AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE

Nauczyciel, profesor, reforma : 
Dla nauczycieli, wykładowców, o reformie... 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZaloguj
wymagania na ocenę ndst.?
Autor: Danka (IP zapamiętane)
Data: 08 sie 2006 - 22:07:28

Czy nie wydaje się Wam trochę śmieszne określanie w planie wynikowym lub PSO wymagań? na ndst ?Myślę ,że można byłoby zamknąć problem w zdaniu: nie spełnia wymagań na ocenę dps., nie potrafi przy pomocy naucz. i tp. ...W każdym razie krótko, a nie przy każdym temacie lekcji.A może jest ktoś, u kogo wymagania zaczynają się od oceny dps. ?

Re: wymagania na ocenę ndst.?
Autor: Lizzy (IP zapamiętane)
Data: 08 sie 2006 - 22:12:30

u mnie w szkole plan wynikowy pisze kto chce, kto nie chce robi tylko rozkład,jeśli ktoś chce tworzyć plan wynikowy to wymagań nie podaje tylko dzieli na podstawowe i ponad. W PSO piszemy nie spełnił wymagań na dps.

Autor: catarina (IP zapamiętane)
Data: 08 sie 2006 - 22:14:21

Jak dotąd w żadnym planie wynikowym - a przejrzałam ich chyba dość sporo - nie spotkałam się z czymś takim. Mało tego, w wielu z nich autorzy, m.in. metodycy zalecają, żeby w planach wynikowych nie dzielić wymagań na poszczególne oceny a tylko na wymagania podstawowe oraz ponadpodstawowe.

Data: 08 sie 2006 - 22:21:24

Nasza pani wizytator nalega właśnie na taką formę, a plany wynikowe piszemy obligatoryjnie wszyscy. Uważam,że to logiczne dzielić wymagania na podstawowe i ponad..., nie rozpisując na poszczególne oceny.

Data: 08 sie 2006 - 22:38:57

U nas plany wynikowe obowiazują wszystkich - chodzi przede wszystkim o to żeby przedstawić uczniowi co powinien umieć na poszczególne oceny. Z tego co wiem większość nauczycieli korzysta z gotowych planów przygotowanych przez wydawnictwa, ewentualnie modyfikuje je zgodnie z potrzebami. W PSO piszemy kiedy uczeń może dostać ndst ale nie przy każdym temacie tylko ogólnie - ja ujmuję to w ten sposób: "ocenę ndst otrzymuje uczeń, który nie spełnia min 75% wymagań określonych poziomem wymagań koniecznych".

Autor: Szerr (IP zapamiętane)
Data: 08 sie 2006 - 22:48:49

Danka napisał:

> Nasza pani wizytator nalega właśnie na taką formę

Pani wizytator ma guzik do powiedzenia w sprawie formy waszych planów wynikowych, jest to autonomiczna sprawa nauczyciela i w tę kwestię nadzór formalny nie ma prawa ingerować. Pani wizytator może, jeśli już, sondażowo zorientować się, czy potrafisz fachowo uzasadnić przyjętą przez SIEBIE formę planowania swojej pracy.

Co najwyżej doradca metodyczny może merytorycznie coś tu nauczycielowi sugerować.

Sz.

Data: 08 sie 2006 - 22:53:14

Łatwo mówić "pani wizytator ma guzik do powiedzenia". O ile się orientuję to dość często się zdarza, że wizytator to władza absolutna - boją się go zarówno nauczyciele jak i dyrektorzy i skrupulatnie wypałniają wszystkie czasami nawet najbardziej bzdurne polecenia byle tylko mieć święty spokój.

Data: 09 sie 2006 - 07:04:52

catarina napisał:

> Łatwo mówić "pani wizytator ma guzik do powiedzenia". O ile się orientuję to dość często się zdarza,
> że wizytator to władza absolutna - boją się go zarówno nauczyciele jak i dyrektorzy

O ile dyrektorowi wizytator może wiele zaszkodzić, to nauczycielowi - w czym?

Wizytator też podlega nadzorowi, ma swój kodeks etyczny i przepisy prawa, podlega odpowiedzialności pracowniczej, cywilnej i dyscyplinarnej (o karnej nie wspomnę). A nauczyciel ma tak szeroko zakreśloną w przepisach autonomię, że głupawych zarzutów nie musi się obawiać.

Sz.

