AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Ewa Raciborska
Informatyka, Scenariusze

Konspekt lekcji z technologii informacyjnej w liceum ogólnokształcącym

- n +

Konspekt lekcji z technologii informacyjnej w liceum ogólnokształcącym

Technologia informacyjna klasa II liceum ogólnokształcącego

Dział: Przetwarzanie plików graficznych i multimedialnych

Czas: 1 godzina lekcyjna.

Temat: Podstawy obróbki grafiki opartej na mapach bitowych (obraz rastrowy) - GIMP.

Cele operacyjne lekcji:

1. Uczeń zna:
- podstawowe pojęcia i problemy związane z przetwarzaniem plików graficznych,
- podstawowe typy grafiki komputerowej,
- modele kolorów RGB i CMYK,
- podstawowe formaty plików graficznych,
2. Uczeń potrafi:
- uaktywniać wybrane narzędzia programu i wyświetlić okna dialogowe,
- potrafi skalować obraz i zachowywać go w różnych formatach,
- otworzyć istniejący plik za pomocą programu Gimp.
- Dokonać konwersji obrazu RGB na obraz w skali szarości i obraz kolorów indeksowanych.
3. Cele wychowawcze lekcji:
- uczeń potrafi pokonywać trudności związane z samodzielnym działaniem - posługiwanie się instrukcją
- uczeń coraz bardziej efektywnie pracuje w zespole
4. Metody nauczania: instruktaż, ćwiczenie praktyczne.
5. Strategie: operacyjna.
6. Typ lekcji: lekcja poświęcona opracowaniu nowego materiału.
7. Forma organizacyjna - pracownia komputerowa, praca jednolita zespołowa i indywidualna
8. Środki dydaktyczne - komputery, oprogramowanie: Gimp - zaawansowany edytor graficzny, na każde stanowisko Dyskietki A:/ z plikami Kotki.jpg, i Eel.jpg
9. Materiały źródłowe:
1. GIMP. Domowe studio. Ćwiczenia, Łukasz Oberlan, wydawnictwo HELION
2. GIMP 24 lekcje. Joshua Rruitt, wydawnictwo MIKOM

Przebieg lekcji:

Część wstępna:
1. Przypomnienie wiadomości związane z przeczytanymi informacjami z podręcznika Rozdział IX Przetwarzanie plików graficznych.
2. Omówienie możliwości wykorzystania edytora graficznego.
3. Prezentacja innych edytorów graficznych.
4. Podanie tematu i zapoznanie z celami lekcji.
5. Rozdanie dyskietek A:\ i Instrukcji pracy na lekcji (dla każdego ucznia).
6. Uruchomienie edytora graficznego - GIMP.

Część główna:
1. Wprowadzenie do programu GIMP
a. Opis edytowanego obrazu za pomocą dwóch wartości: wielkości oraz rozdzielczości
b. Omówienie paska narzędziowego - 25 narzędzi i 3 menu z podstawowymi poleceniami
2. Uaktywnienie narzędzi poleconych przez nauczyciela
3. Wyświetlanie okien dialogowych.
4. Tworzenie nowego dokumentu.
a. Wybranie z menu Plik nowego dokumentu
b. Zapoznanie z oknem dialogowym Nowy Obraz
c. Ustawienie rozmiaru obrazu, szerokości i wysokości wydruku, rozdzielczości , typu obrazu i typu wypełnienia.
5. Otwieranie istniejącego dokumentu.
a. Wybranie z menu Plik polecenia Otwórz
b. Zapoznanie z oknem dialogowym Odczyt Obrazu
c. Odszukanie za pomocą Okna Kategorie dyskietki A:\ i plików o nazwie Kotki.jpg i Eel. Jpg
6. Zapisywanie obrazu
a. Wybranie okna dialogowego Zapis Obrazu
b. Utworzenie katalogu Zwierzęta
c. Zapisanie w nowym katalogu Zwierzęta obrazów pod zmianą typu pliku: koty.tiff i wąż.xcf
7. Konwersja obrazu RGB na obraz w skali szarości:
a. Obraz koty.tiff
b. Z menu kontekstowego polecenie: Obraz\Tryb\Odcienie szarości
8. Konwersja obrazu RGB na obraz kolorów indeksowanych:
a. Obraz wąż.xcf
b. Z menu kontekstowego polecenie: Obraz\Tryb\Indeksowany
c. Zapoznanie z oknem dialogowym Konwersja do trybu indeksowanego
d. Wybieramie Optymalnej palety i dithering kolorów.
e. Sprawdzenie różnic w obrazie
Uwaga!
Nauczyciel kontroluje poprawność wykonywanych zadań podczas całej lekcji
9. Uczniowie dokonują samooceny swojej pracy.
Część końcowa:
1. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości i umiejętności.
2. Ocena pracy uczniów na lekcji.

