![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
AWANS | INFORMACJE | FORUM | Dla nauczyciela | Dla ucznia | LOGOWANIE |
![]() |
![]() |
Katalog Barbara Kwapniewska Język polski, Scenariusze Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV przeprowadzonej z wykorzystaniem komputerówWróżki, królewny i czyhające zło - spotkanie z ortografią.SCENARIUSZ LEKCJI J. POLSKIEGO W KL. IV SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ POLSKI W BOGUMIŁOWICACHCele ogólne: Kształcenie sprawności pisania poprawnego pod względem ortograficznym(tematyka - baśnie). Cele operacyjne: Po lekcji uczeń: - potrafi bezbłędnie pisać tytuły, - umie rozpoznać baśnie po zobaczeniu rekwizytu, - zna i stosuje poznane reguły ortograficzne, - rozumie pojęcie "rodzina wyrazów", - umie posługiwać się programami komputerowymi podczas nauki ortografii. Metody i techniki: - metody operatywne: o metody praktycznego działania(wykorzystanie komputera) - tarcza strzelecka. Formy organizacyjne: - praca zbiorowa i indywidualna, - nauczanie wielopoziomowe. Środki dydaktyczne: - komputery, - programy komputerowe("Ortografia", "Internet Explorer"), - arkusz do odnajdywania rodzin wyrazów, - arkusz z ćwiczeniem "Piotruś", - magnetofon i kaseta z piosenką pt. "Baśń". Przebieg lekcji: I. Część wprowadzająca. 1. Wejście do sali i zajęcie miejsc(w tle słychać piosenkę "Baśń"). 2. Powitanie: - Witam tych, w których imieniu lub nazwisku jest "u", - Witam tych, w których imieniu lub nazwisku jest "rz", - Witam tych, w których imieniu lub nazwisku jest "ż", - Witam tych, w których imieniu lub nazwisku występuje dwuznak, (Uczniowie odpowiadają na powitanie, machając ręką) II. Część właściwa: 1. Rozszyfrowanie, napisanego na tablicy, zaproszenia do lekcji i tematu: Zapraszamydokrólestwabaśniiortografii.Tematlekcjibrzmi:Wróżki,królewnyiczyhającezło-spotkaniezortografią. 2. Przepisanie tematu lekcji do zeszytów. 3. Pokaz rekwizytów do różnych baśni(uczniowie odgadują z jakiej baśni jest rekwizyt i zapisują tytuł na tablicy). 4. Wykonywanie na kartach, ćwiczeń polegających na odnajdywaniu rodziny wyrazów. - zaznaczanie wymiany głosek: rz: r, ż: s, ó: o 5. Ćwiczenie polegające na odnajdywaniu "Piotrusia" - wyrazu, który nie pasuje do pozostałych. - uzasadnienie wyboru, - przypomnienie reguł. 6. Wykonywanie ćwiczeń ortograficznych na komputerach: - uzupełnianie wyrazów poprawnym znakiem, - uzupełnianie tekstu wyrazami o poprawnej pisowni, - ćwiczenie sprawdzające poprawność ortograficzną. III. Podsumowanie: 1. Wspólne uzupełnianie krzyżówki znajdującej się na arkuszu papieru - odczytanie hasła "słownik", - rozmowa o potrzebie częstego korzystania ze słownika ortograficznego. 2. Rozdanie tarcz strzeleckich i dokonanie przez uczniów samooceny: - atmosfera na lekcji, - moje zaangażowanie, - czy komputer pomógł mi w przyswajaniu zasad ortografii, - współpraca z innymi. 3. Ocena lekcji. 4. Zadanie pracy domowej: Wszyscy a) Wklejcie do zeszytu wykonane karty ćwiczeń. Do wyboru b) Napiszę dwa zbiory wyrazów do ćwiczenia "Piotruś". c) Ułożę i napiszę krótką baśń, zaznaczę kolorem trudności ortograficzne Ćwiczenie dodatkowe (gdy zostanie czasu). 1. Podział klasy na trzy grupy przez wylosowanie liter: "ó", "h", "ż" 2. Grupowe wypełnianie tekstu z trudnościami. 3. Porównywanie ze wzorem umieszczonym na tablicy i poprawa błędów. 4. Ocena pracy grup. Opracowanie: Barbara Kwapniewska Zgłoś błąd Wyświetleń: 4321
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |