AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Jolanta Łukasik
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Asertywne mówienie "Nie"

- n +

Asertywne mówienie "nie"

Scenariusz zajęć wychowawczych dla klas pierwszych liceum.

Cele główne:
- kształtowanie umiejętności poprawnej komunikacji interpersonalnej
- poznanie celów komunikacji interpersonalnej
Metody - elementy dramy, burza mózgów, dyskusja, pogadanka.
Cel lekcji: poznanie sposobów asertywnej odmowy i umiejętności ich zastosowania.
Cel zajęć: 90 minut.

Klasa 30-osobowa.

Materiały pomocnicze:
* cztery kartony lub szare papiery, flamastry
* plansza "Jak powiedzieć Nie" (język ciała)
* plansza "Jak powiedzieć Nie" (elementy komunikatu)
* teksty nie dokończonych zdań
* 30 karteczek "Masz prawo"

Literatura:
 Herbert Fensterheim, Jean Baer "Jak nauczyć się asertywności"
Maria Król - Fijewska "Trening asertywności"
Gael Lindenfield "Asertywność"

Przebieg zajęć:
Wstęp.
1. Ćwiczenie w odmawianiu - krótkie scenki odegrane przez trzy pary uczniów (nauczyciel podaje propozycje zapisane na karteczkach).
Przykład
1 para - jeden z uczniów namawia swego kolegę na "wagary", ten próbuje odmówić, ponieważ zależy mu na sprawdzianie, który ma się odbyć tego dnia w szkole (czy go przekona?)
2 para - chłopak chce pożyczyć od swojej koleżanki 20 zł., dziewczyna nie chce się zgodzić, ponieważ nie oddał poprzedniego długu (czy ją przekona?)
3 para - podczas spotkania (imprezy) urodzinowej dziewczyna częstuje swoją koleżankę papierosem, ta nigdy wcześniej nie paliła, próbuje odmówić (czy jej się to uda?).
Pozostała część klasy podzielona na cztery sześcioosobowe zespoły obserwuje rozmowy i notuje swoje spostrzeżenia.

Rozwinięcie.
2. Próba nawiązania dyskusji (pytania pomocnicze).
- Jak odbieramy zwykle takie sytuacje?
- Podajcie inne przykłady deprymujących Was sytuacji.
- Jak zwykle zachowujemy się w takich sytuacjach, a jak
powinniśmy się zachować?
- Jak nazywamy takie zachowanie?
3. Co to jest "asertywność"? - próba sformułowania definicji.
Asertywność - zachowanie asertywne oznacza bezpośrednie, uczciwe i stanowcze wyrażanie
wobec innej osoby swoich uczuć, postaw, opinii lub pragnień, w sposób respektujący uczucia, postawy, opinie, prawa i pragnienia tej drugiej osoby. Asertywność jest umiejętnością, a nie cechą człowieka, zachowań asertywnych można się nauczyć.
4. Grupy pracują oddzielnie, ustalając odpowiedzi na zadane pytania: (burza mózgów).
1. Jakie warunki sprzyjają zachowaniom asertywnym?
2. Jakie warunki nie sprzyjają zachowaniom asertywnym?
3. Jakie mogą być skutki zachowań uległych?
4. Jakie są skutki zachowań asertywnych?
Uczniowie zapisują wnioski na wcześniej przygotowanych kartonach lub szarym papierze(czas pracy ok. 5 min.).
5. Odczytanie wniosków np.:
1) - znajomość środowiska
- znane mi sytuacje
- wsparcie ze strony innej osoby
- brak presji grupy
2) - nie znane mi środowisko
- nowa dla mnie sytuacja
- brak wsparcia ze strony innej osoby
- presja środowiska (całej grupy)
3) - nie dostajemy tego, czego chcemy
- pozwalamy się lekceważyć
- zamykamy się, tracimy poczucie bezpieczeństwa
- "gryziemy się wewnętrznie" - tzw. kac moralny
4) - dostajemy to, co chcemy,
- zyskujemy autorytet w grupie
- uczymy się jasno wyrażać emocje
- jesteśmy zadowoleni z siebie

6. W jaki sposób podkreślamy nasze asertywne zachowanie?
- (przy formułowaniu wypowiedzi uczniowie korzystają ze swych notatek poczynionych w trakcie prezentacji ćwiczenia 1),
- poprzez ton głosu (stanowczy, pewny),
- kontakt wzrokowy (patrz w oczy osobie, z którą rozmawiasz),
- mowa ciała (sylwetka, gestykulacja),
- wyraz twarzy (mimika).
7. Prezentacja pierwszej tablicy - mowa ciała.

 

Jak powiedzieć "Nie"
- stanowczo, zdecydowanie
- bez tonu agresji
- bez złośliwości
- patrząc w oczy


8. Jakich sformułowań powinniśmy używać?
- wyraźne "Nie"
- A ja uważam, że. ..
- Nie chcę Cię dotknąć, ale. ..
- Dla mnie to ma znaczenie. ..
- Ja sądzę, że. ..
- A ja mam inne zdanie. ..
- Nie przekonasz mnie. ..
9. Prezentacja drugiej tablicy.
 

Jak powiedzieć "Nie"
- stanowcze "Nie"
- podać krótkie i prawdziwe uzasadnienie (nie usprawiedliwiaj się)
- daj do zrozumienia, że sprawę uznajesz za zamkniętą
- w obecności osoby bliskiej staraj się być łagodnym



10. Uczniowie pracują w grupach (ok. 5 min.) próbując wypisać jak najwięcej przykładów sytuacji, w których niezbędne jest zachowanie asertywne.
Np.:
- nakłanianie do korzystania z różnego rodzaju używek, w tym alkoholu, papierosów, narkotyków
- próba zdominowania związku kobieta - mężczyzna przez jedną ze stron
- nakłanianie do zachowań agresywnych, niezgodnych z prawem (np. kradzież)
- nakłanianie do ucieczki z zajęć lekcyjnych
- nakłanianie do przejmowania postawy, z którą się w danej chwili nie identyfikujesz.
11. Uczniowie otrzymują karteczki "Masz prawo"
 

Masz prawo
- prosić o to, czego chcesz, - ale nie wymagać tego
- mieć i wyrażać swoje zdanie
- podejmować decyzje i ponosić skutki
- nie wiedzieć, nie rozumieć
- popełniać błędy
- odnosić sukcesy
- zmieniać zdanie
- do swojej prywatności
- do samotności i niezależności
- korzystać ze swoich praw i zmieniać się

Załącznik do scenariusza.

Podsumowanie lekcji.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie głośno dokończyli zdanie zapisane na karteczkach.
- Na dzisiejszej lekcji zrozumiałam (łem), że. ..
- Dzisiaj nauczyłam się. ..
- Teraz czuję, że. ..
Zajęcia mogą być wzbogacone ankietą, pt. "Mapa asertywności".

Opracowanie: Jolanta Łukasik
nauczyciel L.O. im. T. Kościuszki
w Busku Zdroju

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 6999


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 1.5



Ilość głosów: 2

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.