunkiem otrzymania oceny jest posiadanie oznaczeń na rysunku.

TOK LEKCJI

TEMAT: WPROWADZENIE SYMETRII WZGLĘDEM PROSTEJ.
 


I. CZYNNOŚCI WSTEPNE:
1. Podział uczniów na grupy i wyznaczenie lidera w każdej z nich.
2. Włączenie komputera i zalogowanie się w sieci.
3. Rozdanie instrukcji postępowania z programem Cabrii.
4. Włączenie programu Cabri.

II. SYMETRIA WZGLĘDEM PROSTEJ

Rozpoczynamy od słownego wprowadzenia do lekcji oraz podania i zapisania tematu lekcji.

POLECENIA NAUCZYCIELA CZYNNOŚCI UCZNIA
SFORMULOWANIE WŁASNOŚCI SYMETRII WZGLĘDEM PROSTEJ
1. Narysuj prostą k i 3 punkty A,B,C (rozważ różne położenie punktów względem prostej)
2. Użyj opcji REFLEKSY i przekształć dane punkty przez symetrię względem prostej.
3. Określ położenie punktów i ich obrazów.
4. Punkty przecięcia prostej k z prostymi równoległymi nazwij R i S.
5. Zmierz długości odcinków AR i RA` oraz BS i SB`.
1. Uczniowie zaznaczają prostą k i punkty A,B,C

2. Uczniowie wykonują zadane przekształcenie.
3. Punkty symetryczne względem prostej k:
- leżą na prostych prostopadłych do prostej k,
- leżą po przeciwnych stronach prostej k,
- leżą w równych odległościach od prostej k,
- jeżeli punkt leżał na prostej, to jego obraz pokrywa się z nim.
4. Sformułowane wnioski uczniowie zapisują w zeszytach.
 
ĆWICZENIA KREŚLENIA FIGUR SYMETRYCZNYCH WZGLĘDEM PROSTEJ.
1. Dowolny czworokąt przekształć przez symetrię względem prostej p.
- prosta nie ma punktów wspólnych z czworokątem,
- prosta przechodzi przez wierzchołek czworokąta,
- prosta przecina dwa boki czworokąta,
- prosta zawiera bok czworokąta.
- Uczniowie wykonują przekształcenia zadane przez nauczyciela.
- Ważne jest opisanie symbolami elementów występujących na rysunku.
- Do każdego zadania zmienia się lider grupy.
- Uczniowie, którzy najszybciej wykonają zadanie otrzymują oceny i pomagają grupom, które mają trudności.

III. PODSUMOWANIE LEKCJI.
Nauczyciel podsumowuje lekcje i jako pracę domową zadaje wykonanie w zeszycie jednej z konstrukcji wykonanych na lekcji.

Opracowanie: MAŁGORZATA KUCHARSKA-RABIZA


 
  Barometr
1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów:

Szukaj autora i tytuł
Ostatnio dodane materiały
Najczęściej zadawane pytania
Zasady publikacji 
Zobacz jak wygląda zaświadczenie o publikacji Twoich materiałów
  Twoje konto
Zaloguj się
Załóż konto
Zapomniałem hasła
  Forum
Nauczyciel - awans zawodowy
Matura
Korepetycje
Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.