Przyjęcie imieninowe w świetlicy
Konspekt zajęć w świetlicy szkolnej.
Cel główny: nauka zorganizowania przyjęcia imieninowego.
Cele operacyjne.
Po zakończonych zajęciach uczestnik potrafi:
- nakryć stół
- wykonać dekorację stołu
- odpowiednio ułożyć zastawę stołową
- posługiwać się sztućcami
- poprawnie zachować się przy stole
- zachęcić koleżanki i kolegów do wspólnej zabawy
- prowadzić różne zabawy, w celu uniknięcia nudy na ich przyjęciu
Materiały:
- obrus
- papierowe serwetki
- blok rysunkowy
- pisaki
- kubeczki, talerzyki, sztućce
- napoje, ciastka cukierki
- gazety, kolorowe paski papierowe
Metody i techniki pracy:
- dyskusja
- wymiana doświadczeń
- pokaz pracy do wykonania
- wykonanie i prezentacja
- poznanie różnych zabaw
Przebieg zajęć:
1.Powitanie.
Zapoznanie uczestników z tematem i celami zajęć
2. Ćwiczenia wstępne, koncentrujące.
Prowadzący wyjaśnia zasady zabawy "Witam tych którzy. .."
Uczestnicy siadają w kole, prowadzący wymienia różne kategorie pozdrowień, te
osoby, które poczują się powitane zamieniają się miejscami, w tym czasie
prowadzący może usiąść. Jedna osoba pozostaje w kole i prowadzi zabawę dalej
Np.: Witam tych, którzy noszą kolczyki
- mają niebieskie oczy
- mają coś zielonego na sobie
- mają skarpety w paski
3. Rozmowa na temat - przyjęcia.
Powieszamy napis - PRZYJĘCIE
Na środku powieszamy paski różnego koloru, jeśli wyraz przyjęcie kojarzy się z
czymś miłym, ciepłym należy wybrać pasek koloru ciepłego, radosnego, jeśli
kojarzy się z czymś smutnym, wybieramy pasek koloru szarego.
Następnie prosimy dzieci, aby opowiedziały o swoich skojarzeniach i
doświadczeniach z różnych przyjęć.
Na koniec rozmowy odczytujemy ze Słownika Języka Polskiego, hasło - PRZYJĘCIE
Podajemy kilka podstawowych zasad dobrego zachowania na przyjęciu, witanie gości
i przedstawienie ich "Jasiu zachowuj się..."
4. Ćwiczenia polegające na wykonaniu dekoracji wykorzystując papierowe serwetki.
Wykonanie wizytówek, nauka składania serwetek.
5. Nakrywanie stołu.
Po wykonaniu elementów dekoracyjnych nakrywamy do stołu. Wykorzystujemy podane
materiały. Zwracamy uwagę na poprawne ułożenie nakryć.
6. Przyjęcie to nie tylko zajadanie się pysznościami, ale również miła atmosfera
i wspaniała zabawa.
Zapoznanie z różnymi zabawami.
6.1. "TIK-TAK" - wszyscy siedzą w kole, jedna osoba stoi i pyta.
Na "TIK" zapytany musi wypowiedzieć imię swojego sąsiada z prawej strony, na
"TAK"- sąsiada z lewej strony. Osoba prowadząca podchodzi do jednego uczestnika
i mówi np.:" TAK"- zapytany musi szybko odpowiedzieć. Jeśli się pomyli musi
wyjść z koła. Ten, kto stoi na środku, może także zawołać "TIK-TAK", a wtedy
wszyscy musza zmienić miejsce. Kto nie zdąży pozostaje w środku?
6.2. "Labado" - stajemy bardzo blisko siebie w kole, chwytamy się za ręce,
tańczymy śpiewając:
Tańczymy labado, labado,labado
Małego walczyka,
Tańczą go harcerz, harcerze, harcerz / 2x
I małe zuchy też
Prowadzący pyta: Rączki były? , dzieci odpowiadają były
Uszy były? , dzieci odpowiadają nie
Wszyscy śpiewają piosenkę tańcząc i trzymając się za uszy (później ramiona,
biodra'
kolanka itd.)
6.3. "Kółko i krzyżyk"
Ustawiamy krzesła, dzielimy uczestników na dwie drużyny "kółek" i 'krzyżyków".
Zasady zabawy podobne są do zasad gry. Uczestnicy zabawy siadają na krzesłach
lub poduszkach. Drużyny mogą podpowiadać.
6.4. "Zajączek"- opowiadanie z pokazywaniem gestów.
Biegnie sobie zajączek przez las, a tu nagle zasadzono na niego zasadzkę i
biegnie przerażony (osoby kładąc ręce na skronie i machają nimi robiąc
"iii..."). Za przestraszonym zajączkiem biegł rozwścieczony pies (uczestnicy
łapią za nogę sąsiada mówiąc:Hau, hau). Drogą szedł głuchy dziadek, który bardzo
chciał się dowiedzieć, co się dzieje w tym lesie (nachylamy się do sąsiada
przykładamy rękę do swego ucha mówiąc "he". A, koniec tej historii był taki, że
piesek zmęczony gonitwą zatrzymał się przy najbliższym drzewie i zrobił "Si.." (
podnosimy jedną nogę do góry i wypowiadamy słowo "si")
7. Zabawy przeplatamy nagraniami muzycznymi i pozostawiamy czas na własna
zabawę.
8. Ocena zajęć:
Uczniowie na przygotowanych arkuszach papieru oceniają zajęcia rysując
odpowiednie "słoneczka"
9. Sprzątanie sali.
Opracowanie: Amelia Chwalisz