Katalog

Jolanta Dziuban
Awans zawodowy, Plany metodyczne

Plan rozwoju zawodowego pedagoga.

- n +

"Wprowadzenie rodziców w tematykę wyboru zawodu" - referat w ramach pedagogizacji rodziców.

Rodzice w znaczący sposób wpływają na kształtowanie się poglądów i postaw młodego człowieka. W ważnych, przełomowych momentach swego życia dziecko szuka wsparcia i mądrej rady, najczęściej właśnie u rodziców. Jest to reakcja naturalna.

Uczeń gimnazjum, który musi podjąć decyzję sięgającą swymi skutkami daleko w przyszłość będzie oczekiwał pomocy i wskazania drogi życiowej, gdyż sam nie ma jeszcze wystarczającej wiedzy o świecie.

Kochający rodzice najczęściej starają się aby ich dziecko w przyszłości miało "lepsze życie" i "dobrą pracę". Istnieje jednak ryzyko, że poprzez źle pojętą miłość rodzicielską mogą popełniać nieświadomie błędy.

Dzieje się tak na pewno wtedy, gdy wybierają za dziecko, narzucają mu swój wybór uważając, że po prostu wiedzą lepiej. Często stawiają dziecku zbyt wysokie wymagania, nieadekwatne do jego możliwości. Zdarza się również, iż kosztem dziecka realizują swoje nie spełnione marzenia.

Niejednokrotnie rodzice również "w dobrej wierze" widzą syna czy córkę jako swego następcę w małych, rodzinnych firmach. W tym celu "z góry" planują im szkołę i zawód nie biorąc pod uwagę ich życzeń zawodowych.

Nieprawidłowa jest także postawa rodziców, którzy w obawie przed niepewną sytuacją na rynku pracy są zainteresowani jedynie szybkim zdobyciem kwalifikacji zawodowych przez ich dziecko. W tym celu narzucają kontynuację nauki w szkole zawodowej niejednokrotnie nie dostrzegając aspiracji dziecka, jego chęci i zapału do nauki np. w liceum ogólnokształcącym.

Wiadomym jest, że do podjęcia ważnych decyzji mających istotny wpływ na dalsze życie, potrzebne jest dobre, odpowiednie przygotowanie. Dlatego tak ważne jest towarzyszenie dziecku w procesie podejmowania decyzji zawodowej.

Fakt, że decyzję zawodową podejmuje uczeń 16-letni, który w dużej mierze podlega wpływom dorosłych dla niektórych oznaczać może, że to właśnie dorosłych z jego otoczenia obarczać należy odpowiedzialnością za jakość tej decyzji. Odpowiedzialność ta nie powinna w żadnym wypadku polegać na podejmowaniu decyzji za dziecko. Pomimo młodego wieku podejmującego decyzję, powinna być ona jak najbardziej samodzielna.

Dorośli są odpowiedzialni nie za treść decyzji, a za poziom dojrzałości dziecka do podjęcia tej decyzji. Zadaniem dorosłych jest więc dostarczenie mu maksimum informacji, które warunkują trafność decyzji zawodowej i skuteczność jej realizacji.

Aby należycie przygotować młodego człowieka do świadomego wyboru zawodu rodzice powinni zatem posiadać wiedzę o czynnikach wpływających na trafne decyzje zawodowe.
Do czynników tych należą:
- znajomość siebie - własnych zainteresowań, cech osobowości, temperamentu, uzdolnień, stanu zdrowia,
- znajomość zawodów - czynności, zadania, narzędzia, warunki, środowisko pracy, możliwości zatrudnienia, zarobki,
- znajomość ścieżek edukacji (drogi zdobycia zawodu) - system szkolny: wymagania rekrutacyjne, przebieg kształcenia, możliwości doskonalenia i dokształcania.

Reasumując należy jeszcze raz podkreślić, że wybór satysfakcjonującego zawodu, dobrej pracy to bardzo trudne zadanie. Odpowiednia, mądra pomoc rodziców jest zatem bardzo potrzebna.

Opracowanie: Jolanta Dziuban
pedagog

Wyświetleń: 3141


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.