Katalog

Ewa Skrzyszowska
Edukacja regionalna, Artykuły

Ostrów k. Przemyśla. Rys historyczny

- n +

Ostrów k. Przemyśla - rys. historyczny

Ostrów to wieś odległa ok. 4 km od Przemyśla. W kierunku północnym od wsi leżą Kuńkowce, na wschód Przemyśl, na południe Prałkowce za Sanem, a na zachód Tarnawce. San płynie zrazu wzdłuż granicy zachodniej Ostrowa łukiem na zachód wygiętym, a następnie skręca na południowy wschód, wchodząc w granicę południową wsi płynąc dalej do Przemyśla. Zabudowania wiejskie leżą w dwóch grupach, oddalonych od siebie- jedna wzdłuż drogi zwanej "węgierskim traktem", wiodącym z Przemyśla malowniczą doliną Sanu na zachód, druga wzdłuż lewego brzegu Sanu.W tej części wsi znajduje się szkoła i kościół.

Miejscowość została po raz pierwszy wymieniona w 1406r w dokumencie bpa Macieja, w którym oddaje on dziesięciny m. in. z Ostrowa kapitule przemyskiej. W1424r jako właściciela wsi podaje się Deresława, a od 1508r miejscowość była w posiadaniu Ostrowskich herbu Korczak. W 1611r dziedzic Ostrowa Mateusz Ostrowski został napadnięty w swoim dworze przez oddział rabusiów, którym dowodził Wojciech Żurawski. Ostrowski brawurowo rozbił grupę napastników i odstawił ich do Przemyśla, gdzie zostali ścięci. Z 1611r wraz z informacją o napastnikach pochodzi pierwsza wzmianka o siedzibie obronnej w Ostrowie. Następnie właścicielami byli Stanisław Ostrowski i jego żona Zofia Glinczanka. Po zamążpójściu ich córki Zofii za Stefana Bala- chorążego przemyskiego, posiadłość ta trafiła w ręce rodziny Balów, którzy byli właścicielami pobliskich Rokszyc i Prałkowiec. Historia własnościowa wsi XVII-XVIII w. nie jest ustalona. Na początku XIX w. właścicielami Ostrowa byli Jaszewscy w 1831r-Teresa Jaszewska, w 1868r jako właścicielkę wymienia się Marię Mniszek, a w 1909r Maurycego Lazarusa. W okresie międzywojennym do 1944r obszar dworski należał do Świerzawskich. Po wojnie został upaństwowiony i przeznaczony na szkołę podstawową, gdzie do dziś tam się znajduje Zespół Szkół w Ostrowie - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.

Opracowanie: Ewa Skrzyszowska

Wyświetleń: 1672


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.