Katalog

Jolanta Maćkowiak
Matematyka, Konspekty

Dodawanie i odejmowanie kątów. Konspekt lekcji matematyki w klasie I gimnazjum

- n +

Dodawanie i odejmowanie kątów

Konspekt lekcji matematyki w klasie I gimnazjum

Cele lekcji:
- zapoznanie uczniów z konstrukcją dodawania kątów,
- zapoznanie uczniów z konstrukcją odejmowania kątów,
- zapoznanie z graficznym przedstawieniem rozwiązania zadania,
- kształcenie umiejętności prawidłowego wykonywania konstrukcji,
- doskonalenie umiejętności posługiwania się przyborami geometrycznymi,
- wdrażanie do samodzielnej pracy,
- rozwijanie aktywności uczniów i prawidłowej postawy na lekcji.

Metody:
- praktyczne - konstrukcje wykonywane przez uczniów, pokaz multimedialny, sporządzenie notatki;
- praca z książką- rozwiązywanie zadań.

Pomoce:
podręcznik, komputer- Internet http://www.wsip.com.pl; przybory

Przebieg lekcji:

- Sprawdzenie pracy domowej przez nauczyciela- dodawanie i odejmowanie odcinków.
- Przypomnienie podstawowych wiadomości z geometrii: prosta, odcinek, kąt.

DEFINICJA KĄTA
Zad. 1 Narysuj dwie półproste o wspólnym początku w punkcie A. Powstałe obszary zamaluj różnymi kolorami. Nauczyciel zwraca uwagę na podział kartki na dwa obszary.

Dzieci podają definicją kąta:

Część płaszczyzny ograniczona dwiema półprostymi wychodzącymi z jednego punktu wraz z tymi półrostymi nazywamy kątem. Półproste AB i AC to ramiona kąta. Punkt A to wierzchołek kąta.

Zad. 2 Narysuj dwa kąty i oznacz je literami. Nauczyciel zwraca uwagę, że łukiem oznaczamy wybrany kąt oraz na kolejność liter w nazewnictwie kąta.

Zad. 3 Na którym rysunku przedstawiono kąt DOM?

POKAZ MULTIMEDIALNY

Dzieci włączają komputery i korzystają z internetowej obudowy podręczników WSiP na stronie www.wsip.com.pl
a) omówienie konstrukcji dodawania kątów,
b) omówienie konstrukcji odejmowania kątów.
Jeden uczeń jest instruktorem - czyta polecenia w prezentacji, drugi wykonuje konstrukcję na tablicy. Pozostali uczniowie wykonują konstrukcje w zeszytach.

ĆWICZENIA - PODRĘCZNIK str. 223/2
str. 225/11a

Zad. 2 Obierając dowolny kąt α, zbuduj kąt trzy razy większy. Czy może się zdarzyć, że przekroczysz kąt pełny?
Zad. 11a Dane są miary kątów α, β, γ. Zbuduj kąt: α+2β-γ.

PODSUMOWANIE WŁASNEJ PRACY NA LEKCJI- KARTA PRACY

KARTA PRACY UCZNIA W KLASIE I
Dodawanie i odejmowanie kątów.
 
Ocena poziom wymagań Osiągnięcia ucznia Ocena
6 5 4 3 2   (+),(-)
        2 Potrafi przenosić odcinki.  
        2 Wskazuje na przykładach sumę i różnicę kątów.  
      3   Konstruuje kąty przystające.  
      3   Dodaje i odejmuje kąty ostre.  
    4     Dodaje kąty w różnych kierunkach.  
    4     Odejmuje kąty w różnych kierunkach.  
  5       Wykonuje wskazane działania na kątach.  
  5       Wykonuje złożone działania na kątach.  
6         Rozwiązuje złożone zadania problemowe  
Praca domowa: str. 224/3,7
(dodatkowa) str. 225/12

Zad. 3 Skonstruuj kąt będący sumą kątów wewnętrznych trójkąta. Jaki kąt otrzymałeś?
Zad. 7 Narysuj kąt rozwarty i ostry, następnie wykreśl kąt będący ich różnicą.
Zad. 12 Narysuj cztery różne kąty o miarach α, β, γ oraz półrostą OA. Przenieś te kąty konstrukcyjnie tak, aby wierzchołek każdego z nich znalazł się w punkcie O, jedno ramię pokrywało się z półprostą OA, drugie było nad nią. Porównaj miary tych kątów.

Opracowanie: Jolanta Maćkowiak

Wyświetleń: 6784


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.