Katalog

Dorota Kawecka
Matematyka, Konspekty

Rozwiązywanie równań liniowych z zastosowaniem wzorów skróconego mnożenia

- n +

Rozwiązywanie równań liniowych z zastosowaniem wzorów skróconego mnożenia.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM.

Dział programowy: Równania i nierówności liniowe z jedną niewiadomą.

CELE OGÓLNE:
- utrwalenie umiejętności rozwiązywania równań liniowych I stopnia z jedną niewiadomą,
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
UCZEŃ:
- wymienia podstawowe wzory skróconego mnożenia,
- podaje zasady rozwiązywania równań,
- omawia działania na wyrażeniach algebraicznych,
- rozwiązuje równania z zastosowaniem wzorów skróconego mnożenia współpracując z kolegami w grupie eksperckiej,
- poprawnie wyjaśnia rozwiązania kolegom z grupy podstawowej,
- samodzielnie rozwiązuje równania.

PRACA W GRUPACH METODĄ PUZZLI.

Uwaga: Klasę dzielę na grupy podstawowe - siedmioosobowe.
Każda grupa otrzymuje taki sam zestaw siedmiu różnych równań

ZADANIA DO PRACY W GRUPACH:
Zadanie. Rozwiąż równania:
1. (x - 3)(x + 4)- 2(3x -2) = (x - 4)2
2. (x + 5)(x +2) - 3(4x - 3) = (x - 5)2
3. (x +3)2 - (4- x)(4 + x) = 2(x - 1)2 +1
4. 12 - 2(x - 1)2 = 4(x - 2) - (x - 3)(2x - 5)

5. 5(x - 1)2 - 2 (x +3)2 = 3 (x +2)2 - 7 (6x - 1)
6. (3x - 1)2 - 5(2x + 1)2 + (6x - 3)(2x +1) = (x - 1)2
7. 2x2 + (x +5)2- 2 (x +7)2 = 2 (3x - 72,5) + (x - 6)2

PRZEBIEG LEKCJI:

CZĘŚĆ WSTĘPNA.

Wprowadzenie poprzez nawiązanie do poprzednich lekcji.
- przypomnienie wiadomości potrzebnych do rozwiązywania równań,
- sprawdzenie pracy domowej,
- podanie tematu, celu lekcji oraz zapoznanie uczniów z zasadami pracy na dzisiejszej lekcji.
 
CZYNNOŚCI UCZNIÓW CZYNNOSCI NAUCZYCIELA
- w grupach podstawowych zapoznają się z równaniami, wybierają po jednym równaniu (każdy inne),które będą rozwiązywać,
- uczniowie, którzy w grupach podstawowych wybrali takie samo równanie, przechodzą do grup eksperckich (roboczych).
- rozdaje karki z zadaniami.
CZĘŚĆ GŁÓWNA.
 
CZYNNOŚCI UCZNIÓW CZYNNOSCI NAUCZYCIELA
- w grupach eksperckich rozwiązują po jednym równaniu,
- uczą się rozwiązań tak, by móc wytłumaczyć kolegom z grupy podstawowej,
- wracają do grup podstawowych i uczą kolegów, w jaki sposób rozwiązać równanie.
- kontroluje pracę grup, wyjaśnia wątpliwości.

CZĘŚĆ KOŃCOWA.
CZYNNOŚCI UCZNIÓW CZYNNOSCI NAUCZYCIELA
- w grupach podstawowych kompletują rozwiązania i upewniają się, że potrafią rozwiązać każde równanie poprzez wzajemne konsultacje. - kontroluje pracę grup i stopień opanowania rozwiązań,
- podsumowując lekcję prosi o dokończenie zdania:
Na dzisiejszej lekcji największą radość sprawiło mi . ..................
.................................................
- rozdaje kartki z pracą domową.

PRACA DOMOWA: Zad. Rozwiąż równania i sprawdź ich rozwiązania:
1. (x + 5)2 - (x - 3)2 = x + 1
2. (2 - x) (2 + x) + (x + 3)2 = x - 7

Opracowanie: mgr Dorota Kawecka

Wyświetleń: 4864


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.