AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Honorata Rutkowska, Małgorzata Cierebiej
Biologia, Konspekty

Konspekt lekcji biologii z wykorzystaniem środków multimedialnych.

- n +

Formy ochrony przyrody w Polsce - parki narodowe

Konspekt lekcji biologii dla klas III gimnazjum z wykorzystaniem środków multimedialnych.

CZAS TRWANIA - 135 MIN.

Cel ogólny
- Poznanie różnych form ochrony przyrody w Polsce i uświadomienie ich znaczenia dla zachowania bioróżnorodności.
- Budzenie szacunku do przyrody - dobra narodowego.
- Docieranie poprzez Internet do różnych informacji.

Cele szczegółowe (osiągnięcia uczniów) - uczeń potrafi
- wymienić poprawnie formy ochrony przyrody w Polsce i scharakteryzować ich rolę w ogólnym systemie ochrony przyrody,
- wymienić polskie parki narodowe oraz wskazać na mapie ich położenie,
- omówić osobliwości wybranych parków narodowych (m.in. chronione gatunki flory, fauny, osobliwości przyrody nieożywionej),
- wyodrębnić parki o największych walorach dziedzictwa narodowego i światowego,
- wskazać na mapie położenie najbliższego parku narodowego województwa lubuskiego i omówić jego osobowości, cel utworzenia
- umie korzystać z wyszukiwarek
- pobierać dane informacje z Internetu
- wybrać ciekawe informacje i za pomocą Schowka kopiuje ją do edytora tekstu
- wskazuje wybrane zdjęcie i skopiować je za pomocą Schowka do edytora tekstu.
- potrafi sformatować plik tekstowy, zapisać go i wydrukować.

Środki dydaktyczne:
- mapa fizyczna Polski
- komputer z oprogramowanie i dostępem do Internetu.

Metody i techniki pracy:
- słowna,
- praca z komputerem

Formy pracy
- zespołowa

Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne powitanie sprawdzenie obecności.
2. Uczniowie włączają komputery.
3. Przypomnienie celów wprowadzania ustawy o ochronie przyrody.
4. Formy ochrony przyrody w Polsce:
- ochrona obszarowa (parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu)
- ochrona indywidualna (pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo - krajobrazowe)
- ochrona gatunkowa zwierząt, roślin i grzybów.
5. Parki narodowe jako największa forma ochrony przyrody w Polsce.
6. Nauczyciel podaje temat lekcji - Formy ochrony przyrody w Polsce - parki narodowe
7. Położenie geograficzne parków narodowych - mapa fizyczna Polski.
8. Przypomnienie sposobów wyszukiwania i pobierania danych z Internetu
9. Każda grupa ma wyszukać informacje na temat jednego parku narodowego w Internecie,
10. Grupy losują nazwę parku narodowego (nauczyciel wcześniej wybiera tyle parków ile jest grup, różnicując je ze względu na położenie).
11. W grupie wybranych parków powinien znaleźć się park najbliżej położony miejscowości zamieszkania (Ujście Warty)
12. Nauczyciel wiesza na arkuszu szarego papieru wypisuje punkty na które muszą uczniowie zwrócić uwagę przy wyszukiwaniu informacji
- nazwa parku,
- rok założenia,
- logo,
- położenie,
- ogólna charakterystyka rzeźby terenu (krajobrazu),
- flora - charakterystyczne gatunki (zwłaszcza chronione),
- fauna - charakterystyczne gatunki (zwłaszcza chronione),
- elementy charakterystyczne przyrody nieożywionej,
- czy jest rezerwatem biosfery?
11. Nauczyciel prosi aby istotne informacje przenieść za pomocą kopiowania do edytora tekstu, odpowiednio je sformatować i zapisać na dysku C w folderze PARKI NARODOWE..
12. Każda grupa omawia park narodowy na temat którego zebrała informacje.
13. Grupy drukują prace i umieszczają je na gazetce szkolnej.
14. Podaj, które informacje najbardziej Cię zainteresowały?

Opracowanie: Honorata Rutkowska
Małgorzata Cierebiej Graczyk

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 4640


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4.67



Ilość głosów: 3

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.