Awans Informacje Forum Dla nauczyciela Dla ucznia Korepetycje Sklep
  [ Zaloguj się ]   [ Załóż konto ]
  Najczęściej szukane
Konspekty
Programy nauczania
Plany rozwoju zawodowego
Scenariusze
Sprawdziany i testy
  Media
Przegląd Prasy
Patronat
Medialny
Po godzinach
  Slowka.pl
Słówka na email
Język angielski
Język niemiecki
Język francuski
Język włoski
Język hiszpański
Język norweski
Język japoński
Język rosyjski
Gramatyka
Rozmówki

Beata Cierniak, Beata Kaczmarek
Matematyka, Scenariusze

Zabawy wspomagające dzieci w rozwoju umysłowym - wdrażanie programu "Dziecięca matematyka" E. Gruszczyk-Kolczyńskiej do pracy z małymi dziećmi

- n +

Zabawy wspomagające dzieci w rozwoju umysłowym (wdrażanie programu "Dziecięca matematyka" E. Gruszczyk-Kolczyńskiej do pracy z małymi dziećmi.)

Scenariusz zajęcia
Grupa wiekowa: 3 latki

Cel główny:
- -zbadanie umiejętności dzieci pod kątem wdrożenia programu "Dziecięca matematyka" Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej.

Oczekiwane efekty i rezultaty:
- Dzieci konstruują wizerunki ludzi i zwierząt,
- Dopasowują części i składają je w sensowną całość,
- Dzieci znają przestrzeń wokół siebie, potrafią ustalić co znajduje się za nim, przed nim, z boku, nad nim, pod nim
- Dzieci znają kolory podstawowe (zielony, czerwony, żółty i niebieski, figury geometryczne (koło, trójkąt,)
- Posługują się pojęciami określającymi wielkość (mały-duży)
- Dzieci potrafią klasyfikować przedmioty wg kształtu, wielkości i koloru
- Dzieci sprawnie przeliczają elementy w zakresie im dostępnym
- Dzieci potrafią dostrzec regularności i korzystają z nich w rozmaity sposób
- Dzieci potrafią sensownie grupować przedmioty.

Pomoce: wizerunki ludzi i zwierząt, małe i duże motyle w kolorach podstawowych, "magnetyczna ręka", Figury geometryczne: trójkąty, koła i kwadraty w kolorach podstawowych, dzwoneczek, obrazki do sensownego grupowania przedmiotów.

Przebieg zajęcia:
Wprowadzenie atmosfery zaciekawienia- list od wróżki z prośbą o pomoc w uwolnieniu od złej czarownicy. Warunkiem uwolnienia jest wykonanie wszystkich zadań:
1.Zabawa w absurdy-na gazetce są przypięte ilustracje:
Chłopiec z głową misia, Miś z głową chłopca, Pani z głową kury, Kura z głową pani, Dziewczynka z głową zająca, Zając z głową dziewczynki.
Zadaniem dzieci jest odnalezienie błędów i złożenie obrazków w sensowną całość.

2. "Małe i duże motyle"
Nauczycielka rozkłada na dywanie emblematy małych i dużych motyli w kolorach podstawowych. Dzieci za pomocą "magnetycznej ręki" łapią motyle, a następnie określają ich wielkość, kolor i przeliczają w zakresie im dostępnym.

3. "Motyl na krześle"
Dzieci poznają najbliższe otoczenie, utrwalają stosunki przestrzenne:
- przed sobą,
- za sobą,
- z boku,
- nad swoją głową,
- pod stopami
Nauczycielka umieszcza motyla w określonej
Przestrzeni, a dzieci określają ją.

4. "Zabawa ruchowa w motyle"
Dzieci doskonalą orientację w przestrzeni oraz stosunki
Przestrzenne.
Nauczycielka gra na tamburynie, a dzieci i motyle
Fruwają po sali. Gdy nauczycielka przestaje grać mówi
Gdzie powinien usiąść motyl? Dzieci wykonują polecenie.

5. "Skąd słychać dzwoneczek?"
Dzieci siadają na dywanie. Wybrane dziecko siada na krześle, nauczycielka zawiązuje mu oczy, a następnie dzwoni dzwoneczkiem.
Zadaniem dziecka jest określenie skąd dobiega dźwięk.

6. "Kto to powiedział?
Wybrane dziecko wchodzi za parawan. Nauczycielka wyznacza osobę, która mówi: ZGADNIJ, KTO MÓWI? Dziecko rozpoznaje glosy kolegów.

7. "Segregowanie klocków wg wielkości, koloru i kształtu"
Nauczycielka rozkłada na dywanie 3 duże figury geometryczne: trójkąt, koło, kwadrat. Dzieci segregują figury wg kształtu. Następnie nauczycielka prosi, aby dzieci posegregowały klocki wg koloru, a potem wielkości.

8. "Rytmy"
Nauczycielka układa rytm, np.: motyl- motyl- drzewo -motyl, a dziecko układa wg wzoru.
9."Dobieranie obrazków -co do czego pasuje?"
Nauczycielka rozkłada obrazki, a dzieci sensownie je grupują np.: bocian- żaba

10. "Zakończenie"
Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zabawie.

Opracowanie: mgr Beata Kaczmarek i mgr Beata Cierniak

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 5900
 
   Komentarze
  • skarbiontko, 2006-12-05

    ok całość jest nawet niezła ale dlaczego rytm liczy aż 4 elementy to
    niemożliwe do wykonania wśród dzieci 3 letnich!!! Dwu-trzy elementowe
    to rozumiem. . .



  • Dodaj komentarz
      Barometr
    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 4



    Ilość głosów: 1
      Publikacje

    Nowe zasady publikacji
    Szukaj autora i tytuł
    Ostatnio dodane materiały
    Ranking publikacji 
    Najczęściej zadawane pytania
      Twoje konto
    Zaloguj się
    Załóż konto
    Zapomniałem hasła
      Forum
    Nauczyciel - awans zawodowy
    Matura
    Korepetycje
    Ogłoszenia - kupię, sprzedam, oddam


    O Profesorze - Napisz do Nas - Reklama - Polityka prywatności - Najczęściej zadawane pytania - Zgłoś błąd

    2000-2014