Katalog

Paweł Gozdowski
Geografia, Scenariusze

"Wielkie odkrycia geograficzne" - scenariusz lekcji historii w kl. II gimnazjum

- n +

Wielkie odkrycia geograficzne XV-XVI wieku

Scenariusz lekcji historii w klasie II z wykorzystaniem metody dyskusji punktowanej
Temat:.

Cele lekcji:
Po zakończonych zajęciach uczeń potrafi:
- przedstawić przyczyny i przebieg wyprawy Kolumba, Magellana i Vasco da Gamy
- posługiwać się mapą ścienną i atlasem
- rozumie pojęcia: karawela, kompas, Stary i Nowy Świat
- zna daty: 1492, 1498, 1519-1522

Umiejętności ponadprzedmiotowe:
- rozwój sprawności umysłowych
- przyswajanie metod negocjacyjnego rozwiązywania konfliktów
- odnoszenie do praktyki zdobytej wiedzy

Metody i formy pracy:
- rozmowa nauczająca
- mapa mentalna
- dyskusja punktowana

Środki dydaktyczne:
- T.Małkowski, J.Rześniowiecki, podręcznik do gimnazjum. Historia II, GWO 2000.
- Mapa ścienna "Wielkie odkrycia geograficzne" oraz atlasy

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie:
a. Czynności organizacyjno porządkowe. Przedstawienie tematu, wyjaśnienie celów lekcji i sposobów pracy na lekcji.
b. Wyjaśniamy uczniom pojęcie: Stary Świat. Przypominamy sposób myślenia i działania ludzi średniowiecza
c. Prosimy uczniów stworzenie mapy mentalnej ukazującej przyczyny odkryć geograficznych

Rozwinięcie:
a. Uczniowie wyszukują informację w podręczniku, tworzą mapy mentalne. Przedstawiają na forum klasy własne propozycje przyczyn odkryć w XV - XVI wieku
b. Nauczyciel dzieli klasę na trzy zespoły. Każda grupa zapoznaje się z jedną wyprawą:
- Krzysztofa Kolumba
- Ferdynanda Magellana
- Vasco da Gamy

c. Następnie po dwóch ochotników z każdej grupy bierze udział w dyskusji punktowanej. Mają oni za zadanie przekonać pozostałych uczniów, że wyprawa odkrywcy, którego reprezentują jest najważniejsza. Dokonują krótkiego opisu, pokazują szlak podróży oraz oceniają skutki wyprawy. Dyskusja punktowana jest w skali od 1do 2 punktów według następujących kryteriów:
- prezentacja informacji na podstawie faktów (+1p. lub +2p.)
- prezentacja osobistej opinii (+1p. lub +2p.)
- komentarz do informacji (+1p. lub +2p.)
- rozwijanie dyskusji (+1p. lub +2p.)
- zwrócenie uwagi na błąd (+1p. lub +2p.)
- niewłaściwe uwagi dyskutanta (-1p. lub -2p.)
- przeszkadzanie w dyskusji (-1p. lub -2p.)
- wypowiedź nie na temat (-1p. lub -2p.)

W trakcie dyskusji plansza z punktami jest widoczna dla wszystkich uczniów. Punkty odpowiadające poszczególnym ocenom wyglądają następująco:

niedostateczny -6 - 0
dopuszczający 0-2
dostateczny 3-4
dobry 5-6
bardzo dobry 7-9
celujący 10


Nauczyciel nie powinien ingerować w przebieg dyskusji. Punkty dodatnie i ujemne powinien przyznawać wspólnie z uczniami

Podsumowanie

a. Nauczyciel podsumowuje pracę na lekcji zwracając szczególną uwagę na dyskusję punktowaną.
b. Uczniowie otrzymują do uzupełnienia w domu tabelę
 
l.p. Rok wyprawy wiek podróżnik dokonania
1.        
2.        
3.        
4.        

proponowana mapa mentalna


Opracowanie: Paweł Gozdowski

Wyświetleń: 16610


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.