Instrukcja dla ucznia

Temat: Podstawy obróbki grafiki opartej na mapach bitowych (obraz rastrowy)- GIMP

1. Każdy obraz edytowany w programie GIMP opisywany jest za pomocą dwóch zasadniczych wartości - wielkości (wyrażonej w pikselach, 640x480) oraz rozdzielczości (wyrażonej w pikselach na cal, czyli gęstość pikseli).
2. Pasek narzędziowy GIMPA to najważniejszy element programu. Umożliwia dostęp do wszystkich 25 narzędzi programu oraz 3 menu z podstawowymi poleceniami.
3. Aby uaktywnić wybrane narzędzie należy uaktywnić ikonę. Aby uzyskać dostęp do opcji danego narzędzia należy kliknąć dwukrotnie jego ikonę.
4. Gimp dysponuje 11 oknami dialogowymi. Wyświetl okna dialogowe: Pędzle, Warstwy, kanały, ścieżki... Z menu Plik - Okna dialogowe.
5. Tworzenie nowego dokumentu:
a. Z menu Plik wybierz Nowy (Ctrl+N)
b. W oknie dialogowym Nowy Obraz ustaw rozmiar obrazu 256x256
c. Szerokość i wysokość wydruku 3,556x3,556
d. Rozdzielczość 72.000x72.000
e. Typ obrazu i typ wypełnienia; OK.
6. Aby zamknąć Nowy dokument Bez nazwy zamknij przyciskiem Okna dialogowego.
7. Aby otworzyć istniejący dokument:
a. Z menu Plik na pasku narzędziowym wybierz polecenie Otwórz (Ctrl+O)
b. Pojawi się okno dialogowe Odczyt obrazu
c. Odszukaj w Katalogach A:\ i plik o nazwie Kotki.jpg i plik o nazwie Eel.jpg
8. Zmień nazwy na Koty.tiff i wąż.xcf i zapis w Moich dokumentach w katalogu Zwierzęta.
a. Prawy przycisk myszy w obrębie dokumentu lub z menu Plik wybierz Zapisz jako (Ctrl+S)
b. Pojawia się okno dialogowe Zapis obrazu, utwórz katalog Zwierzęta w Moich dokumentach
c. Zapisując plik wybierz koniecznie Ustalenie typu pliku
d. Kliknij OK.
9. Konwersja obrazu RGB na obraz w skali szarości:
a. Otwórz obraz o nazwie koty.tiff - sprawdź czy jest to obraz RGB
b. Prawy klawisz myszy. Z menu kontekstowego wybierz polecenie Obraz\Tryb\Odcienie szarości (Alt+G)
10. Konwersja obrazu RGB na obraz kolorów indeksowanych:
a. Otwórz obraz o nazwie wąż.xcf - sprawdź czy jest to obraz RGB
b. Prawy klawisz myszy. Z menu kontekstowego wybierz polecenie Obraz\Tryb\Indeksowany (Alt+I)
c. Pojawia się okno dialogowe konwersja do trybu indeksowanego; Wybierz optymalną paletę i dithering kolorów.
d. Zatwierdź wybór - OK.
e. Sprawdź jak zmienił się obraz

Opracowanie: Ewa Raciborska

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 5792


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 4



Ilość głosów: 1