Autor: Lizzy (IP zapamiętane)
Data: 09 sie 2006 - 07:57:59

zgadzam się, ale w praktyce postawić sie moze tylko ktos, kto ma pozycję w zawodzie, a nauczyciel z kilkuletnim stażem trzęsie sie tak samo jak jego dyr przed kolejnym konkursemsmiling smiley

Autor: losiotr (IP zapamiętane)
Data: 09 sie 2006 - 09:46:04

Zauważyłam, że Szerr ma podobne odpowiedzi na wszystkie wątpliwości. Kim jesteś, że się nie boisz? Strach to takie zwierze, które wcześniej czy później dogoni każdego. Pozdro

Data: 09 sie 2006 - 16:33:19

Szerr. Prawda jest taka,że wizytator "sugeruje" coś dyrektorowi, a ten z kolei "sugeruje " nauczycielowi. Może można z tym by było polemizować,ale nie wiem czy gra jest warta świeczki. Mogę mieć swoje zdanie na taki czy inny temat, ale nie będę robić z tego powodu burzy w przysłowiowej szklance wody.Zależy mi bardzo na dobrej atmosferze w pracy,nie chcę z nikim zadzierać ani wciągać w to innych, bo przy podzielonych zdaniach, kiedy chce się postawić na swoim, tworzą się "stronnictwa", a to niczemu nie służy.Tak więc robię, co trzeba (i to czego nie muszę), a czasem dla samooczyszczenia wyleję trochę żółci np. na takim forum.Ktoś się pożałuje i jest OK.
Spokój( choćby względny) w pracy to połowa sukcesu. I tak ciągle na nas plują, to chociaż w pracy szanujmy się i w miarę możliwości unikajmy sytuacji konfliktowych.
Oczywiście ,zdaję sobie sprawę, że bywa i tak,że trzeba bronić swego zdania.

Data: 09 sie 2006 - 18:58:11

Danka napisała:

> Szerr. Prawda jest taka,że wizytator "sugeruje" coś dyrektorowi, a ten z kolei "sugeruje " nauczycielowi.
> Może można z tym by było polemizować,ale nie wiem czy gra jest warta świeczki.

Najskuteczniejszy jest bierny, ale stanowczy opór. Opracować po swojemu, wg swojej najlepszej wiedzy i umieć to uzasadnić. Kiedy przychodzi dyrektor i "sugeruje", bo i jemu "zasugerowano", odpowiedzieć (grzecznie!) coś w tym stylu:
- Mam tak, jak uznałam za najlepsze i potrafię ten wybór uzasadnić. Jeżeli pani wizytator ma zastrzeżenia, będę musiała poprosić, żeby je przedstawiła na piśmie, z podaniem podstawy i uzasadnienia prawnego swojej ingerencji.

Po miesiącu dyrektor z tzw. zaskoczenia:
- Zmienila pani już?
- Nie i nie zmienię, bo konsultowałam z metodykiem i koleżankami po fachu. Powiedziano mi, że mam dobrze.

Sposób działa, jeżeli nauczyciel naprawdę zna się na dydaktyce swojego przedmiotu.

Dyrektorzy szanują nauczycieli, którzy potrafią spokojnie merytorycznie bronić swoich racji.

Sz.

Data: 09 sie 2006 - 19:43:33

Chciałabym, żebyś miał rację.Potrafię uzasadnić swoje stanowisko pani wizytator, ale "przeżyłam" już wielu dyr.Kompetentnych i oddanych pracy, ale także i tych małostkowych czy wręcz mściwych. Wierz mi ,użeranie się z kimś w pracy i udowadnianie mu ,że jest omylny kosztuje wiele zdrowia i nie wnosi nic konstruktywnego. Po prostu , są ludzie i ludziska.Wszystko zależy od tego , na kogo trafisz.
Pozdrawiam

Autor: paweł (IP zapamiętane)
Data: 09 sie 2006 - 20:11:26

wypisywanie WYMAGAŃ na ocenę niedostateczką jest bezsensowne!
jeżeli uczeń nie opanował umiejetności i wiedzy, wymaganych na ocene dopuszczającą, to znaczy, że ma niedostateczny i koniec! nie trzeba wypisywać, czego musi nie umieć, aby dostać jedynkę smiling smiley))

Autor: adolfjems (IP zapamiętane)
Data: 13 maj 2018 - 08:58:26

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.