Katalog

Jolanta Gawron
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Nasza Ojczyzna - scenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem komputera

- n +

Scenariusz zajęć zintegrowanych z wykorzystaniem komputera w klasie II

Temat bloku: Nasza Ojczyzna.

Temat dnia: Godło Polski.

Temat: Słuchanie z płyty CD "Legendy o Orle Białym". Ustalenie kolejności zdarzeń w legendzie. Opowiadanie legendy o założeniu państwa polskiego. Symbole narodowe. Kolorowanie godła Polski. Odejmowanie od 14 z przekroczeniem progu dziesiątkowego - rozwiązywanie zadań tekstowych. Orły - ptaki chronione - prezentacja w Power Point. Wyrazy pisane wielka litera.

Cele ogólne:
- poznanie legendy związanej z Gnieznem,
- wzbogacenie słownictwa uczniów o treści związane z legendą,
- wdrażanie do kilkuzdaniowej wypowiedzi na określony temat,
- zastosowanie zdobytych wiadomości w formie plastycznej,
- rozwijanie umiejętności logicznego rozumowania poprzez rozwiązywanie zadań.

Cele szczegółowe:
- opowiada legendę,
- stosuje w wypowiedziach zgromadzone słownictwo,
- uzupełnia zdanie określające pojęcie legendy,
- wie, co to jest puszcza i gród,
- wie, że Gniezno to pierwsza stolica Polski,
- wyodrębnia w utworze postacie i zdarzenia,
- ustala kolejność wydarzeń,
- wie, że godło Polski jest symbolem narodowym,
- wskazuje na mapie góry, rzeki i miasta,
- wie, że nazwy gór, rzek i miast piszemy wielką literą,
- wie, że orły są ptakami chronionymi,
- potrafi rozwiązać zadanie z treścią,
- umie odejmować liczby od 14 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
- wie, że hymn państwowy należy śpiewać w postawie na baczność,
- właściwymi barwami maluje godło Polski.

Metody:
Słowne: rozmowa, praca z tekstem, opowiadanie.
Oglądowe: obserwacje, pokaz.
Działań praktycznych.

Formy: zespołowa, indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita, grupowa jednolita.

Rodzaje aktywności dziecięcej: polonistyczna, matematyczna, środowiskowa, plastyczna, muzyczno -ruchowa.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie w kręgu - "wyklaskiwanka - rymowanka"
Raz, dwa, trzy!
Witamy się wszyscy!

2. Zabawa w skojarzenia.
Uczniowie stoją w kręgu, nauczyciel rzuca piłkę do dziecka i mówi niedokończone zdanie.
Moje miasto to.. .
Stolica naszego województwa to.. .
Największa rzeka w Polsce to.. .
Stolicą polski jest...
Herbem Warszawy jest.. .
Przez nasze miasto przepływa rzeka.. .
Lech, Czech i.. ..
W naszym województwie znajdują się Góry.. .

3. Czytanie wiersza przez nauczyciela pt. "Legenda"
Legenda opowiada o czymś,
Co podobno zdarzyło się dawno,
O czym należało pamięta...ć
I pamiętano.
Opowieść przodków dalekich.
Dziad przekazywał wnukowi,
A wnuk swoim wnukom.
Niepisana, nie znająca druku
Szła legenda przez wieki.
Pamięta minione dzieje.
Jest podobna do bajki, ale bajką nie jest.

4. Omówienie treści wiersza.
- O czym opowiada legenda?
- Jak była przekazywana legenda?
- Czy wydarzenia przedstawione w legendzie były prawdziwe?

5. Praca samodzielna uczniów.
Uzupełnij zdanie.

Opowieść fantastyczna o niezwykłych wydarzeniach i postaciach, przekazywana z pokolenia na pokolenie - to.. .................................

6.Czytanie z płyty CD "Legendy o Orle Białym". Prezentacja w Power Point.

7. Wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów: gród, puszcza.
Gród - osad obronna, usytuowana w miejscach trudno dostępnych.
Puszcza - las, kompleksy leśne.

8. Rozmowa na temat wysłuchanej legendy.
- W jakim celu bracia wyruszyli na wędrówkę?
- W jakie strony udali się bracia?
- Co spotkało po drodze drużynę Lecha?
- Co zbudowała drużyna Lecha ?
- Jak nazwano gród?
- Dlaczego orzeł stał się symbolem Polski?
- Od czego pochodzi nazwa pierwszej stolicy Polski?

9. Ustalenie kolejności zdarzeń w legendzie.
Ponumeruj tytuły według kolejności wydarzeń w legendzie.

10. Indywidualne opowiadanie legendy o założeniu państwa polskiego.

11. Zabawy ruchowe.
- Przedstawienie ruchem, gestami sposobu poruszania się ora.

12. Wskazywanie na mapie gór, rzek i miast.
- Pisownia wielka litera nazw gór, rzek i mist.

13. Wysłuchanie hymnu państwowego.
- Jak nazywa się pieśń, której słuchaliście?
- W jakich sytuacjach jest grany Mazurek Dąbrowskiego?
- Jak należy zachować się, słuchając hymnu państwowego?
- Próby śpiewania hymnu państwowego.

14. Gromadzenie słownictwa związanego z wyglądem orła.
- Jakiego koloru jest orzeł?
- W którą stronę jest zwrócony?
- Co ma na głowie?
- Jakiego koloru są szpony i dziób?

15. Samodzielne opisywanie zdań opisujących godło Polski.
Uzupełnij zdania opisujące godło Polski.
Godłem Polski jest.................................
Orzeł zwrócony jest...............................
Na głowie ma.. ...................................
Jego dziób i szpony są.. .........................
Wizerunek Orła Białego jest................... naszej Ojczyzny.

16. Kolorowanie godła Polski właściwymi barwami.

17. Rozwiązywanie zadań.


18. Odejmowanie liczb od 14 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
- Przedstawianie działań na grafie i drzewku.

19. Oglądanie prezentacji w Power Point - "Orły ptaki chronione".
- Orzeł włochowaty - najmniejszy z orłów. Jest smukły, jego lot odznacza się elegancja.
- Orzeł cesarskim - to duży ptak, który gnieździ się na drzewach.
- Orzeł przedni - to największy orzeł. Gnieździ się na skałach.
- Afrykański bielik - ze względu na głośne dźwięki, które wydaje, nazywany bywa orłem krzykliwym.
- Orzeł bielik - zagrożony wyginięciem. Jest ptakiem padlinożernym, a także żywi się rybami. Gnieździ się w okolicach obfitujących obfitujących wodę.
- Wskazywanie charakterystycznych cech orła.

20. Drama: Orły.

21. Wyraziste czytanie wiersza pt. "Rozmowa z orłem".
- Do jakiego wiersza podobny jest ten utwór?
22.Podsumowania dnia i samoocena.
- Jak się czułeś podczas zajęć? Pomaluj buźkę.

Opracowanie: Jolanta Gawron

Wyświetleń: 9411


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.