Katalog

Wanda Rytel
Zawodowe, Scenariusze

Scenariusz zajęć praktycznych z wiejskiego gospodarstwa domowego, kl. IV technikum rolniczego

- n +

Sporządzanie potraw i ciast wielkanocnych

Scenariusz zajęć praktycznych
(otwartych)

Klasa IV TR i inne (temat cyklicznie powtarzany)
Zawód: Technik rolnik
Przedmiot: Zajęcia praktyczne
Czas realizacji: 5 godzin

Cele i zadania dydaktyczno-wychowawcze
Po zakończeniu zajęć uczeń będzie potrafił:
1. dobrać potrawy przygotowywane na tradycyjne śniadanie wielkanocne
2. wyszukać sposób przygotowania potraw i ciast wielkanocnych w różnych źródłach fachowego poradnictwa z gospodarstwa domowego
3. posługiwać się przepisami przy wykonywaniu poszczególnych potraw
4. wykonać potrawy zaplanowane na śniadanie wielkanocne
5. nakryć stół do śniadania wielkanocnego i zaplanować elementy dekoracyjne stołu

W czasie zajęć kształtowane będą następujące umiejętności:
1. umiejętność wyszukiwania przepisów kulinarnych, czytania ich ze zrozumieniem i stosowania w warunkach praktycznych oraz przewidywania konsekwencji w przypadku nie zastosowania przepisów przy przyrządzaniu potrawy
2. umiejętność pracy w zespole, uczenia się współpracy przy przgotowaniu poszczególnych potraw
3. umiejętność poszanowania wiedzy i umiejętności innych
4. umiejętność nabywania nawyków praktycznych poprzez obserwację pracy innych
5. organizowanie i ocenianie pracy innych tj. właściwe rozplanowanie czasu pracy i rozdzielenie zadań oraz ocena wyników pracy
6. rozwój osobowości poprzez kształtowanie postaw otwartych, chętnych do pracy
7. umiejętność zachowania się przy stole
8. umiejętność myślenia i wyobraźni przy nakrywaniu stołu

Metody pracy:
1. pokaz z omówieniem
2. ćwiczenie

Formy organizacyjne:
Praca w grupach

Środki dydaktyczne:
1. źródła z przepisami kulinarnymi (książka kucharska, broszury z przepisami, czasopisma kulinarne)
2. przepisy kulinarne zapisane w komputerze
3. produkty potrzebne do przygotowania potraw

Przebieg zajęć

1. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO - PRZYGOTOWAWCZE 10 min.
- sprawdzenie obecności uczniów
- sprawdzenie samopoczucia uczniów
- sprawdzenie przygotowania do zajęć (stan ubioru, zeszyty do zajęć praktycznych)
2. INSTRUKTAŻ WSTĘPNY 40 min
- podanie tematu zajęć praktycznych
- wymienienie umiejętności, które uczeń ma nabyć w trakcie trwania zajęć
- przypomnienie przepisów bhp obowiązujących w pracowni gospodarstwa domowego
- podział na grupy i omówienie sposobu wykonania poszczególnych potraw
- omówienie wartości odżywczej poszczególnych składników potraw oraz omówienie czynności przy przygotowaniu każdej z potraw:
a) babka muślinowa
b) mazurek pomarańczowy
c) jajka na twardo w sosach: tatarskim, chrzanowym z jabłkami i chrzanowym z borówkami
d) jajka faszerowane smażone

PRZERWA 15 min
INSTRUKTAŻ BIEŻĄCY 140 min
A) Instruktaż dostosowany do każdej z grup z pokazem wykonywanych czynności i omówieniem.
Grupa I
Przygotowanie ciasta, i lukru.
- przestrzeganie zasad obowiązujących podczas przygotowania ciasta i lukru
- przestrzeganie higienicznych warunków przygotowania ciasta oraz zachowanie ładu i czystości na stanowisku pracy
- przestrzeganie czasu pieczenia i ocena gotowości ciasta

Grupa II
Przygotowanie ciasta kruchego na mazurek. Przygotowanie masy pomarańczowej.
- przestrzeganie zasad obowiązujących podczas przygotowania ciasta kruchego
- przestrzeganie zasad podczas przygotowania masy
- przestrzeganie higienicznych warunków przygotowania ciasta oraz zachowanie ładu i czystości na stanowisku pracy
- przestrzeganie czasu pieczenia i ocena gotowości ciasta

Grupa III
Przygotowanie jaj na twardo. Sporządzenie sosu tatarskiego, chrzanowego z jabłkami i chrzanowego z borówkami. Przygotowanie farszu do jaj smażonych.
- przestrzeganie zasad obowiązujących podczas przygotowania potraw z jaj
- przestrzeganie higienicznych warunków przygotowania sosów i farszu oraz zachowanie ładu i czystości na stanowisku pracy
- prawidłowe przygotowanie półproduktów pod względem smakowym
- przestrzeganie czasu gotowania i smażenia oraz ocena gotowości produktu
- pokaz smażenia jaj faszerowanych
B) Nakrycie stołu - dobranie i właściwe ułożenie zastawy stołowej, zadbanie o elementy dekoracyjne stołu i ocenienie ich roli podczas spożywania posiłku
C) Podanie potraw i ciasta - zasady podawania i ustawiania na stole, dobór składników do dekoracji i dekoracja
D) Degustacja - ocena wartości smakowych

PRZERWA 15 min
INSTRUKTAŻ KOŃCOWY 60 min
- wystawienie ocen za zajęcia
- ocena wartości kalorycznej przygotowanych potraw i ciast
- posprzątanie naczyń, umycie zastawy stołowej i użytych podczas sporządzania naczyń
- ustawienie naczyń w wyznaczone miejsca
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ 20 min
- sprzątnięcie pracowni (umycie zlewów, kuchenek i podłogi)
- zapisanie potrzebnych składników na następne zajęcia praktyczne
- podanie tematu następnych zajęć praktycznych

Opracowanie: Wanda Rytel
nauczyciel ZSR
w Sokołowie Podlaskim

Wyświetleń: 3586


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.